Historia e Ruletës

Lajme

2021-02-21

Ruletë është padyshim një nga lojërat më të luajtura të kazinosë sot. Miliona lojtarë e luajnë atë si në internet ashtu edhe jashtë linje. Por nga erdhi saktësisht ruleta dhe çfarë parashikon e ardhmja për këtë lojë? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar historinë e pasur të ruletit, nga origjina e hershme deri te versioni i sotëm në internet i teknologjisë së lartë.

Historia e Ruletës

Kush është themeluesi i ruletit?

Ruleta u prezantua në shekullin e 17-të në Franca nga Blaise Pascal. Historianët besojnë se ai krijoi formën primitive të lojës në misionin e tij për të zhvilluar një makinë me lëvizje të përhershme. Nuk është çudi që ruleta është një fjalë franceze për "rrotën e vogël"

Sipas pjesëve të literaturës, ruleta luhej në Paris qysh në vitin 1796. Në atë kohë, rrotat kishin një zero të vetme (të kuqe) dhe zero të dyfishtë (të zezë). Më vonë në vitet 1800, ngjyra e gjelbër u prezantua për të parandaluar konfuzionin gjatë lojës.

E pëlqyen edhe romakët dhe grekët

Të qenit ushtar në kohët e lashta nuk ishte një profesion argëtues për asnjë romak. Përveç jetëgjatësisë së shkurtuar, shumica e tyre duhej të shikonin miqtë e tyre të vrarë brutalisht dhe të plagosur rëndë. Pra, për të rritur moralin e ushtarëve, komandantët i lanë ata të argëtoheshin duke luajtur bixhoz. Lojërat përfshinin rrotullimin e rrotës së karrocës ose të një mburoje, ashtu si ruleta.

Ushtarët grekë nuk mbetën mbrapa kur bëhet fjalë për telashet e luftimit. Ata gjithmonë duhej t'u shmangeshin shigjetave dhe shtizave. Kështu, si homologët e tyre romakë, ata përdorën mburojat dhe shtizat e tyre për t'u argëtuar. Ata vizatuan simbole në mburojë dhe më pas e vendosën me fytyrë poshtë me një shtizë ose shigjetë pranë saj. Pas kësaj, ushtarët do të rrotullonin mburojën, pastaj do të vendosnin bast mbi simbolin që përputhej me shigjetën.

Loja është përhapur në Evropë

Përsëri, dy francezë, Louis dhe Francois Blank, prezantuan ruletën e vetme të stilit zero, por këtë herë në Gjermania. Ata synonin të ndihmonin kazinonë e tyre të konkurronte kundër kazinove të tjera që ofrojnë rrotën tradicionale.

Në vitet 1860, qeveria gjermane ndaloi të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit duke e detyruar familjen Blank të zhvendoste biznesin e tyre të kazinosë në Monte Carlo. Është këtu që versioni i vetëm zero u bë i njohur dhe u eksportua globalisht, përveç në SHBA, ku loja double zero është ende dominuese.

Ruleta lundron në Amerikë

Emigrantët francezë popullarizuan ruletin në vitet 1700, kur New Orleans ishte meka e lojërave të fatit në SHBA. Por për shkak të manipulimeve të përhapura nga lojtarët dhe operatorët, u ra dakord që rrota të vendoset mbi tavolinë. Në këtë mënyrë, një lojtar nuk mund të fshehë pajisjet poshtë tabelës. Kjo lindi lojën American Roulette.

Epoka e ruletit në internet

1996 ishte viti kur kazinoja e parë në internet doli drejtpërdrejt. Siç pritej, kishte vetëm një pjesë të vogël tavolina blackjack dhe lojëra elektronike video. Por nuk kaloi shumë kohë para se lojtarët filluan të shijonin ruletën online në telefonat e tyre celular. Kazinotë më të mira celulare i lejojnë lojtarët të luajnë çdo variant rulete, duke përfshirë amerikane, evropiane, franceze, etj.

Por ka më shumë për këtë sesa të luash të gjitha variantet e ruletit. Si fillim, lojtarët mund të shijojnë duke luajtur ruletë menjëherë nga komoditeti i shtëpive të tyre ose kudo tjetër. Kjo mund të jetë në tren, taksi, zyrë dhe më shumë. Gjithashtu, duke luajtur ruletë në internet ju shpëton nga ballafaqimi me zhurmat e panevojshme nga automatet dhe lojtarët e tjerë.

Është interesante se disa lojtarë ende dëshirojnë të luajnë lojën kundër adhuruesve të tjerë të ruletit në internet. Në këtë rast, shumica e kazinove në internet ofrojnë dhoma të drejtpërdrejta tregtarësh ku mund të zhytni veten dhe të shfaqni aftësitë tuaja të lojës në botë. Me pak fjalë, ndihet si një kazino e vërtetë.

E shtëna e ndarjes

Pas shumë vitesh ngecje, ruleta më në fund po rikthehet me zë të lartë. Suksesi i tij i fundit është kryesisht për shkak të kazinove online që bëjnë të mundur që lojtarët të kenë akses në lojë kudo, në çdo kohë. Shtoni avantazhin e pakët të lojës, dhe ruleta është loja e kazinosë për t'u luajtur këtë vit.

Lajmi i fundit

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti
2022-09-21

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti

Lajme