Vështrim i detajuar në Jackpot Progressive

Lajme

2021-03-28

A keni vënë re ndonjëherë një reklamë në të preferuarin tuaj kazino online tregon një jackpot masiv për rrëmbim? Epo, me siguri keni parë një jackpot progresiv. Pra, në këtë artikull, do të mësoni se çfarë është saktësisht një slot progresiv, si funksionon dhe llojet e ndryshme të jackpot-eve progresive. Vazhdoni të lexoni!

Vështrim i detajuar në Jackpot Progressive

Çfarë është një çmim i parë progresiv?

Një jackpot progresiv është një ofertë kazino që paguan shuma të mëdha në një kazino të caktuar lojë. Në shumicën e rasteve, çmimi vazhdon të rritet derisa një fitues me fat të godasë fatin. Gjithashtu, jackpot-et progresive vijnë në lojëra elektronike video, më së shumti Microgaming's Mega Moolah.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shumica e progresistëve kërkojnë që lojtarët të vendosin baste maksimale për të fituar shumën e jackpot-it. Prandaj, nëse një lojtar godet një kombinim fitues, por nuk ka vënë bast shumën e kërkuar, ai/ajo nuk do të rrëmbejë progresivin.

Si funksionojnë jackpotet progresive

Siç u tha, një jackpot progresiv rritet me kalimin e kohës derisa një lojtar me fat ta zhbllokojë atë. Pas kësaj, ata rivendosen në nivelin e mbjelljes dhe fillojnë përsëri nga e para. Për shembull, Mega Moolah ka një farë 1 milion paund.

Por si rritet shuma në një jackpot progresiv? A shton kazino të gjitha bastet e humbura? Epo, kjo është pjesërisht e vërtetë, sepse kazino merr një përqindje të çdo basti të bërë në lojë dhe shton pjesën tjetër në atë progresive. Kjo mund të jetë 10%, 20%, apo edhe 30%.

Ndërkohë, përqindja që shkon në xhekpot është ajo që financon shumën ose mbjelljen e ardhshme të rivendosjes. Për shembull, nëse norma është 10%, 1% mund të shkojë në shumën e rivendosur, ndërsa përqindja e mbetur e bën atë progresive. Disa zhvillues lojërash e financojnë vetë shumën e rivendosur, kështu që i gjithë 10% shkon në xhekpotin progresiv.

Llojet e jackpoteve progresive

Në shumicën e kazinove, ka shumë të ngjarë të gjeni tre lloje progresistësh. Megjithatë, shpërblimi ndryshon në varësi të numrit të lojtarëve që kontribuojnë dhe përqindjes së riinvestuar.

  • Progresivët lokalë ose progresivë të lidhur – Një jackpot progresiv lokal është kryesisht i disponueshëm në kazinotë me bazë tokësore. Këtu, makinat grupohen në një mjedis të vetëm të bazuar në tokë. Makinat e fatit mund të lidhen me një bankë të vetme ose të shpërndahen në dysheme. Nëse jeni me fat që gjeni këtë çmim të parë në një kazino online, progresive mund të lidhet me pesë lojëra të ndryshme. Kryesisht, ata kanë tenxhere më të mëdha.

  • Progresivët e rrjetit ose përparimtarët me një zonë të gjerë – Ky ofron çmimin më të madh të çmimit të parë, sepse është i lidhur me të gjitha makinat në një kazino. Me fjalë të tjera, progresiv mund të jetë aktiv në të gjithë markat e ndryshme të lojërave elektronike. Siç pritej, fitimi i këtij jackpoti progresiv mund të jetë një detyrë e mundimshme, por çmimi përfundimtar justifikon mjetet.

  • Progresivë të pavarur – Siç sugjeron emri, një progresiv i pavarur është një çmim i parë që funksionon në një automat të vetëm ose të pavarur. Shuma e mbledhur nga bastet e vendosura në makinë është ajo që kontribuon në çmimin e përgjithshëm. Në mënyrë tipike, progresistët e pavarur janë më të vegjël se jackpot-et e tjera.

    Sa shpesh paguajnë progresistët?

    Para së gjithash, fitimi i shumicës së basteve të kazinosë varet kryesisht nga fati. Prandaj, nuk ka asnjë metodë apo strategji të provuar për të përfituar më të mirën nga progresistët e jackpot-it. Shanset për të aktivizuar jackpot-in progresiv janë të pakta pa marrë parasysh sa e madhe është pagesa.

Megjithatë, pavarësisht nga shanset e pakta, pothuajse të gjithë progresistët e çmimit të parë janë fituar në një moment. Pra, mos e humbni shpresën dhe vazhdoni të përpiqeni. Truku është të përpiqeni më shumë kur çmimi është shumë i lartë. Gjithashtu, luani në kazinotë e rregulluara pasi loja këtu është e drejtë dhe argëtuese. Por asgjë nuk është e sigurt në industrinë komplekse të basteve.

konkluzioni

Ashtu si llotaria, lojtarët gjithmonë do të përpiqen të heqin një jackpot të madh progresiv. Por siç u tha më parë, sfidimi i këtyre gjasave nuk është filxhan çaj të askujt. Ju duhet të jeni me fat për ta bërë këtë. Pra, luani për argëtim. Ju kurrë nuk e dini! Emri juaj mund të jetë i radhës në pagesën prej shumë milionë dollarësh.

Lajmi i fundit

Cilat lojëra luhen më shumë në një kazino celulare
2023-03-14

Cilat lojëra luhen më shumë në një kazino celulare

Lajme