Lajme

May 15, 2023

Aristokrat pranon të blejë NeoGames për 1.8 miliardë dollarë

Emily Patel
WriterEmily PatelWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Më 15 maj 2023, Aristocrat Leisure Limited, një kompani e njohur argëtuese e lojërave me bazë në Australia, deklaroi hapur planet për të blerë 100% të aksioneve në NeoGames. Kompania planifikon të blejë çdo aksion për 29,50 dollarë dhe dokumentacioni i transaksionit do të publikohet në Platforma NASDAQ

Aristokrat pranon të blejë NeoGames për 1.8 miliardë dollarë

Sipas Aristocrat, vlera totale e kapitalit të NeoGames është afërsisht 1.0 miliardë dollarë, me një premi prej rreth 104% krahasuar me çmimin mesatar të vëllimit 3-mujor përpara 12 majit 2023. Në atë kohë, thotë kompania, çdo aksion vlerësohej në 14,45 dollarë, duke dhënë një vlerë të ndërmarrjes matematikore prej 1,8 miliardë dollarësh.

Marrja do t'i nënshtrohet disa procedurave rregullatore, duke përfshirë miratimet e nevojshme nga aksionerët e NeoGames dhe autorizimet rregullatore. 

Lajmi i mirë është se Aristocrat Leisure Limited mund të presin të bëjnë biznes pasi Bordi i NeoGames miratoi marrëveshjen dhe këshilloi aksionarët që të mbështesin marrjen. Aksionerët e NeoGames zotërojnë kolektivisht 20.4 milionë aksione në kompani, 61% të totalit të aksioneve. 

Përmbledhje e shkurtër e NeoGames

E themeluar në vitin 2005, NeoGames është një zhvillues kryesor i përmbajtjes me bazë në Izrael. Kompania është e famshme për lotarinë e saj, bastet sportive dhe lojra kazino celulare, duke bashkëpunuar me llotaritë e njohura shtetërore për të ofruar teknologji të klasit të lartë iLottery dhe shërbime të pakrahasueshme të lojrave. 

Lojtarët e kalitur të kartave gërvishtëse celulare duhet të dinë tashmë titujt e koleksionit të NeoGames, duke përfshirë

  • Kërkimi Pirate
  • Thesaret Nënujore
  • Aventurat e Savanës
  • Mbretëresha e Diamanteve
  • Big Crush Multiplier

Këto lojëra dhe shumë të tjera në portofolin e kompanisë janë në dispozicion në 200+ aplikacionet e kazinosë celulare dhe vendet kryesore të lotarisë në mbi 50 tregje të rregulluara. Lojtarët aksesojnë këto lojëra përmes njësive të ndryshme të biznesit në internet RMG të NeoGames, duke përfshirë:

  • NeoGames
  • AspireCore
  • Pariplay
  • BtoBet

Deklaratë Zyrtare

Duke komentuar për blerjen, Revor Croker, CEO dhe Drejtori Menaxhues i Aristocrat tha se shtimi i NeoGames në ndërmarrjen në zhvillim të Anaxi i jep Aristokratit shtrirje dhe aftësi në mbarë botën në sektorin e lulëzuar të RMG në internet. Zyrtari vlerësoi angazhimin e fortë të NeoGames për qëndrueshmërinë, lojën e përgjegjshme dhe kulturën e parë të njerëzve.

Croker përfundoi:

Ky blerje e propozuar bazohet në forcën dhe qëndrueshmërinë e biznesit tonë, zgjeron mundësitë e tregut dhe shton aftësitë për të zhbllokuar potencialin tonë të plotë. Ne mbetemi të fokusuar në ekzekutimin e strategjisë sonë të provuar të rritjes dhe krijimin e vlerës afatgjatë për aksionerët Aristokrat.

Nga ana e tyre, CEO dhe Drejtori Menaxhues i NeoGames, Moti Malul, tha se kompania është e emocionuar që t'i bashkohet Aristocrat dhe të luajë një rol kyç në zhvillimin e saj të ardhshëm. 

Malul shtoi:

Ne jemi shumë krenarë për njerëzit dhe ekipet tona që na kanë sjellë në një pozicion drejtues dhe kanë dhënë arritje në fushat e iLottery, iGaming dhe basteve sportive në internet, të cilat mundësojnë këtë kombinim emocionues. Ne nuk kemi asnjë dyshim se së bashku me Aristocrat ne do të bëhemi një lider global në lojërat me para të vërteta në internet, duke ofruar produkte, shërbime dhe përmbajtje të pashembullt të lojës për të gjithë bazën dhe industrinë tonë të klientëve.

Të rejat e fundit

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare
2023-11-28

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare

Lajme