Poker

Popullariteti i pokerit ka lulëzuar që nga ardhja e tij në Amerikën e Veriut. Në vitin 1970 u mbajt Seria e parë Botërore. Në 1987, Kalifornia legalizoi versionet Hold'Em dhe Omaha, të cilat panë një rritje të popullaritetit në këto forma. Zhvillimi i vendpushimeve të kazinove si Atlantic City dhe Las Vegas e çoi pokerin në masë.

Zhvillimet më të fundit të lojërave online dhe të drejtpërdrejta kanë ndihmuar në sjelljen e pokerit për ata që duan të luajnë në komoditetin e shtëpisë së tyre. Pokeri në internet ka lejuar gjithashtu lojtarët e rinj të mësojnë dhe zhvillojnë strategjitë e tyre në kohën e tyre pa frikë nga tavolinat e zëna dhe lojtarët e tjerë.

Poker
Histori ModerneTexas Hold'Em në celularRregullatStrategjiaLojra falasDuke luajtur për paraHistoria e hershme
Texas Hold'Em në celular

Texas Hold'Em në celular

Texas Hold'Em është forma më e njohur e pokerit, dhe më e lehta për t'u mësuar dhe luajtur. Është zgjedhja perfekte nëse doni të filloni me pokerin në a kazino celulare.

Tregtari vendos një bast të vogël blind (gjysma e bastit të zakonshëm), dhe personi në të majtë të tregtarit vendos një bast të madh blind, i cili bëhet bast minimal për tryezë.

Dileri "djeg" (heq qafe) kartën e sipërme në kuvertë dhe i shpërndan dy letra secilit lojtar. Lojtarët shikojnë letrat e tyre në këtë fazë dhe vendosin një bast.

Lojtarët do të duhet t'i përdorin këto dy letra me letrat e shpërndara në tavolinë për të formuar dorën e tyre fituese. Më pas, tregtari tërheq tre letra, me fytyrë lart. Ky është "dështimi". Tani lojtarët do të kenë një ide nëse kanë një dorë të qëndrueshme apo jo, por ka ende dy letra të tjera për t'u tërhequr.

Lojtarët zgjedhin të kontrollojnë (të shmangin bastet), të thërrasin (përputhen me një bast), të ngrenë (bast më i lartë) ose të palosin (dorëzimin e letrave dhe të mos marrin më pjesë në raund).

Dileri djeg kartën e sipërme dhe vendos njërën nga letrat me fytyrë lart pranë flopit. Lojtarët do të shohin përsëri dorën që mbajnë dhe do të zgjedhin të vënë bast, të thërrasin, të ngrenë ose të palosin.

Më pas, tregtari djeg kartën e sipërme në kuvertë dhe vendos letrën e fundit në tryezë, të njohur si "lumi", dhe të gjithë lojtarët do të zbulojnë letrat e tyre për të përcaktuar fituesin.

Duke luajtur poker në ekran me prekje

Kur luani poker nga një pajisje celulare, rregullat janë të njëjta. Dallimi kryesor është se në vend të një miu kompjuteri do të përdorni ekranin me prekje për të bërë zgjedhjet tuaja gjatë lojës.

Ju mund të luani poker në internet nga telefoni juaj duke përdorur si shfletuesin e internetit celular, ashtu edhe aplikacionet e kazinosë.

Texas Hold'Em në celular
Rregullat

Rregullat

Si pikënisje, është padyshim thelbësore të kuptosh duart e ndryshme fituese në poker. Dora më e mirë fiton.

Duart fituese bazohen në vlerën dhe përshtatjen e letrave:

 • Royal Flush (AKQJT me të njëjtin kostum)
 • Straight Flush (një sekuencë me të njëjtin kostum (9-8-7-6-5))
 • Katër të një lloji (katër letra me të njëjtën vlerë)
 • Full House (kjo është një palë dhe tre të një lloji)
 • Flush (çdo numër në të njëjtin kostum)
 • Drejt (vlera të njëpasnjëshme si 6-5-4-3-2 në çdo kostum)
 • Tre të një lloji (tre letra me të njëjtën vlerë si p.sh.)
 • Dy palë (dy palë)
 • Çift (çdo palë)
 • High Card (karta më e lartë në çdo dorë)

Lojtarët duhet të kuptojnë rregullat dhe etiketën e pokerit. Mosrespektimi i plotë i rregullave dhe duarve jo vetëm që mund të rezultojë në humbje potenciale të parave për të bërë baste me strategji të dobët, por gjithashtu mund të çojë në zhgënjimin e lojtarëve të tjerë.

Disa rregulla të mirësjelljes që lojtarët e pokerit duhet të mbajnë mend janë: - Lojtarët mund të bëjnë thirrje vetëm kur është radha e tyre.

Veprimi lëviz rreth tryezës në një mënyrë të akrepave të orës dhe një lojtar mund të luajë në të njëjtën kohë

 • Merrni vendime shpejt; mos e shtyni lojën
 • Mos diskutoni një dorë me të tjerët; dhe
 • Mos hidhni patate të skuqura në pishinë.

Sigurohuni që një bast të jetë qartë i dukshëm për të gjithë lojtarët dhe tregtarin.

Rregullat
Strategjia

Strategjia

Ka disa teknika të provuara dhe të testuara të strategjisë së pokerit, por një metodë personale do të vijë me përvojë.

Lexoni Lojtarët e tjerë - Një lojtar duhet të shikojë gjithmonë të tjerët, për të parë nëse ata mund të përpiqen të fshehin një buzëqeshje të hidhur. Një lojtar i ri ose i papërvojë mund të bëjë një këngë dhe vallëzim duke u përpjekur të bllof lojtarët e tjerë dhe ngacmimi mund të tregojë një lojtar që nuk ndjehet rehat me një dorë dhe me bastin e vendosur.

Ngritja e bastit në një dorë të mirë Ndërsa është një rrezik, nëse një lojtar ka një dorë të mirë, ngritja do të eliminojë lojtarët me duar të këqija dhe do të rrisë grupin.

Fold në një dorë të keqe Nëse është e qartë se një lojtar ka një dorë të dobët, ndërsa lojtarët e tjerë duket se po rrisin bastet e tyre, një lojtar duhet të palos dhe të presë për marrëveshjen tjetër.

Filloni të zhvilloni strategji nga dora e fillimit Që nga dy letrat e para të shpërndara, një lojtar duhet të fillojë të llogarisë se çfarë duarsh të mundshme mund të ketë.

Kjo gjithashtu do t'i ndihmojë ata të vendosin nëse do të bastojnë, do të rrisin ose do të palosin dhe potencialisht do të kursejnë një bast të panevojshëm. Për shembull, nëse një lojtar ka një Mbret dhe Mbretëreshë me të njëjtin kostum, do t'ia vlente që ata të vazhdojnë të luajnë me shpresën se do të tërhiqet një Royal Flush.

Strategjia
Lojra falas

Lojra falas

Loja falas dhe loja në internet janë mjete të paçmueshme për lojtarët e rinj. Ndërsa rregullat e pokerit janë të thjeshta, strategjia dhe loja në praktikë mund të jenë mjaft të ndërlikuara dhe dërrmuese, veçanërisht në një tryezë me lojtarë me përvojë.

Loja falas i lejon një lojtari të bëjë sa më shumë gabime të nevojshme për të mësuar rregullat bazë të lojës. Ka shumë platforma që ofrojnë lojëra poker falas në internet, ku një lojtar ose do të luajë kundër një tregtari të krijuar nga kompjuteri ose madje do të hyjë në një lojë me tregtar të drejtpërdrejtë.

Të dyja këto mund të ndihmojnë një lojtar pa përvojë të krijojë aftësi dhe besim, gjë që është një avantazh i paçmuar rreth një tavoline pokeri.

Lojra falas
Duke luajtur për para

Duke luajtur për para

Faktori më i rëndësishëm që lojtarët duhet të mbajnë mend është të luajnë vetëm me para që mund të përballojnë për të humbur. Lojtarët duhet t'i përcaktojnë vetes buxhetet përpara se të luajnë dhe t'u përmbahen atyre.

Pasi një lojtar është në një tavolinë, ai mund të përfshihet në eksitim dhe të tundohet të harrojë buxhetin e tij. Është padyshim për këtë arsye që lojtarët duhet të sigurojnë gjithashtu që të shmangin pirjen e alkoolit gjatë lojës, pasi kjo mund të lirojë frenimet dhe të rezultojë në humbjen e buxhetit nga një lojtar.

Nëse një lojtar dyshon se mund të ketë një problem me lojërat e fatit, ai duhet të largohet nga situata të tilla dhe të kërkojë ndihmë sa më shpejt të jetë e mundur.

Duke luajtur për para
Historia e hershme

Historia e hershme

Origjina e pokerit është e vështirë të përcaktohet. Disa historianë besojnë se rrënjët e saj janë në një lojë të lashtë me letra domino kineze, të tjerë besojnë se është zhvilluar nga një lojë persiane "As Nas".

Në Evropë, loja franceze "Pogue" dhe loja gjermane "Pochen", e luajtur në shekullin e 17-të konsiderohen lojërat e hershme të pokerit. Besohet se kolonistët francezë sollën Pogue në Amerikën e Veriut, veçanërisht në New Orleans kur u vendosën atje.

Ka të ngjarë që kolonët anglezë më pas e përshtatën lojën në atë që është më e ngjashme me atë se si luhet loja sot, domethënë që secili lojtar ka pesë letra dhe loja luhet me një kuvertë me 52 letra.

Historia e hershme

Lajmi i fundit

3 Këshilla efektive për Pokerin që janë perfekte për Kazino Mobile
2022-06-08

3 Këshilla efektive për Pokerin që janë perfekte për Kazino Mobile

Përmendni fjalën poker çdo lojtari dhe kjo do të tërheqë vëmendjen e tij/saj. Pokeri është një nga lojërat më të përhapura të kazinosë në industrinë e lojërave të fatit. Është luajtur për shumë vite për shkak të emocionit që ofron. Variante të ndryshme të pokerit, si poker celular online , mbajini ato, mburreni dhe pokeri kinez, ekzistojnë. Të luash poker nuk është aq e vështirë, por zotërimi i pokerit është një tjetër arritje. Lojtarët fillestarë pa aftësi mund të rrjedhin gjak masivisht në dhomat e pokerit. Çdo lojë pokeri, qoftë në internet apo në kazinotë tokësore, kërkon një strategji të paracaktuar. Këtu janë disa këshilla të vërtetuara pokeri që mund ta transformojnë lojën e një lojtari nga mediokre në profesionist.

5 Dallimet më të Mëdha midis Pokerit dhe Blackjack-ut
2021-10-06

5 Dallimet më të Mëdha midis Pokerit dhe Blackjack-ut

Poker dhe Blackjack janë dy nga lojërat më të famshme me letra në botë. Në fakt, të dyja këto lojëra janë dy lojërat më të famshme të kazinosë në botë. Këto lojëra nuk janë vetëm një nga lojërat më të njohura jashtë linje, njerëzve u pëlqen të luajnë Blackjack në internet dhe u pëlqen të luajnë Poker në internet.

Lojërat e kazinosë celulare që nuk e imagjinonit se do të funksiononin
2021-07-12

Lojërat e kazinosë celulare që nuk e imagjinonit se do të funksiononin

Kur telefoni i parë celular u shpik në 1973, ideja ishte të lehtësohej komunikimi global. Por ndërkohë që kjo është arritur 100%, askush nuk e imagjinonte kurrë që kazinotë më të mira celulare do t'u jepnin kazinove tradicionale një vrapim për paratë e tyre. Kjo për shkak se lojërat e fatit në internet janë vazhdimisht inovative për të kapur hapin me teknologjinë celulare me ritme të shpejta.

Udhëzues për të gjitha variacionet e pokerit të kazinove në internet
2021-06-21

Udhëzues për të gjitha variacionet e pokerit të kazinove në internet

Kur krijoni një llogari të kazinosë në internet, loja e parë për të luajtur ka shumë të ngjarë një automat. Kjo është pjesërisht sepse shumica e kazinove e paketojnë këtë lojë në shumicën e bonuseve të tyre të mirëseardhjes. Por thellë poshtë ujërave qëndron padyshim loja më fitimprurëse e kazinosë celulare - video poker.