Lajme

February 22, 2023

Aplikacionet e basteve celulare në Massachusetts do të lansohen më 10 mars

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Pasi Gjykata e Lartë e SHBA-së bllokoi PASPA-n në 2018, lojërat e fatit të ligjshëm në internet në celular janë rritur. Shteti më i fundit që iu bashkua partisë është Massachusetts, me Komisionin e Lojërave të Masaçusets që njoftoi se aplikacionet e basteve do të lejohen deri më 10 mars 2023. Kjo është sipas Tom Mills, shefi i Divizionit të Komunikimit të MGC, i cili përditësoi PlayMA nëpërmjet e-mail.

Aplikacionet e basteve celulare në Massachusetts do të lansohen më 10 mars

Mills tha se ka shumë detyra për të përfunduar përpara se tregu të fillojë të funksionojë. Ai përmendi vlerësimet e TI-së dhe sigurisë kibernetike, ekzaminimet e teknologjisë së gjeolokimit, miratimin e kontrolleve të brendshme dhe rregullat e shtëpisë, dhe dhënien e certifikatave të operacioneve. Zyrtari tha se më shumë detaje do të merren në takimet e shkurtit. 

Më 31 janar, bastet sportive u lansuan zyrtarisht në një kapacitet të shitjes me pakicë në tre kazinotë e Massachusetts: Encore Boston Harbor, MGM Springfield dhe Plainridge Park Casino. Sipas PlayMA, këto tre lokacione vlerësohet të marrin rreth 7 milionë dollarë në baste për Super Bowl. 

Megjithatë, nëse bastet sportive në internet legalizohen, shifra parashikohet të rritet në 49 milionë dollarë mbresëlënëse. Mbetet për t'u parë nëse lojra kazino celulare së shpejti do të bëhet edhe legal në shtet. 

Lajmet e Mills duhet të jenë ngushëlluese për ata që dëshirojnë të bastojnë ligjërisht në sportet online në Massachusetts përpara se të fillojë Marsi i Marsit. Ndeshjet fillestare të Katërshit të Parë fillojnë më 14-15 Mars.

Ndërkohë, të paktën dhjetë aplikacionet e lojërave të fatit në celular janë miratuar në Massachusetts. Ato përfshijnë:

  • DraftMbretët
  • FanDuel
  • BetMGM
  • Libri i Sporteve Caesars
  • PointsBet
  • WynnBET
  • Libri sportiv i barstoolës
  • Bast Bally
  • BetFanatics
  • Betr

Komisioni i Lojërave të Masaçusetsit (MGC) mbajti mbledhjen e tij publike të mërkurën, më 8 shkurt, për të paraqitur llogaritë e Tremujorit 4 nga tre kazinotë e Massachusetts dhe për të vlerësuar planet e tyre afatgjata të shpenzimeve. Një tjetër takim u mbajt më 9 shkurt për të diskutuar rregullat e basteve sportive.

Të martën, më 28 shkurt, KGK do të mbledhë një tjetër mbledhje për të diskutuar disa tema, si vendosja e kontrolleve të brendshme për bastet sportive dhe standardet uniforme të procedurave të kontabilitetit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme