Lajme

January 22, 2022

Koha për të luajtur lojëra kazino celulare me telefona të palosshëm

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Vetëm pak vite më parë, ideja për të mbajtur një telefon të palosshëm si ai Samsung Galaxy Z ishte një ëndërr e thjeshtë. Por e ardhmja është tashmë këtu, falë inovacioneve nga Samsung, Motorola dhe Huawei. Edhe Apple thuhet se po punon për telefonin e saj të parë të palosshëm, iPhone Flip.

Koha për të luajtur lojëra kazino celulare me telefona të palosshëm

Për lojtarët e kazinove celularë, telefonat e palosshëm do të sjellin një frymë të freskët larg modeleve tradicionale të smartfonëve. Pra, ky lexim 2-minutësh shikon se si njësitë e palosshme do të ndryshojnë industrinë tashmë të avancuar të lojërave celulare.

Urë ndërmjet lojërave të smartfonëve dhe tabletëve

Lojtarët e celularëve vijnë në dy kategori - lojtarë të tabletëve ose smartfonëve. Lojtarët e tabletave shijojnë lojërat në ekrane më të mëdhenj me më shumë rezolucion pixel. Në thelb, është si të luash në një kompjuter portativ, thjesht me të cilin tabletët lëvizin më lehtë. Nga ana tjetër, lojtarët e smartfonëve e kanë edhe më të lehtë të luajnë në lëvizje. 

Por hyn në telefonat e palosshëm. Këta telefona celularë ofrojnë komoditetin e telefonave inteligjentë duke ruajtur ekranin e gjerë të tabletëve. Kjo natyrë hibride i bën ato ideale për lojërat e kazinosë celulare pasi kontrollet e lojës janë më të lehta për t'u gjetur.

Megjithatë, nuk është gjithçka rozë për të kazinove celulare këtu. Kjo për shkak se zhvilluesit e lojërave do ta kishin të vështirë të optimizonin raportet e pamjes. Për shembull, Samsung Galaxy Z 2 ka një raport standard të pamjes 25.9. Por kur hapet, ai paraqet një raport pamjeje 22.5:18. Me pak fjalë, zhvilluesit duhet të balancojnë raportet e aspektit, gjë që nuk është diçka e mirë.

Lojëra portative të ngjashme me tastierën

Të gjithë lojtarët e kazinosë celulare do të preferonin të luanin në një ekran më të madh. Epo, kjo është pikërisht ajo që ofrojnë njësitë e palosshme. Telefonat e palosshëm krenohen me faktorin kompakt të formës së telefonave tradicionalë dhe mësimin e ekraneve të tabletave. 

Duke iu përmbajtur Samsung Galaxy Z Fold 2, ai paraqet një ekran mbresëlënës 6,2 inç kur mbyllet. Kjo është e barabartë me shumicën e telefonave inteligjentë të nivelit të lartë si Samsung Galaxy S21 dhe Galaxy S22 që do të dalë së shpejti. Është edhe më i madh se 6.1 inç në iPhone 13 Pro.

Gjërat bëhen edhe më të mëdha kur telefoni hapet. Ai shndërrohet në një ekran gjigant 7.2 inç me një raport pamjeje në katror. Kjo nuk është e gjitha. Shpejtësia maksimale e rifreskimit 120 Hz fillon, duke e bërë ekranin më të butë dhe më të përgjegjshëm. Asgjë nuk mund të jetë më e mirë për lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë sesa kjo.

Aftësi të shkëlqyera për të kryer shumë detyra

Telefonat e palosshëm janë më shumë se thjesht ekrane më të mëdhenj dhe më shumë raporte pamjesh. Këta telefona vijnë me hapësirë të mjaftueshme për të kryer shumë detyra në modalitetin e shpalosur. Ato ofrojnë një përvojë me shumë dritare, duke i lejuar përdoruesit të kryejnë disa detyra gjatë momenteve të ngarkuara. Gjeje çfarë? Ata vrapojnë të qetë si kurrë më parë.

Një shembull i mirë është Galaxy Z Flip and Fold që i lejon përdoruesit të kryejnë shumë detyra në modalitetin e portretit dhe të peizazhit. Përdoruesit mund ta ndajnë ekranin në tre dritare, ku dritarja kryesore është fokusi kryesor. Në këtë mënyrë, është e mundur të luash një lojë kazino në ekranin kryesor dhe të kërkosh disa këshilla fituese për të tjerat.

Aktivizimi i veçorisë së ekranit të ndarë është gjithashtu i lehtë. Thjesht rrëshqitni ekranin nga ana e djathtë dhe do të shfaqet një tabaka me aplikacione të sugjeruara. Më pas, zgjidhni aplikacionin për të hapur dhe telefoni do të shndërrohet në një konfigurim me ekran të dyfishtë. Sigurisht, mund të shtoni një dritare tjetër për të shijuar aftësitë maksimale të multitasking.

Koha për të shkuar e palosshme!

Një telefon i palosshëm është një tjetër tregues i qartë se teknologjia celulare është vazhdimisht në inovacion. Dhe si zakonisht, industria e lojërave të fatit celular është në gatishmëri për të përfituar nga çdo përfitim që ofrojnë këto telefona. 

Këta telefona ofrojnë gjithçka që mund t'i duhet një lojtari të zjarrtë, nga fleksibiliteti dhe komoditeti deri te përmasat më të mëdha të ekranit dhe kryerja e shumë detyrave. Megjithatë, një njësi kushton asgjë më pak se 1000 dollarë. Por fundi justifikon çmimin këtu.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë
2024-05-30

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë

Lajme