Lajme

September 7, 2022

Gratë që luajnë bixhoz në rritje në bastet celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Sipas hulumtimit të vitit 2017 nga UKGC, 44% e grave kishin luajtur kumar në një mënyrë ose në një tjetër krahasuar me 53% të burrave. Gjithashtu, Global Wireless Solutions zbuloi se 4.6 milionë gra të instaluara aplikacionet e basteve sportive në SHBA në vitin 2021. 

Gratë që luajnë bixhoz në rritje në bastet celulare

Tani numrat e mësipërm nënkuptojnë se kumari i grave po bëhet i zakonshëm. Pra, pse gratë luajnë bixhoz dhe çfarë lojra kazino celulare preferojnë të luajnë? Ky tekst i shkurtër u përgjigjet këtyre dhe shumë pyetjeve të tjera. 

Historia e grave dhe e bixhozit

Bixhozi mes gjinisë femërore mund të duket si një ide moderne. Por çuditërisht, historia tregon se gratë kanë luajtur kumar për aq kohë sa burrat kanë bërë të njëjtën gjë. Historia zbulon se si burrat ashtu edhe gratë i pëlqenin seancat e lojërave të fatit që në shekullin e 17-të. Në atë kohë, lojërat me zare me gjashtë anë ishin në modë. 

Në Romë, gratë lejoheshin të luanin kumar gjatë festivalit Bona Dea. Kjo festë mbahej për të përkujtuar perëndeshën romake Bona Dea dhe vetëm gratë mund të merrnin pjesë në këtë festë. Por rreth vitit 37 pas Krishtit, rregullat sociale u bënë më pak të rrepta, me gratë që angazhoheshin lirisht në sportet publike dhe kohën e lirë. 

Kohët e fundit, bota ka parë më shumë gra që pretendojnë hapësirën e tyre në skenën e lojërave të fatit. Një shembull i mirë është Kristen Bicknell, fituesi i tretë më i madh i pokerit, me 5 milionë dollarë nga loja deri më tani. Një tjetër emër është Vanessa Selbst, femra numër një fituese e pokerit me një pasuri mahnitëse prej 12 milionë dollarësh nga loja. Pra, kumari i grave është këtu për të qëndruar.

Lojëra të kazinosë celulare të dominuara nga femrat

Besoni apo jo, disa lojëra në përgjithësi tërheqin më shumë femra sesa meshkuj. Ekziston një besim i gjatë se gratë preferojnë të luajnë lojëra të bazuara në fat dhe kënaqen me çdo aspekt të lojës. Nga ana tjetër, homologët e tyre meshkuj mund të dëshirojnë të provojnë kompetencën e tyre në lojëra të bazuara në aftësi si poker dhe blackjack. 

Ende nuk e beson? Disa studime tregojnë se gratë preferojnë të luajnë lojëra me më pak të menduar dhe përqendrim. Kjo për shkak se shumica e grave luajnë në grupe dhe shmangin lojërat e bazuara në strategji që kufizojnë përvojën e tyre të përbashkët. Gjithashtu, lojërat e bazuara në fat kërkojnë më pak kohë për të luajtur sesa poker, i cili mund të zvarritet për orë të tëra. Dhe, sigurisht, lojërat elektronike, bingo dhe keno kanë pagesa më të mëdha. 

Pse gratë luajnë bixhoz në internet?

Tendenca moderne e lojërave të fatit të grave nuk është e rastësishme. Studimi tregon se femrat po arrijnë shpejt me meshkujt për gjithçka, përfshirë kumarin. Pra, cilat janë disa nga arsyet pse gratë luajnë kumar?

Si fillim, një raport i UKGC zbulon se shumica e grave luajnë kumar për të fituar. Anasjelltas, homologët e tyre meshkuj luajnë kumar për argëtim. Kjo ndoshta për shkak se gratë janë më të matura në shpenzime sesa burrat, të cilët nuk i frikësohen humbjeve. 

Gjithashtu, numrat dëshmojnë se më shumë gra janë pronare të smartfonëve këto ditë. Sipas një studimi të vitit 2019 nga Statista, 51% e përdoruesve të iPhone janë femra. Kjo do të thotë që gratë kanë të ngjarë të instaloni aplikacionet e lojrave ndërsa më shumë prej tyre vazhdojnë të blejnë telefona inteligjentë. 

Problemi i kumarit me femra dhe meshkuj

Është interesante që studimet tregojnë se burrat dhe gratë reagojnë ndryshe ndaj kumarit dhe humbjeve. Hulumtimi australian mori 507 gra në Uellsin e Ri Jugor dhe Victoria. Zbulimi është se gratë që mërziten janë më të rrezikuara nga simptomat e problemit të kumarit. Studimi gjithashtu mbështet gjetjet e UKGC se gratë preferojnë lojëra fati si bingo dhe keno. 

Por si reagojnë gratë ndaj humbjeve në kazino? Hulumtimet nga Universiteti i Adelaide zbulojnë se gratë kanë më shumë gjasa të shfaqin simptoma ankthi si të qarat dhe vrenjturat pas një humbjeje. Anasjelltas, meshkujt i drejtohen zemërimit dhe zemërimit kur gjërat nuk shkojnë siç duhet. Disa burra madje mund të bëhen të dhunshëm kundër një punonjësi të një makinerie lojrash ose kazinoje.

Menaxherja e Qendrës Kërkimore të Kumarit Australian, Anna Thomas, thotë se të dyja gjinitë tregojnë sjellje specifike pas regjistrimit të humbjeve të zgjatura. Ajo vuri në dukje se klientët femra mund të lënë pas dore kujdesin e tyre personal dhe të shfaqin shenja shqetësimi. Për meshkujt, ata mund të përdorin agresionin dhe të kërkojnë kredi për të ndjekur humbjet. 

Gratë luajnë më shumë në telefon

Për të përfunduar këtë diskutim, një studim nga Optimove zbulon se 59% e femrave luajnë bixhoz në telefonat e tyre inteligjentë krahasuar me 52% të meshkujve. Hulumtimi gjithashtu shton se gratë bëjnë depozita për lojërat e fatit 32 herë në vit krahasuar me 19 herë për burrat. Megjithatë, shuma mesatare e depozitave të tyre është 38.76€ krahasuar me 54.14€ për meshkujt. 

Pra, në përgjithësi, është e sigurt të thuhet se teknologjia ka krijuar rrugën e përsosur të lojërave për gratë. Shumë kate kazinoje ende dominohen nga burrat, gjë që mund t'i bëjë shumicën e grave të ndihen rehat. Por me kazinotë celulare, këto gra mund të luajnë kumar me lehtësinë e tyre dhe në privatësi. Studimet konfirmojnë se 40% e klientëve të sotëm të lojërave të fatit në internet janë gra. Tani kjo është e madhe!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave
2024-05-26

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave

Lajme