Lojëra

December 3, 2021

Historia e Lojërave të Kumarit me Zare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Zarat janë kubikë katrorë që mund të hidhen me deri në gjashtë anët me pika që kanë po aq pika. Ato zakonisht përdoren për të gjeneruar numra të rastësishëm në lojërat me zare kumar si craps dhe Sic Bo. Dhe falë përparimeve moderne teknologjike, lojërat me zare janë tani një shtyllë kazinotë më të mira celulare në internet.

Historia e Lojërave të Kumarit me Zare

Historia e lojërave me zare

Nuk është ende e qartë se nga e kanë origjinën lojërat me zare. Megjithatë, studiuesit besojnë se zaret kanë ekzistuar edhe përpara regjistrimit të historisë së hershme. Besohet se zaret u shpikën për të praktikuar tregimin e fatit duke përdorur 'talusin' e kafshëve thundra. Një shembull i mirë është zari kockor i Skara Brae, Skoci, i cili daton në 2400 para Krishtit.

Thënë kështu, lojërat me zare të fatit ishin të njohura në mesin e romakëve që ishin kumarxhinj të pasionuar. Zarat e hershëm romakë ishin gjashtë anësor ose njëzet anësor. Ai me 20 anë daton nga Egjipti Ptolemaik në shekullin II para Krishtit.

Por romakët nuk ishin të vetmit që dinin diçka për zaret në atë kohë. Grekët gjithashtu e donin jashtëzakonisht lojën me zare. Një mitologji e veçantë greke thotë se Hadesi, Poseidoni dhe Zeusi luanin kumar duke përdorur zare për të ndarë kontrollin e tokës.

Lojëra popullore me zare kumari për të luajtur

Sot, zarat kanë hyrë në kazinotë më të mira celulare. Lojërat më të njohura me zare përfshijnë:

  1. Craps: Craps është padyshim 'mbreti' i lojërave me zare në kazino. Edhe pse loja mund të jetë dërrmuese për fillestarët, është e thjeshtë për t'u zotëruar. Në këtë lojë, gjuajtësi hedh dhe hedh dy zare me lojtarët që vënë bast mbi numrin ku do të zbresë kubi. Por së pari, sigurohuni që të mësoni se si bastet e njohura si kalo/mos kaloj dhe eja/mos hajde punojnë.

  2. Sic Bo: Sic Bo është një tjetër lojë argëtuese me zare në kazinotë online. Loja e ka origjinën në Azi dhe sot është e përhapur në kazinotë e Las Vegasit. Sic Bo është shumë i ngjashëm me mut, vetëm se këtë herë gjuajtësi do të hedhë tre kube në vend të dy. Gjithashtu, opsionet e basteve janë të ndryshme në Sic Bo, ku bastet e mëdha dhe të vogla janë më të njohurat.

  3. Klondike: Keni dëgjuar ndonjëherë për këtë lojë kazino më parë? Epo, Klondike përdor pesë zare. Tregtari hedh zarin së pari përpara se lojtari të hedhë për të marrë një kombinim më të lartë. Lojtarët mund të parashikojnë që kombinimi i tyre i rrotullimit të jetë më i lartë ose më i ulët se ai i tregtarit. Gjithashtu, lojtarët mund të bastojnë për të "rrahur 2 ace" duke rrotulluar dy çifte. Vetëm mos harroni se një barazim është një fitore për kazinonë.

  4. Chuck-a-fat: Kjo është një tjetër lojë e pazakontë me zare kumari kryesisht sepse luhet në kazino më të vogla. Por mos u mashtroni; kjo lojë është argëtuese dhe e drejtpërdrejtë. Tre zare vendosen brenda një orë rëre gjigante që rrotullohet. Më pas, lojtarët vendosin bast me numra, bast të lartë, bast të ulët, bast në fushë dhe bast çmim i parë. Sidoqoftë, mos u shqetësoni, pasi këto baste janë të lehta për t'u zotëruar. Është madje loja më e mirë me zare për të luajtur në shtëpi gjatë fundjavës me miqtë tuaj.

  5. Banca Francesca: Kjo lojë e fatit është mjaft e ngjashme me baccarat. Por në vend që të përdorë letra, Banca Francesca përdor zare. Rregullat e lojës janë mjaft të thjeshta. Lojtarët vendosin çipat e tyre në njërën nga tre zonat e basteve; i madh (14-16), i vogël (5-6) dhe ace (tre zare për të hedhur një). Bastet e mëdha dhe të vogla kanë një raport pagese 1:1, me aset që paguajnë në 61:1. Me një avantazh shtëpie prej rreth 1.5%, kjo është një lojë unike për t'u luajtur.

Cila është e ardhmja e lojërave me zare?

E ardhmja e lojërave me zare të fatit është e ndritshme, falë kazinove celulare. Hulumtimet e shumta vërtetojnë se më shumë lojtarë po heqin dorë nga udhëtimet e gjata në kazino në favor të lojërave celulare. Dhe me 5G që premton shpejtësi interneti edhe më të shpejtë se shumica e lidhjeve Wi-Fi, është koha për të luajtur lojëra me zare në lëvizje.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Evolucioni i kodeve të lojërave: Nga fjalëkalimet te përfitimet promovuese
2024-04-16

Evolucioni i kodeve të lojërave: Nga fjalëkalimet te përfitimet promovuese

Lajme