Lojëra

March 28, 2023

Nëse lojërat e kazinosë janë të rastësishme, si fitojnë kazinotë celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Nëse jeni duke përdorur një kazino celulare të licencuar dhe legjitime, mund të jeni të sigurt se të gjitha lojërat në kazino do të jenë të rastësishme dhe të drejta. Autoritetet rregullatore sigurojnë që kazinotë celulare dhe online përdorin gjenerues numrash të rastësishëm dhe nuk përfshihen në aktivitete të paligjshme. 

Nëse lojërat e kazinosë janë të rastësishme, si fitojnë kazinotë celulare

Kur flasim për lojërat e kazinosë që janë të rastësishme, ne i referohemi rezultatit. Me fjalë të tjera, një lojë krejtësisht e rastësishme nuk është e manipuluar në asnjë mënyrë për të arritur gjithmonë në një rezultat të caktuar. Gjeneruesit e numrave të rastësishëm janë softuer që siguron që rezultatet në lojërat e kazinosë në internet të jenë të rastësishme.

Meqenëse lojërat e kazinove në kazinotë celulare kanë rezultate të rastësishme, si i garantojnë kazinotë celulare fitimet e tyre? Pas te gjithave, kazinotë celulare të licencuara janë biznese që duhet të gjenerojnë fitime për të qëndruar funksionale. Një biznes nuk mund të mbështetet te fati për të bërë fitime.

Nëse po pyesni veten për të njëjtën gjë, jeni në vendin e duhur. Këtu është udhëzuesi ynë i plotë se si fitojnë para kazinotë celulare, edhe pse të gjitha lojërat në kazinotë celulare kanë rezultate të rastësishme.

Si fitojnë kazinotë celulare (The House Edge)

House Edge është strategjia që përdorin kazinotë celulare për të gjeneruar fitime në të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit. Për të kuptuar se si kazinotë celulare gjenerojnë një fitim, duhet të dini se si funksionon skaji i shtëpisë. 

Skaji i shtëpisë është një avantazh matematikor që kanë kazinotë celulare ndaj lojtarëve që luajnë lojërat e fatit të ofruara nga kazino. Ky avantazh matematikor nuk ndikon në rastësinë e rezultateve të lojërave të fatit. Avantazhi matematik i lejon kazinove të hartojnë aktivitete të lojërave të fatit në një mënyrë që u garanton atyre një fitim nëse shumë njerëz marrin pjesë në ato aktivitete.

Me fjalë të thjeshta, buza e shtëpisë është një përqindje që përcakton sasinë e parave që kazinoja merr për të mbajtur ndërsa njerëzit marrin pjesë në një aktivitete të lojërave të fatit si lojëra elektronike video. Për shembull, le të themi se skaji i shtëpisë është 5%. Nëse kazinoja pranon baste me vlerë 100,000 dollarë në një ditë nga të gjitha aktivitetet e ofruara të lojërave të fatit, kazinoja do të mbajë 5% të tyre, që është 5000 dollarë. 

Slots

Së pari, ne kemi lojëra elektronike ose video lojëra elektronike në rastin e kazinove celulare. Video lojërat elektronike janë disa nga aktivitetet më të thjeshta të lojërave të fatit. Ju futni disa para në automatin ose depozitoni një shumë të caktuar në një kazino celulare duke përdorur metodat e transferimit të parave të gatshme dhe më pas shtypni një buton për të rrotulluar automatin. 

Nëse të gjitha seksionet e automatit zbarkojnë në një kombinim fitues, ju fitoni. Megjithatë, nëse ata nuk arrijnë në një kombinim fitues, ju humbni shumën që keni përdorur për të rrotulluar. 

Mesatarja e avantazhit të shtëpisë për lojëra elektronike video në kazinotë celulare është rreth 10%. Le të themi se një slot video ka një avantazh shtëpie prej 10%. Skaji i shtëpisë do të sigurojë që kazinoja celulare të marrë 10% të shumës totale të luajtur nga lojtarët në atë slot video. 

Disa njerëz do të fitojnë para nga ajo video slot, dhe disa do të humbasin. Megjithatë, mesatarisht, për çdo 100 dollarë që përdoruesit shpenzojnë në atë slot video, kazinoja celulare do të marrë 10 dollarë. Nuk ndikon në probabilitetin që lojtarët të fitojnë në slotin e videos. 

Shembull

Le të themi se dhjetë lojtarë luajnë slotin e videos. Secili prej këtyre lojtarëve përdor 10 dollarë në këtë slot video. Nëse një lojtar humbet 10 dollarët e tij dhe nuk fiton asgjë, 10% e avantazhit të shtëpisë sugjeron që nëntë lojtarët e mbetur mund të fitojnë paratë e tyre mbrapsht.

Në të njëjtën mënyrë, nëse dy lojtarë humbasin 10 dollarët e tyre në një slot të veçantë video, 10% e avantazhit të shtëpisë sugjeron që tetë lojtarët e mbetur mund të jenë në gjendje të fitojnë disa para mbi shumën e tyre të lojërave të fatit. Megjithatë, ky është një thjeshtim i tepërt. Skaji i shtëpisë funksionon mesatarisht me mijëra lojtarë.

Bast Sport/Esport

Bastet sportive dhe bastet e sporteve përdorin gjithashtu avantazhin e shtëpisë për të siguruar që kazinoja celulare të ketë një fitim. Megjithatë, sistemi nuk është i njëjtë me atë të përdorur për aktivitete të tjera të lojërave të fatit si lojëra elektronike video. Në vend të kësaj, kazinotë celulare përdorin shanset e basteve për të siguruar një fitim.

Për shembull, le të themi se po zhvillohet një finale e esports për një turne CSGO. Shanset që secili ekip të fitojë finalet janë 50%. Kazinoja celulare do të vendosë shanset që ekipi A të fitojë ndeshjen në 49% ose 48%, dhe e njëjta gjë për ekipin B. Kur i përkthejmë këto shanse në formatin Dhjetor Odd, ato bëhen 1.48 dhe 1.49. 

Me shanse 1.49 për një rezultat dhe 1.48 për tjetrin, kazinoja garanton një fitim prej 1% ose 2%. Është gjithashtu një thjeshtim i tepërt i procesit dhe mënyra se si vendosen shanset në kazinotë celulare është mjaft e ndërlikuar.

Shtëpia Edge në lojëra të tjera

Skaji i shtëpisë funksionon për aktivitete të tjera të lojërave të fatit, ngjashëm me mënyrën se si funksionon në lojëra elektronike. Shtëpia më e ulët që mund të gjeni në shumicën e kazinove celularë do të jetë në blackjack, e cila ndonjëherë mund të jetë deri në 0.8%. 

Një tjetër lojë e njohur e lojërave të fatit ku mund të gjeni një avantazh relativisht të ulët të shtëpisë është baccarat, ku skaji i shtëpisë qëndron diku nga 1.01% në 1.24%. Përparësia e shtëpisë për pokerin amerikan, e cila përfshin një seksion të dyfishtë zero, është rreth 5.26%. 

Për të zbatuar në mënyrë efektive avantazhin e shtëpisë, kazinotë përdorin strategji të tjera si bast maksimal dhe baste anësore. Gjithashtu, skaji i shtëpisë ndryshon nga tavolina në tryezë.

Si fitojnë para nga kazinotë celulare nga pokeri

Ndërsa mënyra kryesore se si kazinotë celulare gjenerojnë një fitim nga aktivitetet e lojërave të fatit është duke zbatuar avantazhin e shtëpisë, kjo nuk shpjegon se si fitojnë para nga pokeri. 

Puna është se skaji i shtëpisë funksionon vetëm kur tregtari është një pjesë e lojës që po luani, ose me fjalë të tjera, ju jeni duke luajtur kundër shtëpisë, që është kazino. Edhe në blackjack, ndërsa ju keni njerëz të tjerë si kundërshtarë, një nga kundërshtarët tuaj është tregtari. Meqenëse pokeri nuk përfshin një tregtar që luan kundër jush, kazino nuk mund të zbatojë një avantazh shtëpie.

Megjithatë, një tregtar letrash është gjithmonë i disponueshëm në një tryezë pokeri dhe tavolina e pokerit duhet të fitojë para për të justifikuar pagën e tregtarit. Një nga mënyrat kryesore që kazinotë fitojnë para nga një tavolinë pokeri është grabitja. 

Në thelb, raketa është një tarifë që lojtarët e pokerit duhet të paguajnë për të marrë pjesë në një lojë pokeri dhe për t'u lehtësuar nga kazinoja online për tryezën e pokerit. Kjo normë mund të jetë atje në formën e një grabujë tenxhere ose në formën e një mbledhjeje kohe.

Rake At Live Poker vs Mobile Poker

Rashe është diçka për të cilën do të duhet të paguani vetëm nëse jeni duke luajtur poker live. Nëse vendosni për poker të rregullt në internet në një kazino celulare, nuk do t'ju duhet të paguani tarifën. Megjithatë, kjo krijon një pyetje tjetër. Nëse kazinotë celulare ngarkojnë tarifën vetëm për pokerin live, si fitojnë ato nga video pokeri?

Mund të jetë një surprizë e madhe për ju, por kazinotë celulare nuk nxjerrin ndonjë fitim të drejtpërdrejtë nga video pokeri. Po, kazinotë celulare ofrojnë një aktivitet kumari në të cilin ata bëjnë fitime zero. Epo, pse e bëjnë këtë?

Puna është se pokeri është një lojë popullore. Një person që kërkon një kazino celulare ka të ngjarë të injorojë ato që nuk ofrojnë video poker. Për këtë arsye, kazinotë celulare zakonisht ofrojnë video poker edhe pse gjeneron 0 fitim direkt.

Përveç kësaj, kazinotë celulare nuk përdorin video poker si një aktivitet të drejtpërdrejtë të gjenerimit të fitimit. Në vend të kësaj, kazinotë celulare përdorin pokerin video si një portë për të tërhequr përdoruesit dhe për t'i bërë ata të provojnë veçori të tjera që gjenerojnë fitime.

konkluzioni

Kazinotë celulare nuk mund të përdorin disa strategji gjeneruese fitimi që përdorin kazinotë e rregullta me bazë tokësore. Kazinotë e rregullta në tokë ofrojnë dhoma hoteli, ofrojnë pije në bar, ofrojnë ushqim dhe organizojnë shfaqje për të cilat njerëzit mund të blejnë bileta. Një kazino celulare nuk mund t'i bëjë të gjitha ato gjëra.

Mënyra se si kazinotë celulare nxjerrin fitim është duke zbatuar diçka që quhet skaji i shtëpisë. Buza e shtëpisë është një përqindje që përcakton shumën e parave që kazinoja merr për të mbajtur nga të gjithë njerëzit që marrin pjesë në aktivitetet e lojërave të fatit në atë kazino. 

Skaji i shtëpisë nuk ka të bëjë fare me rastësinë e rezultateve të lojërave të kazinosë. Përparësia e shtëpisë i ndihmon kazinotë celulare të gjenerojnë fitime duke i mbajtur të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit të drejta dhe të rastësishme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë
2024-05-30

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë

Lajme