Lajme

November 23, 2020

Historia e plotë e kazinove celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Shfaqja e kazino celulare aplikacionet kanë hapur një botë mundësish për lojtarët e kazinove. Tani është më e përshtatshme të luash lojëra kazino me para të vërteta në pajisje të largëta si telefonat inteligjentë dhe tabletët. Studiuesit madje pretendojnë se ka më shumë se 5,000 kazino celulare në mbarë botën vetëm që nga viti 2020. Pra, le t'i kthejmë pak kohën pas dhe të diskutojmë historinë e lojërave celulare dhe çfarë të presim në vijim.

Historia e plotë e kazinove celulare

Aty ku filloi gjithçka

Aplikacionet e para të lojërave të fatit celular u prezantuan në telefonat e gjeneratës së parë Nokia gjatë epokës WAP (Wireless Application Protocol) në fillim të viteve 2000. Kjo teknologji i lejonte bastorët të merrnin pagesa nëpërmjet WAP Push ose SMS, megjithëse bastorët nuk mund të luanin vetëm me para të vërteta në aplikacionet e shkarkuara. Gjithashtu, lojtarët paguanin për aplikacionin e lojërave përpara se ta shkarkonin.

Megjithatë, lansimi i sistemeve operative Android dhe iOS në 2007/2008 filloi ngritjen e kazinove të smartfonëve. Në korrik 2008, Apple lançoi App Store, ndërsa Google prezantoi Play Store në 2009. Kjo ndryshoi skenën e lojërave celulare përgjithmonë, pasi zhvilluesit tani mund të preknin drejtpërdrejt lojtarët. Sot, ju mund të luani kazinotë kryesore celulare si 888 Casino, 1xbet, 22Bet dhe shumë të tjera në lëvizje.

Zhvilluesit e Lojërave Pioneer

Kur kërkoni internetin për aplikacionet më të mira të kazinosë celulare, këshillohet të kërkoni zhvillues specifikë softuerësh. Në këtë mënyrë, do të jeni të sigurt për një përvojë lojrash falas, të drejtë dhe argëtuese. Edhe pse industria ka parë disa shtesa fantastike si Betsoft, NetEnt, dhe Play'n Go, disa na me dallohen nga të tjerat.

Një shembull i tillë është Playtech, i lançuar në vitin 1999. Ky furnizues i besueshëm i lojërave zhvillon tituj miqësorë dhe argëtues që janë të pajtueshëm me çdo OS celular. Playtech është e specializuar në bingo, poker, lojëra elektronike, shanse fikse dhe sigurisht, baste sportive. Sot, pothuajse të gjitha kazinotë e njohura të rregulluara gëzojnë një partneritet të lulëzuar me këtë zhvillues lojërash.

Një tjetër gjigant i lojërave të softuerit të kazinosë celulare është Microgaming. Ashtu si Playtech, ky zhvillues i lojërave ka ekzistuar që nga viti 1994 dhe furnizon pothuajse çdo kazino më të mirë celular që mund të mendoni. Ata mburren me një formacion të shkëlqyer prej më shumë se 200 titujsh lojërash celularë që mund të luhen në mijëra pajisje që funksionojnë në Android, iOS, Blackberry, Windows dhe më shumë. Lojtarët mund të shijojnë klasikët si Thunderstruck, Grand 777, Mega Moolah dhe 7 Oceans dhe tituj më të rinj si Game of Thrones, Book of OZ, Wheel of Wishes dhe më shumë.

Aksesueshmëria e kazinosë celulare për momentin

Ndërsa Play Store dhe Apple App Store ndalojnë kumarin me para të vërteta, shumica e kazinove ofrojnë aplikacione të dedikuara për celular. Me fjalë të tjera, lojtarët e kazinosë mund të shijojnë kazinotë e tyre të preferuara në internet në një smartphone ose tablet pa kufizime. Thjesht hapni aplikacionin e kazinosë celulare duke përdorur një shfletues uebi dhe shkarkoni aplikacionin direkt në pajisjen tuaj celulare. Tani mund të bashkoheni në gara, të luani lojëra të drejtpërdrejta, të merrni bonuse, e kështu me radhë.

Çfarë mban e ardhmja për kazinotë celulare

Kazinotë celulare po vazhdojnë të shfrytëzojnë teknologjitë më të fundit celulare. Telefonat inteligjentë dhe tabletët po bëhen më të mirë dhe më të shpejtë, falë përmirësimeve vjetore nga prodhuesit. Për shembull, këtë vit, prodhuesit kryesorë të smartfonëve si Google, Apple dhe Samsung prezantuan flamurët e rinj që mbështesin lidhjen super të shpejtë 5G. Krahasuar me rrjetet 4G LTE, përdoruesit 5G do të gëzojnë mbulim më të shpejtë, më të gjerë dhe më të besueshëm. Kjo duhet të jetë e dobishme, veçanërisht kur luani lojëra me tregtarë të drejtpërdrejtë.

Për më tepër, shfaqja e aplikacioneve për pajisjet e veshura si Apple Watch, Huawei Watch, Samsung Watch, Google Glass dhe të tjera vetëm do t'i përmirësojë gjërat. Ndërsa janë ende në fazat e tyre fillestare, pajisjet e veshjes po optimizohen për t'u bërë më të shpejta dhe për të mbështetur përvojën e lojërave. Dhe që të mos harroj numrin gjithnjë në rritje të kazinove të reja celulare dhe zhvilluesve të lojërave.

Në fund të fundit

Pra, kush mund të parashikojë lojërat e kazinosë celulare që do të luajmë për rreth dy vjet? Natyrisht, asnjë! Teknologjia e telefonave inteligjentë vazhdon të evoluojë me hapa të mëdhenj me një ritëm të jashtëzakonshëm. Pra, vetëm koha do të tregojë se çfarë të presësh nga e ardhmja emocionuese e kazinove celulare. Le të presim dhe të shohim!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave
2024-05-26

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave

Lajme