Pagesat

February 3, 2022

Evolucioni i pagesave të kazinosë celulare në mbarë botën

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

industria e telefonisë celulare ka evoluar shumë. Sot, është e sigurt të thuhet se telefonat inteligjentë të nivelit të lartë janë më të shpejtë dhe më efikas se një PC 'mesatar'. Por një fushë për të cilën flitet më pak janë pagesat me celular. 

Evolucioni i pagesave të kazinosë celulare në mbarë botën

Prania universale e telefonave inteligjentë dhe tabletave ka parë një rritje të zgjidhjeve inovative të pagesave. Pra, lexoni për të kuptuar historinë e pagesave celulare dhe mënyrën se si funksionojnë ato.

Historia e shkurtër e pagesave në celular

Edhe pse shumica e njerëzve ndihen sikur nuk mund të jetojnë pa telefonat e tyre, këto pajisje nuk kanë kohë që ekzistojnë. Telefoni i parë celular në dorë u lançua jo shumë kohë më parë në 1973 nga Motorola. Në atë kohë, këta telefona quheshin telefona 0G ose Zero Generation. Thjesht mendoni për atë si një version të mëparshëm të telefonave 2G, 3G, 4G dhe 5G. 

Por ishte në fillim të viteve 2000 që telefonat celularë shpërthyen në skenë. Kjo pasi Nokia lançoi legjendarin 3310, i cili shiti mbi 120 milionë njësi. Më pas, në 2002, kompania lançoi 6750, duke u bërë smartfoni i parë me kamera në Evropë. Për më tepër, iPhone dhe Android i parë u lëshuan në 2007 dhe 2008, respektivisht.

Me këtë në mendje, pagesa e parë celulare u krye në vitin 1997 pasi Coca-Cola prezantoi blerjen me SMS në makinat e saj shitëse. Më pas në vitin 1998, PayPal u lançua, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm për industrinë e bankingut online. 

Por, nuk u ndal me kaq; Apple prezantoi Apple Pay në 2014, me Android Pay që u bë i disponueshëm në 2015. Pra, është një supozim i drejtë që pagesat celulare nuk kanë ekzistuar për kaq shumë kohë. 

Rritja e pagesave celulare

Pagesa celulare nuk do të ishte aty ku është sot, nëse jo për disa përparime të rëndësishme teknologjike. Së pari, depërtimi i telefonave celularë është bërë kaq i përhapur këto ditë. Një shembull i mirë është Afrika Sub-Sahariane, ku depërtimi tradicional bankar qëndron në 25%, ndërsa shtrirja e celularëve është më shumë se 60%. Në Kenia, 86% e familjeve përdorin pagesa celulare. Tani, këto shifra dëshmojnë se bankat tradicionale duhet të lëvizin ose të rrezikojnë të harrohen.

Përveç popullaritetit celular, depërtimi i gjerë i internetit i ka ndihmuar në mënyrë të konsiderueshme çështjet. Aktualisht, interneti 4G është bërë i zakonshëm, me ritmin e përhapjes së 5G tashmë. Sikur kjo të mos mjaftonte, kërkimi 6G tashmë është në gatishmëri. Këta faktorë të bashkuar së bashku krijojnë mjedisin e përsosur për lulëzimin e bankingut celular.

Pagesat më të mira celulare

Ekzistojnë tre kategori kryesore të pagesave celulare. Më poshtë është një vështrim i shkurtër:

  • Pagesat e tregtisë: Me siguri keni blerë diçka në celularin tuaj përpara se të përdorni kartat e kreditit ose kuletat elektronike. Nëse nuk e keni bërë, është shumë e drejtpërdrejtë. Thjesht hapni një treg elektronik si eBay ose Amazon dhe shtoni një artikull në shportë. Pastaj, bëni një porosi, merrni një faturë dhe prisni për mallrat. Ky transaksion pa kontakt është me të vërtetë më i sigurt dhe më i përshtatshëm se transaksionet fizike. 
  • Pagesat e aplikacionit celular: Pagesa e pavarur e aplikacionit celular është më e popullarizuara dhe më e përshtatshme. Këtu, konsumatorët blejnë mallra nga një shitës me pakicë në internet duke depozituar para nga një ofrues transaksioni. PayPal, Neteller dhe Skrill vijnë me aplikacionet e tyre të dedikuara. Airtel Money dhe M-Pesa janë shembuj të tjerë të mirë ku përdoruesit e telefonave celularë mund të kursejnë, transferojnë dhe blejnë mallra direkt në telefonat e tyre inteligjentë.
  • NFC (Komunikimi në terren të afërt): NFC është një protokoll komunikimi që lidh dy pajisje elektronike në një distancë të shkurtër, si 4 cm ose më pak. Në këtë lloj transaksioni, të dhënat ruhen në smartfonin e konsumatorit dhe përdoren për të blerë mallra. Shembujt përfshijnë Samsung Pay, Android Pay dhe Apple Pay. 

Pagesat nuk kufizohen në telefonat celularë

Pagesat celulare kanë evoluar shpejt, duke i lejuar lojtarët të bëjnë transaksione të shpejta në kazinotë më të mira celulare. Vini re, megjithatë, se pagesat më të mira celulare nuk kufizohen vetëm në përdorimin e smartfonëve dhe tabletave. Zgjidhjet e pagesave si kuletat elektronike dhe Apple Pay lejojnë transaksione të shpejta në kompjuterë. Pra, paguani dhe luani nga distanca në celularin ose laptopin tuaj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme