Udhëzime

January 10, 2023

Udhëzues për zgjedhjen e smartfonit ideal të lojërave të kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Smartfoni më i mirë i lojërave të kazinosë nuk është domosdoshmërisht i pajisur me procesorin më të shpejtë. Telefonat e lojërave duhet të ofrojnë veçori më të dallueshme, si jetëgjatësia e gjatë e baterisë, ritmet më të larta të rifreskimit dhe rezolucion i lartë i ekranit për performancë më të madhe të lojërave. Pra, nëse dëshironi të luani lojëra RNG ose tituj të drejtpërdrejtë të kazinosë, ky udhëzues do t'ju mësojë se si të gjeni një pajisje tërheqëse lojrash. 

Udhëzues për zgjedhjen e smartfonit ideal të lojërave të kazinosë

Konsiderata #1: CPU (Njësia Qendrore e Përpunimit)

Është e njohur që CPU është 'motori' pas çdo smartphone, tableti ose kompjuteri. Shpejtësia, bateria, lojërat dhe performanca e përgjithshme e telefonit tuaj lidhen drejtpërdrejt me CPU-në. Një smartphone me CPU-në më të mirë do të hapet shpejt lojra kazino celulare pa mbinxehje apo vonesë. Është interesante se procesorët më të mirë të telefonave celularë konsumojnë më pak bateri sesa CPU-të standarde.

Me këtë në mendje, markat e ndryshme të smartfonëve kanë procesorë të ndryshëm. A14 Bionic i Apple dhe Snapdragon 888+ i Qualcomm janë procesorë smartphone të klasit premium. Procesorë të tjerë të aftë për lojëra kazino përfshijnë Exynos 2100, A13 Bionic, A12 Bionic, Snapdragon 865 dhe Kirin 9000 të Samsung. Pra, zgjidhni parametrat e procesorit me kujdes përpara se të blini një smartphone për lojëra. 

Konsiderata #2: RAM (Kujtesa me akses të rastësishëm)

RAM-i është memoria e brendshme e telefonit tuaj për ruajtjen e sistemit operativ dhe aplikacioneve të tjera të sistemit. Thjesht mendoni për RAM-in si një xhep ose çantë smartphone. Kjo do të thotë që nëse hapësira RAM është më e madhe, OS do të ketë më shumë hapësirë për të manovruar, duke i bërë operacionet më të buta. Gjithashtu, RAM ju lejon të kaloni pa probleme midis aplikacioneve dhe proceseve të tjera në smartphone tuaj. Në përgjithësi, më shumë hapësirë në RAM do të thotë një përvojë më e qetë e lojërave.

Por nuk është përfundim se RAM më i madh është më i mirë. Apple përdor 4 GB RAM në iPhone-ët e tij, ndërsa Galaxy S22 ka 8 GB. Por pavarësisht hapësirës më të vogël RAM, procesori i iPhone është i optimizuar për të trajtuar të dhënat në mënyrë efikase dhe për të funksionuar pa probleme brenda hapësirës RAM prej 4 GB. E njëjta gjë mund të thuhet për disa telefona Google Pixel.

Por në përgjithësi, çdo gjë më pak se 4 GB as që ia vlen të merret në konsideratë. Vini re se disa telefona Android, si Google Pixel 6 Pro dhe Galaxy S22 Ultra, ofrojnë 12 GB RAM. Kjo duhet të trajtojë çdo aktivitet në telefonin tuaj pa mbinxehje.

Konsiderata #3: Ekrani

Ekzistojnë tre konsiderata kryesore kur zgjidhni një ekran smartphone për t'u përdorur në të aplikacionet më të mira të kazinosë celulare në internet. Lojtarët duhet të marrin parasysh madhësinë, rezolucionin dhe shkallën e rifreskimit të panelit. Një ekran më i madh smartphone duhet t'i bëjë seancat tuaja të lojërave më tërheqëse dhe argëtuese, pasi mund t'i shihni qartë të gjitha detajet e vogla. Madhësia ideale e ekranit të lojërave duhet të jetë 5 deri në 7 inç. Nëse është shumë e vogël për ju, atëherë ndoshta një tablet do ta bëjë.

Me madhësinë e ekranit të përfunduar dhe të pluhurosur, kontrolloni nëse cilësia e ekranit arrin në shenjë. Për një smartphone për lojëra kazino, veçanërisht për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë nga Evolution dhe Ezugi ofruesit e softuerit, zgjidhni një smartphone që mbështet të paktën rezolucion 1080p. Në këtë mënyrë, ju mund të shijoni ngjyra të gjalla dhe grafikë të mprehtë. Zgjedhja e një telefoni me modalitetin "Night Shield" ose "Eye Protection" është gjithashtu kritike, sepse këto veçori mbrojnë sytë tuaj nga drita blu e ekranit.

Sa i përket shkallës së rifreskimit, një ekran smartphone me shpejtësi nga 90Hz deri në 120Hz është ideal për lojëra. Një normë më e lartë rifreskimi lejon navigim dhe kalim më të butë midis faqeve të ndryshme të aplikacioneve, mënyrave të lojës dhe më shumë. Për më tepër, një shkallë më e lartë e rifreskimit mund të zvogëlojë lodhjen e syve dhe lodhjen. 

Konsiderata #4: Bateria

Shumë përdorues të smartfonëve zakonisht janë të interesuar për kapacitetin e baterisë së një pajisjeje përpara se të paguajnë. Realiteti është se ju do ta përdorni telefonin inteligjent në distancë, ndonjëherë larg shtëpisë ose zyrës. Kjo do të thotë se smartfoni më i mirë i lojrave duhet të ketë një bateri të madhe që mund të zgjasë disa orë përdorim të rëndë. Një kapacitet baterie prej të paktën 4000 mAh këshillohet për lojëra. Mbani mend, një telefon me veçoritë superiore të diskutuara më sipër do ta shkarkojë lëngun e baterisë shumë më shpejt.

Shpejtësia e karikimit është një tjetër konsideratë kritike në kategorinë e baterive. Lojërat e kazinosë celulare, veçanërisht variantet e drejtpërdrejta, mund të jenë derra burimesh sepse ato transmetohen në kohë reale nga studiot aktuale. Për këtë arsye, telefoni juaj duhet të karikohet në kohën më të shkurtër të mundshme për t'u siguruar që të mos e humbisni veprimin. Duhet më pak se një orë për të rimbushur plotësisht baterinë. 

Por, siç pritej, nuk do të jeni gjithmonë pranë një prize elektrike për të mbushur telefonin tuaj sa herë që dëshironi të luani lojëra kazino celulare. Prandaj, blini një bankë energjie për të rimbushur telefonin tuaj nga distanca. Shumica e bankave të energjisë kanë një kapacitet ruajtjeje midis 6,000 mAh dhe 20,000 mAh. Sa më i madh të jetë kapaciteti, aq më mirë për lojërat e kazinosë!

Konsiderata #5: Çmimi

Ky është një rast i shkëlqyer i vrapimit pa ku të fshihesh. Lojtarët e kazinosë celulare mund t'i përdorin veçoritë e listuara më sipër, por gjithçka do të zbresë në madhësinë e xhepit. E vërteta e ashpër është se lojtarët e kazinosë mund të duhet të paguajnë për të marrë smartfonin më të mirë të lojërave të kazinosë. Një shembull i mirë është iPhone 14, i cili kushton të paktën 799 dollarë për modelin 128 GB. Galaxy S22 Ultra është edhe më i shtrenjtë, kushton 1,199,99 dollarë, në varësi të vendit ku e blini. 

Por kush tha që ju duhet të shesni një krah për të blerë celularin më të mirë për lojërat e kazinosë? Sigurisht jo Mobile CasinoRank! Ka disa telefona inteligjentë të përshtatshëm për xhepin që do t'i trajtojnë pa mundim aktivitetet tuaja të lojërave celulare. Nëse nuk jeni të prirur për përparimet teknologjike dhe detaje të tjera, telefonat si iPhone 12 dhe Galaxy 20 duhet të jenë tërheqës. Ju as nuk do të vini re një ndryshim masiv midis modeleve më të fundit. Në fund të fundit, nuk mund të blini një smartphone të ri çdo vit. 

Lojëra Android kundër iPhone: A ka ndonjë ndryshim?

Përpara se të përfundoni këtë udhëzues, është thelbësore të vendosni rekordin në lidhje me çdo ndryshim të mundshëm kur luani në iPhone ose Android. Thënë kështu, nuk ka rëndësi nëse jeni duke luajtur lojëra kazino në një telefon iPhone, Samsung Galaxy ose Motorola, sepse kazinotë optimizojnë faqet e tyre të internetit për lojëra celulare. Thjesht aktivizoni faqen e internetit të kazinosë celulare dhe aksesoni lojërat ashtu siç do të bënit në desktopin tuaj. Ju madje mund të bëni pagesa dhe kërkoni bonuse dhe promovime direkt nga aplikacioni i kazinosë. 

Por gjërat mund të ndryshojnë pak me aplikacionet celulare, megjithëse përvoja e lojës mbetet e njëjtë. Ndërsa shumica aplikacionet e kazinosë celulare mund të shkarkohen drejtpërdrejt në App Store të Apple, Google ende kufizon shpërndarjen e aplikacioneve të kazinosë celulare me para reale në Play Store në disa zona. Por Google duket se po e liron qëndrimin e vështirë kohët e fundit, me gjigantin e teknologjisë që lejon aplikacionet e lojërave të fatit në më shumë juridiksione. Por në përgjithësi, nuk ka dallime midis një kazinoje iPhone ose Android.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme