Belgian Gaming Commission

Komisioni Belg i Lojërave (BGA) është autoriteti përfundimtar në lidhje me lojërat e fatit dhe licencimin për operatorët brenda rajonit. Supozoni se një lojtar ose kompani nuk ndjek rregullat e lojërave të fatit. Në atë rast, atyre që guxojnë të kundërshtojnë ligjin vendosen gjoba të rënda. Nëse një lojtar merr pjesë në lojëra të fatit në vende të palicencuara ose një kazino pa licencë ofron shërbime për lojtarët në Belgjikë, të dyja palët do të përballen me pasoja të rrepta. Qëllimi i Komisionit është të rregullojë operacionet si një mjet për të mbrojtur lojtarët nga operatorët e pavlerë të lojërave të fatit. Megjithëse qëllimi i Komisionit nuk është që t'i ashpërsojë gjërat me operatorët ose lojtarët, ata që shkelin ligjin do të përballen me pasojat.

Belgian Gaming Commission
Kazinotë celulare të licencuara nga BGARreth Licencës BGA
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Kazinotë celulare të licencuara nga BGA

Si një nga organet rregullatore më të ngurtë të Evropës, Komisioni Belg i Lojërave të Fatit kërkon licenca specifike për një sërë operacionesh të lojërave të fatit. Që kur ligji belg i lojërave të fatit i vitit 2011 u bë ligj, vendi ofron tre lloje licencash të lojërave të fatit për operatorët e kazinove. Licenca A+ i lejon një operatori të menaxhojë bizneset e kazinove në internet dhe në tokë. Për pronarët që operojnë një arcade lojrash fati, licenca B është e përshtatshme. Operatorët e basteve dhe basteve duhet të plotësojnë kërkesat për një licencë F1. Marrja e licencës është një proces i ngadaltë dhe i mundimshëm që kërkon që operatorët të plotësojnë kërkesat strikte.

Zbatimi i Komisionit Belg të Lojërave

Disa operatorë të paligjshëm vazhdojnë të ofrojnë shërbime për vendet evropiane pa kaluar në procesin e licencimit. Këto biznese po operojnë me sukses sepse tregut në përgjithësi i mungon rregullimi për të monitoruar të gjitha kazino celulare operacionet që shfaqen në internet. Belgjika ka një politikë të listimit të zi dhe bllokimit të operatorëve të kazinove që ofrojnë shërbime pa licencë përmes internetit. Vendi kërkon që operatorët duhet të drejtojnë kazino me bazë tokësore në Belgjikë për t'u kualifikuar për një licencë për të ofruar shërbime të kazinove në internet. Gjobat janë të ashpra për operatorët që shkelin ligjin. Disa platforma rrezikojnë gjoba afër shumës rreth 100,000 €.

Rreth Licencës BGA

Operatorët e kazinove me bazë tokësore në Belgjikë u kërkohet me ligj të kenë licencë për të operuar në vend. Kazinotë e licencuara me bazë tokësore mund të aplikojnë gjithashtu për licenca për të drejtuar një kazino në internet, e cila ofron shërbime të lojërave të fatit për belgët. Gati 10 vjet pasi Akti Belg i Lojërave u bë ligj, vetëm nëntë operatorë kanë marrë licencë. Që nga ligji themeluar tre llojet e licencave, operatorët mund të aplikojnë për licencën për të ofruar shërbime në internet ose partner me një kazino online tashmë të krijuar për të ofruar shërbime dixhitale të lojërave të fatit në Belgjikë. Sidoqoftë, kazinove në internet kërkohet të kenë serverë në vend për të përmbushur kërkesat e licencës. Operatorët duhet gjithashtu të ofrojnë të njëjtat lojëra kazino në internet siç u ofron kompania lojtarëve në operacionet me bazë tokësore.

Operatorët e palicencuar goditen me gjoba të larta duke filluar nga 100 euro deri në 100,000 euro. Gjobat e lojtarëve janë gjithashtu të mëdha dhe mund t'i kushtojnë palës shkelëse 25,000 €. Kumarxhinjtë janë përgjegjës për të kuptuar rregullat e vendit të lojërave të fatit. Injorimi i pasojave ligjore të përcaktuara në ligj nuk është një mbrojtje. Është përgjegjësi e lojtarit të zbulojë nëse një operacion kazino është i licencuar siç duhet.

Miratimi

Për miratimin e licencës, aplikantët belgë të licencës së lojërave garantojnë një tarifë prej 250,000 € që i paguhet Komisionit. Për më tepër, të gjitha institucionet e licencuara gjithashtu bien dakord të paguajnë një taksë prej 11 për qind mbi të ardhurat bruto nga lojërat e fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi