Lojëra

October 18, 2021

Parashikimet e së ardhmes për lojërat e kazinosë celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Vetëm pak vite më parë, askush nuk mund të imagjinonte perspektivat e duke luajtur lojëra kazino celulare si ruletë, baccarat, slot machines, dhe më shumë. Por falë teknologjisë së internetit dhe Android dhe iOS, gjërat po duken mjaft bukur për lojtarët e kazinove celularë atje.

Parashikimet e së ardhmes për lojërat e kazinosë celulare

Pra, lexoni më tej për të ditur disa gjëra rreth evolucionit të industrisë në rritje të kazinosë celulare. Ky artikull diskuton gjithashtu disa parashikime të ardhshme për industrinë.

Historia e kazinove celulare

Industria e kazinove celulare ka bërë padyshim një rrugë të gjatë. Ai daton në vitin 1996 kur InterCasino lançoi faqen e parë të lojërave të fatit, një faqe interneti e njohur për lojërat e fatit sot. Megjithatë, Microgaming e kundërshton këtë fakt, duke pretenduar të hapë faqen e parë të lojërave të fatit në 1994.

Sido që të jetë rasti, 2003 pa lindjen e vendit të parë celular të lojërave të fatit në MB nga Lotaria Mobile. Më pas, gjërat u kthyen për mirë në vitin 2007, kur iPhone i parë u lançua me Android pas një viti më vonë.

Ndërkohë, këto platforma celulare revolucionarizuan industrinë e kazinove përgjithmonë. Google Play Store (Android Market atëherë) ishte shpërndarësi kryesor i aplikacioneve të lojërave të fatit sepse ishte i aksesueshëm përmes çdo pajisjeje Android.

Mjerisht, pas një përditësimi të politikave në vitin 2013, Google vendosi të ndalojë të gjitha aplikacionet e lojërave të fatit me para reale nga Play Store. Por ndërsa Apple ende lejoi shpërndarjen e aplikacioneve vendase të lojërave të fatit në App Store, këto pajisje mbetën të paarritshme për shumicën e lojtarëve 'mesatar'.

Gjendja aktuale e kazinove celulare

Lojtarët e parë të kazinosë në celular do të dëshmojnë se faqet dhe lojërat ishin të ngadalta në atë kohë. Zhvilluesit përdorën gjuhë programimi të vjetëruara si Objective-C dhe OpenGL.

Gjithashtu, CPU-të e telefonave celularë ishin goxha të ngadaltë, me internetin e fundit që nuk i bënte gjërat më mirë. Me pak fjalë, asnjë lojtar serioz nuk mund të favorizojë të luajë në një kazino celulare në vend të një desktopi.

Por sot, gjuhë programimi si HTML5, HTML, Swift, CSS dhe JavaScript po bëjnë lojëra celulare me cilësi të lartë, ndër-platformë.

Gjithashtu, telefonat celularë janë përmirësuar jashtëzakonisht përsa i përket shpejtësisë së përpunimit, cilësisë së ekranit dhe performancës së përgjithshme. Dhe kjo nuk është për të përmendur rrjetin 5G të prezantuar së fundmi, i cili është më i shpejtë se shumica e rrjeteve Wi-Fi.

Përveç këtyre përfitimeve, Google filloi të lejojë shpërndarjen e aplikacioneve të lojërave të fatit në Play Store në vitin 2017. Megjithatë, kjo ishte vetëm në MB, Irlandë dhe Francë. Por në mars të këtij viti, kompania lejoi 15 vende të tjera, me të tjera që të ndiqnin.

Pra, çfarë ndodh nëse nuk mund të shkarkoni aplikacionin tuaj të preferuar të kazinosë celulare në Play Store? Shumica e kazinove lejojnë lojtarët të shkarkojnë aplikacione APK direkt nga faqja e tyre e internetit ose nga shpërndarësit e palëve të treta. Vetëm kini kujdes që të mos shkarkoni nga faqja e gabuar.

E ardhmja e kazinove celulare

Popullariteti i kazinove celularë dhe lojrave celulare, në përgjithësi, do të rritet edhe më tej. Aktualisht, telefonat inteligjentë dhe tabletët mburren me procesorë të fuqishëm dhe njësi përpunimi grafik që e bëjnë lojën të lehtë. Është madje e sigurt të thuhet se telefonat inteligjentë të nivelit të lartë janë më të fuqishëm se kompjuterët 'mesatar'.

Për më tepër, industria e lojërave të fatit në internet po bëhet më e sigurt dhe më e gjerë. Në Evropë, për shembull, më shumë vende po rishikojnë ligjet e tyre të lojërave të fatit për të përfshirë lojërat në internet. Qëllimi është që kumari në internet të jetë më fitimprurës për qeveritë dhe operatorët, duke u dhënë lojtarëve një platformë të sigurt plot me opsione lojrash.

Më në fund, kazinotë dhe lojërat celulare po mbijnë kudo. Kanë ikur kohët kur Microgaming dhe Evolution po dominonin skenën. Sot, kompanitë e reja si Betsoft, Playtech, Yggdrasil dhe Pragmatic Play ofrojnë përmbajtje po aq të shkëlqyera lojërash. Dhe mos harroni ta mbani këtu komentet më të mira të kazinosë celulare.

konkluzioni

Në përgjithësi, kumari celular mban të ardhmen e kazinove në internet. Përveç optimizimit të lojërave të tyre për celular, operatorët e kazinove në internet po krijojnë gjithashtu në masë aplikacione celulare. Pra, përgatituni për një përvojë edhe më gjithëpërfshirëse të lojërave celulare.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme