Vendet me zero tatime të lojërave të fatit mbi fitimet e lojtarëve

Lajme

2021-02-25

Kumari ka qenë një formë e njohur e aktivitetit argëtues për shumë shekuj tani. Disa njerëz madje vendosin të bëhen profesionistë duke vënë baste për të paguar faturat personale. Por ndërsa autoritetet në mbarë botën përpiqen të rregullojnë aktivitetet e lojërave të fatit, disa kanë vendosur taksa të rënda për fitimet e lojtarëve. Megjithatë, ka disa shtete ku fitimet nuk janë të tatueshme. Më poshtë është një listë e vendeve të tilla.

Vendet me zero tatime të lojërave të fatit mbi fitimet e lojtarëve

Republika Çeke

Të Republika Çeke legalizoi lojërat e fatit në vitin 1956. Megjithatë, bumi i kazinove sapo filloi kohët e fundit në vitet '90. Vendi tani krenohet me rreth 180 kazino me bazë tokësore dhe një numër të panumërt të kazinove në internet dhe celular. Kthehu te tema e sotme, fitimet e lojtarëve të Republikës Çeke janë të tyre për t'u mbajtur. Në vend të kësaj, operatori i lojërave të fatit i jep shtetit 6% deri në 20% të fitimeve të tyre.

Bullgaria

Kumari u bë i ligjshëm në Bullgaria në vitin 1993. Por licenca e parë u dha pesë vjet më vonë. Në vitin 2008, lojërat e fatit në internet u bënë të ligjshme në vend, duke çuar në një fluks të kazinove online. Mjerisht, operatorëve të kazinove online iu kërkua të financonin buxhetin vendor duke u ndarë me një përqindje të xhiros së tyre. Nga ana tjetër, fituesit me fat do të mbanin gjithçka në shtëpi.

Mbretëria e bashkuar

Mbretëria e bashkuar ka një nga historitë më të pasura të lojërave të fatit në Evropë, që daton në shekullin e 18-të. Në vitin 1968, ligji i parë i lojërave të fatit u prezantua dhe u ndryshua në vitin 2005 për të futur lojërat e fatit në internet dhe Komisionin e lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar si rregullator. Është interesante që bastorët në Mbretërinë e Bashkuar nuk paguajnë taksa fituese. Përkundrazi, operatori paguan 2.5% deri në 40% të GGR-së së tyre (të ardhurat bruto nga lojërat).

Suedia

Qytetarët suedezë kanë vënë baste ligjërisht për dekada. Siç pritej, Stokholmi është meka e lojërave të fatit në vend, me qytete të tjera të njohura si Malmo dhe Gothenburg që ndjekin nga distanca. Në këtë vend, lojtarët dhe kazinotë shtetërore nuk paguajnë asnjë taksë. Fatkeqësisht, ekziston një taksë fikse për operatorët privatë.

Kanadaja

Kanadezët kanë vënë baste që nga shekulli i 15-të. Megjithatë, një ndalim i lojërave të fatit u fut në 1892. Kjo nuk zgjati shumë, megjithatë, pasi lotaritë dhe bingot u lejuan për qëllime bamirësie në vitin 1900. Pas dhjetë vjetësh të tjerë, bastet në garat me kuaj u bënë të ligjshme. Dhe në vitin 1969, qeveria legalizoi llotaritë provinciale dhe federale. Kumari në internet u lejua vetëm në vitet 2000. Sot, fitimet kanadeze të lojërave të fatit nuk tatohen.

Australia

Industria australiane e lojërave të fatit lindi në fillim të shekullit të 19-të. Në 1810, ngjarja e parë e garave me kuaj u zhvillua në Sydney në Hyde Park. Më shumë se 20 vjet më vonë, Sydney Cup priti lotarinë e parë, me makinat e pokerit që u bënë legale në 1956. Lojtarët australianë që fitojnë duke luajtur në kazino online ose në tokë nuk paguajnë asnjë monedhë taksa.

Danimarka

Para së gjithash, kumar në Danimarka nuk është një aktivitet popullor pavarësisht se ka një histori të pasur që daton në shekullin e 19-të. Thënë kështu, Autoriteti Danez i lojërave të fatit rregullon si kazinotë me tulla dhe llaç, ashtu edhe kazinotë në tokë. Megjithëse fitimet e lojtarëve nuk tatohen fare, operatori i kazinosë paguan 45% deri në 75% të GGR-së së tyre. Tani kjo shpjegon pse kumari ende nuk ka filluar në këtë vend.

Malta

Malta është vendi i parë i BE-së që rregullon lojërat e fatit në internet në vitin 2000. Vendi miratoi aktin e tij të parë të lojërave të fatit të quajtur Akti Lotto në 1922. Këtu, Autoriteti i Lotarive dhe Lojërave të Lojërave mbikëqyr aktivitetet e lojërave të fatit. Për të kursyer kumarxhinjtë nga taksat kur fitojnë, operatorët ndahen me 15% deri në 40% të GGR-së së tyre. Dhe kjo për të mos përmendur tarifën e licencimit prej 46,000 €.

konkluzioni

Këto janë vetëm disa nga vendet e pakta ku mund të vini bast dhe të mbani çdo monedhë të fitimeve tuaja në shtëpi. Vende të tjera si Luksemburgu, Italia, Gjermania, Finlanda dhe Belgjika gjithashtu ofrojnë baste pa taksa për lojtarët. Vetëm mos harroni të gjeni dhe të luani në kazinotë e rregulluara për t'u siguruar për fitimet tuaja të patatueshme.

Lajmi i fundit

Cilat lojëra luhen më shumë në një kazino celulare
2023-03-14

Cilat lojëra luhen më shumë në një kazino celulare

Lajme