Lajme

September 10, 2019

Çfarë mban 2020 për sferën e lojërave celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Bota ka pranuar se celulari mban të ardhmen e përdorimit të internetit dhe industria e lojrave po evoluon në natyrë. Zhvilluesit e lojërave janë gjithmonë në kërkim të përafrojnë titujt e tyre me tendencat në zhvillim në pajisjet mobile. 2020 duket qartësisht si një vit emocionues me disa drejtime për t'u nisur.

Çfarë mban 2020 për sferën e lojërave celulare

5G është një realitet tani dhe kompanitë po krijojnë lojëra që do të shfrytëzojnë aftësitë e tij. Në vitin 2020, fenomeni nuk do të jetë i përhapur, duke qenë se pajisjet me 5G do të jenë ende mjaft të shtrenjta. Për më tepër, koncepti do të jetë megjithatë teorik në shumë aspekte, duke pasur parasysh hendekun e madh të infrastrukturës që duhet të mbyllet.

Tituj të mëdhenj në ekranet e vogla

Hyrja e lojërave të mëdha në tregun celular ka qenë goxha e kufizuar. Zhvilluesit thonë se është sfiduese të përshtaten lojëra të tilla si Call of Duty në ekranet e celularëve pa krijuar një ndërfaqe absurde. Kjo ndodh sepse lojëra të tilla luhen zakonisht me kontrolle të jashtme, ndërsa lojërat celulare përdorin kontrollin në ekran.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se përpjekjet nuk janë aty. Tashmë, Call of Duty: Mobile dhe Elder Scrolls: Blades janë të disponueshme për lojë në celular. 2020 do të ketë një rritje të konsiderueshme në numrin e titujve të ekskluzivitetit të mëdhenj që do të përshtaten për celularët. Electronic Entertainment Expo 2019 ka treguar ndezje se si do të ndodhë kjo.

Franshizat e njohura do të jenë shtytësit kryesorë në popullarizimin e zhanreve në zhvillim

Lojërat celulare, sado që të jenë të dashura, nuk mund të përputhen saktësisht me lojërat në PC. Madhësia e ekranit kërkon që të bëhen disa ndryshime në llojin e lojës. Ato që dikur ishin lojëra luftarake, për shembull, do të funksionojnë më mirë si modele 'beat-em-up'.

Tani, njerëzit që kanë luajtur në PC kanë krijuar besim te zhvilluesit e lojërave të mëdha. Kështu, ata do t'i pranojnë zhanret e reja shumë më shpejt nëse vijnë nga ekskluzivitetet e mëdha. Netmarble, për shembull, e ka treguar këtë qëllim, me shfaqjen e lojës celulare King of Fighters All-Stars në E3 2019.

Lojëra lokale mbi transmetim

Në shumicën e aspekteve, celulari është bërë i fuqishëm sepse nuk ka më nevojë të ketë më hapësirë të bollshme. Pjesa më e madhe e gjërave që u nevojiten përdoruesve mund të transmetohen ose të aksesohen në renë kompjuterike. Megjithatë, viti 2020 duket se është pak herët që ky model të aktualizohet në lojërat celulare.

Lojtarët do të duhet ende të kenë lojëra të instaluara në nivel lokal në telefonat e tyre për të luajtur. Për këtë qëllim, prodhuesit e telefonave mund të lavdërohen për përmirësimin e shumicës së specifikave të telefonit celular, duke e bërë atë të përshtatshëm për lojëra në radhë të parë. Transmetimi, megjithatë, është diçka që do të duhet të presë pak më gjatë, ndërsa infrastruktura mbështetëse rritet.

Çfarë duhet të presësh në lojërat celulare në vitin e ardhshëm, 2020

Lojërat e lëvizshme po bëhen shpejt një mënyrë e zakonshme për të luajtur. Ky artikull eksploron se çfarë mban viti 2020 për modelin e lojës me zhvillim të shpejtë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme