Blackjack

November 19, 2021

Pse të luani një bast anësor Blackjack?

Emily Patel
WriterEmily PatelWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kur bëhet fjalë për thjeshtësinë dhe përfitimin, blackjack renditet në krye ndër lojërat e tjera të kazinosë në internet. Me strategjinë e duhur, kjo lojë është e lehtë për t'u mësuar dhe i lejon lojtarët të ulin skajin e shtëpisë në më pak se 0,50%. Sikur kjo të mos mjaftonte, loja shton një shtresë kompleksiteti nëpërmjet basteve anësore.

Pse të luani një bast anësor Blackjack?

Pra, çfarë është saktësisht një bast anësor i blackjack-ut dhe si funksionon ai? Ky udhëzues blackjack ka përgjigje për këto pyetje, plus shumë të tjera.

Çfarë është një bast anësor i blackjack?

Siç sugjeron emri, një bast anësor i blackjack-ut është një bast shtesë i vendosur në një lojë blackjack. Zakonisht, basti bëhet në fillim të çdo raundi, me lojtarët që parashikojnë se cilën kartë do të marrë tregtari ose lojtari tjetër.

Për shkak se ju nuk mund të parashikoni rezultatin e basteve anësore të blackjack, këto baste konsiderohen kryesisht lojëra fati. Por sigurisht, numëruesit e kartave të ekspertëve ende mund të dalin nga kjo situatë.

Baste standarde anësore për blackjack në shumicën e kazinove në internet

Tani që e dini se çfarë është një bast anësor i blackjack-ut, është koha të dini se cilat të prisni në kazinotë më të mira celulare në internet. Ato përfshijnë:

Sigurimi

Sigurimi është basti anësor më i zakonshëm në lojën e blackjack-ut. Ky bast i lejon lojtarët të mbrohen kundër blackjack-ut në rast se tregtari mban një ACE përballë. Edhe pse bastet e sigurimeve i lejojnë lojtarët të bastojnë gjysmën e aksioneve të tyre, ato konsiderohen 'baste pinjolle' sepse do të vini bast që tregtari ka një blackjack.

Çifte perfekte

Ky bast anësor varet kryesisht nga letra e lojtarit. Paguhet në rast se lojtarit i jepen dy të një lloji. Së pari, çifti i përzier paguhet në 5:1 nëse merrni letra me vlerë të ngjashme, por me ngjyra dhe kostume të ndryshme. Së dyti, ju mund të merrni çiftin me ngjyra që paguan në 12:1 nëse kartat kanë vlera dhe ngjyra identike. Pastaj, është çifti i përsosur që paguan në 25:1 nëse merrni dy karta të ngjashme.

21+3

Në një bast anësor 21+3 blackjack, ju do të merrni një pagesë nëse karta ballore e tregtarit dhe dy letrat e lojtarit përputhen me njërin nga këto kombinime:

  • Flush – Do të merrni një pagesë 5:1 nëse të gjitha kartat janë të përshtatshme.
  • Drejt - Ky bast paguhet në 10:1 nëse të gjitha letrat janë të renditjes së njëkohshme, por të ndryshme. Kjo mund të jetë 5, 6, 7, etj.
  • Straight flush - nëse merrni letra të përshtatshme në renditje të njëpasnjëshme (dmth., 5, 6, 7), ju do të fitoni me një normë prej 40:1.

Tre të një lloji – Në këtë bast anësor të blackjack-ut, një lojtar fiton me një normë prej 30:1 nëse letrat janë me ngjyra të ndryshme. Megjithatë, nëse merrni letra me vlerë të njëjtë të të njëjtit kostum, norma është 100:1.

Përveç këtyre basteve anësore të zakonshme, ka të ngjarë të hasni edhe baste anësore më të reja si:

  • Ndeshja mbretërore - Në këtë bast anësor, do të shijoni një pagesë emocionuese prej 5:2 për letrat e përshtatshme të lojtarit. Gjithashtu, një normë prej 25:1 aplikohet për mbretin dhe mbretëreshën e përshtatshme.

  • Super shtatëshe – Ky bast anësor paguhet nëse një ose më shumë shtatë ndahen midis letrave të lojtarit. Nëse një 7 është letra e parë e lojtarit, aplikohet një normë prej 3:1. Për dy 7 të papërshtatshme, ky bast paguhet në 50:1, me 100:1 për 7 të përshtatshme. Gjithashtu, nëse një 7 e papërshtatshme është letra e tretë që shpërndahet, norma është 500:1 me një 5000:1 të jashtëzakonshme për letrat e përshtatshme.

  • Mbi/nën 13 – Në këtë bast, ju do të fitoni edhe para duke parashikuar nëse shuma totale e lojtarit është më e madhe ose më e vogël se 13. Është interesante se 13 do të humbasin në disa kazino.

A ia vlejnë përpjekjet bastet anësore?

Ju duhet të pyesni veten nëse duhet të vendosni ose jo një bast anësor për blackjack. Po, bastet anësore të blackjack janë aq të mira sa vijnë. Ato ju lejojnë të luani për shanse më të gjata që përkthehet në fitore më të larta. Për shembull, basti anësor "Super Sevens" ju ekspozon ndaj probabilitetit të fitimit deri në 5000:1.

Mjerisht, avantazhi i shtëpisë vazhdon të rritet në bastet anësore të blackjack-ut. Shumë herë, buza e shtëpisë do të arrijë 10% ose edhe më shumë. Dhe siç mund ta dini tashmë, një avantazh më i lartë i shtëpisë gjithmonë do t'ju humbasë më shumë para në planin afatgjatë.

Të rejat e fundit

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare
2023-11-28

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare

Lajme