Bastet sportive celulare të Nju Jorkut arritën 2 miliardë dollarë

Lajme

2022-06-15

Nju Jorku është aktualisht rajoni i katërt më i populluar në SHBA. Por pavarësisht kësaj, është dashur mjaft kohë që shteti të legalizohet baste sportive në celular. Kjo përfundoi në janar të këtij viti pasi bastet sportive tani janë në dispozicion në faqet më të mira të kazinosë celulare dhe libraritë në Empire City. Kjo e bën Nju Jorkun tregun më të madh të librave në SHBA, madje duke kaluar edhe Nevadën. 

Bastet sportive celulare të Nju Jorkut arritën 2 miliardë dollarë

Sipas lajmeve më të fundit financiare, Fun City ka postuar 1.98 miliardë dollarë në totalin e basteve të vendosura që kur u shfaqën faqet e para të lojërave të fatit më 8 janar 2022. Numrat e shpallur nga guvernatori Cathy Hochul mbyllin çdo rekord të postuar nga një shtet kumari në SHBA. 

Motori ekonomik për Nju Jorkun

Gjatë njoftimit, guvernatori Hochul tha se Bastet sportive celulare të Nju Jorkut të ardhurat ishin mbi 70.6 milionë dollarë. Kjo është 51% e të ardhurave të përgjithshme prej 138 milionë dollarësh bruto nga lojërat e mbledhura në shtet. 

Ligjet e lojërave të fatit të Nju Jorkut drejtojnë që taksat e krijuara nga lojërat e fatit në celular të përdoren për qëllime specifike. Paratë do të financojnë arsimin e mesëm dhe fillor, shërbimet e trajtimit dhe shërimit, parandalimin e problemeve të lojërave të fatit dhe sportet e të rinjve.

Vetëm vitin e kaluar, Guvernatori Hochul këshilloi Komisionin e Lojërave të Shtetit të Nju Jorkut të krijonte terrenin për nisjen e basteve celulare në shtet. Guvernatori i kërkoi komisionit të angazhohej të licencuar kazinove celulare dhe libra sportive që kërkojnë të operojnë në Nju Jork. Ideja është të parandalohen njujorkezët që të lëvizin në shtetet fqinje për të vendosur baste. 

Pse njujorkezët luajnë kumar në një numër të madh?

Për një kohë të gjatë, lojtarët e basteve sportive të Nju Jorkut kanë parë me zili teksa bastet në shtete si Pensilvania, Konektikati dhe Nju Xhersi bëjnë baste në telefonat e tyre celular. Por drita jeshile më e fundit nga komisioni shtetëror i basteve do të thotë se Nju Jorku i bashkohet tani listës së 20 shteteve që lejojnë bastet sportive në celular.

Ndërkohë, nuk është ende e qartë pse shifrat janë jashtëzakonisht të larta në Nju Jork. Por është e sigurt të supozohet se popullsia në rritje e shtetit ka një dorë në këtë. Siç u tha më parë, Nju Jorku është tani tregu më i madh i basteve sportive celulare në SHBA.

Një tjetër arsye e mundshme që numrat e Nju Jorkut janë kaq të larta është se prezantuesit ofrojnë bonuse të parezistueshme. Duke qenë një treg relativisht i ri, këta operatorë të kazinove celularë dhe të librave sportiv joshin lojtarët me promovime të mëdha depozitash dhe baste pa rrezik. 

Një shembull i mirë është Caesars Sportsbook, i cili u ofron lojtarëve një ndeshje dollar-me-dollar për çdo depozitë të bërë. Por kjo nuk është e gjitha; promovimi mund të arrijë në 3,000 dollarë në para në dorë bonus. Për më tepër, prezantuesi ka një bonus bujare prej 300 dollarësh. 

Sipas analistëve të industrisë, shifrat e larta mund të ulen ose të zhduken krejtësisht në muajt e ardhshëm. Ata parashikojnë që prezantuesit e basteve do të shkojnë lehtë në reklamat dhe promovimet e basteve, duke çuar në uljen e aktiviteteve të basteve. Mos harroni, ndeshjet e njohura të basketbollit të kolegjit përfundojnë në prill.

Parashikimet në të ardhmen

Me rritjen e përdoruesve të telefonave inteligjentë globalisht, industria e basteve sportive celulare në Nju Jork është sigurisht e gatshme për sukses. Lojtarët tani kanë një mundësi të menjëhershme për të bastuar në ngjarjet e njohura sportive si NFL dhe NBL kudo dhe në çdo kohë. 

Zyrtarët e shtetit të Nju Jorkut parashikojnë që bastet sportive në përgjithësi do të mbledhin mbi 49 dollarë të ardhura për vitin fiskal 2022. Dhe shpejt përpara në vitin 2026, zyrtarët presin diçka mbi 500 milionë dollarë. 

Megjithatë, taksat e larta të Nju Jorkut për operatorët dhe buxheti në rritje i tregut mund të pakësojnë apelin e investitorëve në të ardhmen. PointsBet dhe DraftKings, libra sportive të licencuara në Nju Jork, tashmë kanë parë rënie drastike të aksioneve të tyre në 52 javët e fundit. Por në përgjithësi, po duket bukur për Nju Jorkun.

Lajmi i fundit

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti
2022-09-21

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti

Lajme