Siguria e kazinosë celulare shkon në nivelin tjetër

Lajme

2021-04-15

Eddy Cheung

Teknologjia dhe kazino online industria shkojnë dorë për dore. Vetëm disa dekada më parë, lojtarët nuk mund të imagjinonin se mund të luanin pothuajse të gjitha lojërat e tyre të preferuara të kazinosë në shtëpi në kompjuterët e tyre. Dhe falë kazinove celulare, lojtarët tani mund të luajnë me lehtësi kazino lojëra kudo, në çdo kohë. Por a janë të sigurta kazinotë celulare si homologët e tyre në desktop?

Siguria e kazinosë celulare shkon në nivelin tjetër

Zakonisht, Android dhe iOS nuk vijnë me veçori të sigurisë fizike si programet antivirus. Por ju do të pranoni që siguria celulare është milje përpara asaj që do të merrni me desktopin tuaj. Në fund të fundit, kur ishte hera e fundit që telefoni juaj përjetoi një sulm malware? Ky artikull do të diskutojë disa veçori kryesore të sigurisë së kazinosë celulare që e bëjnë lojën më të sigurt dhe argëtuese.

Google Play Store dhe App Store

Asgjë nuk është më kritike si siguria e aplikacionit të kazinosë celulare kur luani në lëvizje. Në mënyrë tipike, aplikacionet e kazinosë celulare ruajnë të dhëna jetike si adresa juaj personale, numri i ID-së, numri i telefonit etj. Prandaj, çdo lojtar serioz i kazinosë në internet do të jetë i pamend që të injorojë kërcënimet e mundshme me të cilat përballen.

Por mos u shqetësoni ende sepse zhvilluesit e pajisjeve celulare kanë në zemër sigurinë e informacionit tuaj personal. Kjo për shkak se iOS dhe Android lejojnë që aplikacionet e rregulluara të kazinove celularë të shpërndahen vetëm nëpërmjet platformave të tyre.

Google, për këtë çështje, ka qenë i rreptë për aplikacionet e lojërave të fatit me para reale në të kaluarën e afërt. Lojtarët celularë duhej të shkarkonin një APK direkt nga faqja zyrtare e operatorit. Për fat të mirë, kompania është liruar pak për të lejuar operatorët e kazinove me para reale të shpërndajnë aplikacionet e tyre. Megjithatë, jo të gjitha juridiksionet janë të pranueshme. Në përgjithësi, është më e sigurt të luash në kazinotë celulare të shpërndara nëpërmjet këtyre platformave.

Siguria e faqes në internet

Një kazino ideale në internet duhet të luhet përmes një aplikacioni të dedikuar ose një faqe interneti. Por siç u tha më herët, aplikacionet e shkarkuara nga Google Play Store dhe Apple App Store janë pothuajse 100% të sigurta. Por çfarë ndodh me versionet e tyre të aksesit të menjëhershëm?

Shumica e faqeve të lojërave të fatit sigurojnë transaksionet e lojtarit dhe informacione të tjera të rëndësishme përmes enkriptimit të të dhënave. Pra, për të siguruar që kazinoja në internet është e sigurt dhe e sigurt, sigurohuni që lidhja e URL-së të fillojë me "HTTPS" dhe jo me "HTTP". Një faqe interneti "HTTPS" zakonisht përdor kriptim SSL i cili është i pathyeshëm nga hakerat. Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të njohur një sajt të sigurt të lojërave të fatit është të kontrolloni nëse ka një ikonë "dlock" në URL. E thënë thjesht, mos u regjistroni në asnjë faqe interneti pa këtë shenjë.

Siguria bankare

Në një industri ku përfshihen financat personale, duhet më shumë sesa thjesht kriptim SSL për të siguruar sigurinë e kazinosë celulare. Në ditët e sotme, kazinotë online largohen nga opsionet tipike bankare të kartave të kreditit dhe debitit në metoda më të sigurta si kriptovalutat dhe kuletat dixhitale si p.sh PayPal dhe Skrill. PayPal, për shembull, bashkëpunon vetëm me kazino të besueshme celulare.

Nga ana tjetër, duke përdorur pagesa në kriptomonedhë si Litecoin dhe Bitcoin ju ofron komoditet dhe siguri të pakrahasueshme kur bëni transaksione. Kazinotë kripto nuk kërkojnë që lojtarët të zbulojnë informacionin e tyre bankar. Këtu, ju duhet vetëm një adresë portofol për të filluar. Çfarë është më mirë, këto kazino ofrojnë tërheqje të menjëhershme dhe zakonisht operojnë në zona ku kumari në internet është i paligjshëm.

Mos harroni të përditësoni aplikacionin tuaj të kazinosë celulare dhe sistemin e telefonit

Siguria e kazinove në internet varet fuqimisht nga sa shpesh përditësoni sistemin tuaj. Të gjitha përpjekjet tuaja për të qëndruar të sigurt në internet do të jenë të kota pa përdorur teknologjinë më të fundit të sigurisë celulare. Për fat të mirë, telefoni dhe aplikacionet tuaja ka të ngjarë të përditësohen automatikisht. Nëse jo, do të merrni një njoftim me zë të lartë që ju kërkon të përditësoni aplikacionet dhe sistemin e smartfonëve. Pra, sigurohuni që të jeni të përditësuar për të qëndruar një hap përpara mashtruesve. Dhe, sigurisht, kumari në një kazino celulare të rregulluar është një domosdoshmëri.

Lajmi i fundit

Tendencat më të mëdha që do të formësojnë lojërat e kazinove celulare në 2023
2023-01-24

Tendencat më të mëdha që do të formësojnë lojërat e kazinove celulare në 2023

Lajme