Lajme

December 19, 2021

Si 5G do të revolucionarizojë industrinë e kazinove celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

E mbani mend kur 3G u shpall si e ardhmja e internetit në celular në 2001? Disa vite më vonë, 5G po kërkon ta bëjë 3G të vjetëruar me 6G tashmë në kuzhinë. Po, kaq shpejt po ndryshon teknologjia e telefonave celularë. Për shkak se 5G premton një lidhje më të shpejtë dhe më të qëndrueshme në internet, numri i basteve pritet të rritet. Pra, ky postim hedh një vështrim të thellë se si 5G do të ndikojë në përvojën tuaj në një kazino celulare.

Si 5G do të revolucionarizojë industrinë e kazinove celulare

Çfarë thonë numrat

Para se të zhyteni në pjesën teorike, këtu janë faktet e vështira. Paysafe kohët e fundit mori përsipër të shqyrtojë ndikimin e 5G në industrinë e iGaming. Studimi përfshiu bastore në MB, SHBA dhe Gjermani. Sipas hulumtimit, kumari celular mbetet forma mbizotëruese e basteve përpara kompjuterëve (31%) dhe mjediseve personale (26%). Epo, kjo nuk është çudi!

I njëjti raport vazhdon se një në pesë nga të gjithë bastorët aktualë dhe potencialë të intervistuar do të konsiderojë të luajë lojëra drejtpërdrejt me 5G. Ai shton se 18% e të anketuarve mendojnë se nuk kanë informacion të mjaftueshëm për të bërë bastin e duhur. Natyrisht, kjo çështje mund të zgjidhet lehtësisht me zero vonesë dhe një rritje të gjerësisë së brezit të 5G.

Së fundmi, raporti i Paysafe zbulon se pagesat me kartë janë më të përhapura në mesin e bastorëve në internet. Në Mbretërinë e Bashkuar, 69% e të anketuarve preferojnë pagesat me kartë, ku numri është dukshëm më i ulët në SHBA (31%) dhe Gjermani (30%). Nga këto statistika, është e sigurt të arrihet në përfundimin se metodat e bankingut në internet kanë disa mundësi për të bërë.

Më e shpejtë dhe më e butë

5G në thelb nuk është aspak i ndryshëm nga paraardhësit e tij. Telefonat inteligjentë dhe tabletët do të lidhen me rrjetin celular përmes valëve të radios si zakonisht. Sidoqoftë, 5G përdor radio frekuenca unike për të ofruar atë që 4G dhe pjesa tjetër nuk mundet. Ndërsa 4G përdor frekuenca më të vogla se 6 GHz, 5G arrin maksimum në 30 GHz ose më të larta. Tani imagjinoni se çfarë do të bënte kjo kur luani në kazinotë më të mira celulare.

Rrjeti i gjeneratës së pestë gjithashtu krenohet me gjatësi vale më të shkurtra se 4G dhe pjesa tjetër. Kjo do të thotë se antenat 5G janë më të vogla duke ofruar kontroll të jashtëzakonshëm drejtimi. Në këmbim, 5G mund të mbështesë më shumë pajisje në të njëjtin rrjet pa ndikuar në shpejtësinë e rrjetit. Nga ky këndvështrim, mund të thuash se 5G është këtu për të zëvendësuar disa rrjete Wi-Fi.

Një përvojë më e mirë e kazinosë live

Kazinotë celulare të drejtpërdrejta do të përfitojnë më shumë nga teknologjia 5G. Ata u ofrojnë lojtarëve një shans për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të transmetuara në kohë reale nga studiot e drejtpërdrejta. Por do të ishte gënjeshtër të thuash se përvoja është e klasit të lartë. Shumica e lojtarëve ankohen për lojë të ngadaltë dhe shkëputje. Por pak ata e dinë se lidhja e tyre në internet është fajtore.

Me gjatësitë e valëve të rritura dhe shpejtësinë e shkarkimit të 5G, ngecja e lojës live tani do të jetë histori. 4G siguron një shpejtësi minimale shkarkimi prej 100 Mbps. Edhe pse kjo është 20 herë më e shpejtë se 3G, nuk është asgjë në krahasim me 750+Mbps që ofron 5G. Pra, duke marrë parasysh të gjitha gjërat, 5G do të shohë më shumë kumarxhinj të luajnë lojëra tavoline live si poker, blackjack dhe baccarat.

Po pagesat?

Siç u tha më parë, pagesat me kartë dominojnë skenën e lojërave të fatit në internet. Megjithatë, disa vende kanë filluar të ndalojnë pagesat me kartë krediti gjatë lojës në një kazino në internet. Në prill 2020, UKGC njoftoi një ndalim të plotë të të gjitha aktiviteteve të lojërave të fatit me karta krediti. Nuk kaloi shumë kohë dhe Gjermania ndoqi shembullin.

Por me revolucionin 5G që vazhdon të marrë formë, operatorët tani po ofrojnë më shumë alternativa të kartave të kreditit në formën e kuletave elektronike. Disa madje po konsiderojnë aplikime të pavarura të pagesave për të lehtësuar transaksionet më të shpejta dhe më të sigurta në celular. Plus, rritja e pagesave të kriptomonedhave nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të mirë.

konkluzioni

Çdo entuziast i lojërave të fatit nuk duhet të mendojë dy herë përpara se të blejë një smartphone 5G. Por ndërkohë që ato nuk janë të lira, do të shijoni shpejtësi më të shpejta të shkarkimit dhe rifreskimit sesa rrjetet 4G dhe 'mesatare' Wi-Fi. Mendoni se i keni parë të gjitha? Më shumë është rrugës!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave
2024-05-26

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave

Lajme