Lajme

November 5, 2020

Këshilla kryesore për të përmirësuar jetëgjatësinë e baterisë së telefonit tuaj gjatë lojës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Jeni të lodhur duke mbaruar gjithmonë pa energji kur luani në të preferuarën tuaj kazino celulare aplikacion? Ky artikull ka disa këshilla profesionale për të përmirësuar jetëgjatësinë e baterisë së telefonit tuaj. Lojërat e lëvizshme po bëhen shpejt normë në mesin e lojtarëve të kazinosë. Nga grafika e shkëlqyer 3D dhe tingujt zhytës deri te shumëllojshmëria e shumëfishtë e lojërave dhe metodat e thjeshta të pagesës, kazinotë celulare po arrijnë shpejt.

Këshilla kryesore për të përmirësuar jetëgjatësinë e baterisë së telefonit tuaj gjatë lojës

Mjerisht, bateritë celulare kanë tendencë të mbarojnë shpejt gjatë lojës, dhe kjo mund të jetë një vrasës zhurme. Pra, për të kursyer ditën, këtu janë disa këshilla të provuara dhe të testuara se si të përmirësoni jetëgjatësinë e baterisë gjatë seancave të lojërave.

Aktivizoni modalitetin e kursimit të energjisë

Përpara se të provoni ndonjë truk tjetër në këtë listë, aktivizoni modalitetin e kursimit të energjisë në smartphone tuaj iPhone ose Android. Në mënyrë tipike, kjo veçori aktivizohet automatikisht kur lëngu i pajisjes tuaj është nën 20%. Por nuk duhet të prisni që bateria juaj të thahet pasi mund ta aktivizoni lehtësisht këtë veçori manualisht.

Nëse jeni duke përdorur një Android, hapni panelin e kontrollit duke zvarritur ekranin nga lart dhe zgjidhni modalitetin e kursimit të energjisë. Përdoruesit e iPhone mund të shkojnë te Settings > Battery dhe më pas të aktivizojnë ndryshimin e modalitetit me energji të ulët. Vini re, megjithatë, se aktivizimi i kësaj veçorie mund të çaktivizojë njoftimet dhe asistentin tuaj zanor.

Minimizo Shkëlqimin

Mbajtja e një ekrani më të ndritshëm ndërsa luani lojën tuaj të preferuar të kazinosë është padyshim shkaku kryesor i konsumit të lartë të baterisë. Ndërsa paneli i ndritshëm do të duket i qartë dhe i qartë, ai vjen me koston e jetëgjatësisë së baterisë së telefonit tuaj.

Për fat të mirë, telefonat inteligjentë modernë ju lejojnë të vendosni nivelin e ndriçimit të ekranit duke përdorur shiritin e rrëshqitjes së Panelit të Kontrollit. Mund të aktivizoni gjithashtu veçorinë Auto-Brightness që ndriçimi i ekranit të rregullohet në varësi të mjedisit përreth.

Lësho "Asistentin zanor"

Pavarësisht nëse jeni duke përdorur Google Assistant inteligjent ose Apple Siri të aftë, është e mençur që lojtarët t'i çaktivizojnë këto shërbime gjatë lojës. Vetë lojërat tashmë po hanë një pjesë të kapacitetit të baterisë dhe mbajtja e asistentit zanor të ndezur vetëm e përkeqëson atë. Në fund të fundit, kur ishte hera e fundit që i kërkuat Sirit të bënte diçka për ju gjatë kohës së lojës? Ndoshta asnjë!

Zvogëloni kohën e skadimit të ekranit

Një tjetër teknikë për zgjidhjen e problemeve me jetëgjatësi të ulët të baterisë është shkurtimi i afatit. Kjo është ajo që përcakton se sa kohë ekrani qëndron aktiv kur telefoni është joaktiv. Zakonisht, shumica e telefonave e vendosin kohën e mbylljes së ekranit në 30 sekonda deri në 30 minuta.

Thënë kështu, sigurohuni që ta mbani sa më ulët që të jetë e mundur. Përpiquni ta ruani kohën nën 30 sekonda, aty ku është e mundur. Për të aktivizuar këtë veçori në Android, trokitni lehtë mbi ikonën e Cilësimeve, zgjidhni Ekrani & Ndriçimi dhe më pas caktoni kohën e ekranit nën seksionin "Ekrani automatik".

Çaktivizo shërbimet e vendndodhjes

Shërbimet e vendndodhjes së Google janë një tjetër veçori që ndoshta nuk ju nevojitet kur luani të preferuarin tuaj lojë kazino. Lënia e "Shërbimit të Vendndodhjes" të aktivizuar ndërsa luani do t'ju japë padyshim një paralajmërim për uljen e baterisë brenda një kohe të shkurtër. Pra, tregohuni të zgjuar dhe fikeni këtë veçori për të kursyer lëngun e baterisë.

Mos harroni Power Bank

Nëse të gjitha zgjidhjet e mësipërme nuk ju bëjnë të mundur, merrni një bankë energjie të mirë, të vjetër dhe të besueshme. Me këtë mjet efikas, do të keni antidotin e përsosur për ankthin tuaj të ulët të baterisë. Tani mund të aktivizoni modalitetin e ekranit të ndritshëm, të lejoni Siri ose Google Assistant të bëjnë gjërat e tyre dhe të gjitha njoftimet e tjera. Vetëm mos harroni ta ngarkoni atë pas seancës së lojës.

Në fund të fundit

Shumica e këtyre rregullimeve të rritjes së baterisë janë ndoshta gjëra që ju tashmë i dini. Megjithatë, shumë pak lojtarë i përdorin këto truke gjatë kohës së lojës. Është e zgjuar të marrësh një bankë energjie të fuqishme dhe një bateri shtesë nëse bateria e telefonit është e lëvizshme. Dhe mbi të gjitha, mos harroni të zgjidhni lojërat më të mira të kazinosë celulare për ta bërë të vlefshme të gjithë përvojën.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme