Lajme

January 30, 2022

KYC në kazinotë celulare - Çfarë duhet të dini

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Procesi i kazinosë KYC (Njih klientin tënd) është një e keqe e domosdoshme me të cilën duhet të jetojnë shumica e lojtarëve. Është një detyrim ligjor që lojtarët duhet të përmbushin në kazinotë më të mira celulare për të tërhequr para dhe për të vazhduar të luajnë. 

KYC në kazinotë celulare - Çfarë duhet të dini

Por sado e drejtpërdrejtë që tingëllon, shumica e karrierave të lojërave të fatit në internet nuk arrijnë të zhvillohen pasi lojtari nuk arrin të provojë identitetin e tyre. Pra, për të shmangur mbylljen e panevojshme të llogarisë, mësoni bazat e procesit KYC duke lexuar deri në fund.

Çfarë është një proces KYC i Kazinosë?

Luajtja në shumicën e kazinove celulare kërkon që lojtarët të depozitojnë dhe tërheqin para të vërteta. Për këtë arsye, kazinotë mobile të rregulluara si 22 Bast kanë rregulla strikte për të shmangur pastrimin e parave dhe mashtrimin në platformat e tyre. Dështimi për të respektuar dhe provuar identitetin mund të çojë në mbylljen e llogarisë në shumicën e rasteve.

Më poshtë janë disa dokumente që kazinotë do t'u kërkojnë lojtarëve të ofrojnë për të vazhduar lojën:

  • Vërtetim ID: Kazinoja duhet të provojë se ju jeni pronari aktual i llogarisë dhe jo një mashtrues. Për ta bërë këtë, ata u kërkojnë lojtarëve të japin një kopje të ID-së, pasaportës ose patentës së shoferit të lëshuar nga qeveria. Vini re se fotografia duhet të jetë e qartë dhe të tregojë të gjitha detajet në dokumentin origjinal.
  • Dëshmia e adresës: Kazinoja celulare do t'ju kërkojë gjithashtu të vërtetoni vendbanimin tuaj. Ndërsa kjo zakonisht tregohet në ID-në tuaj të ngarkuar, kazinotë e dinë që njerëzit ndryshojnë vendndodhjen. Prandaj, ata do t'ju kërkojnë të jepni një kopje të faturës suaj të fundit të shërbimeve ose deklaratës bankare. Kryesisht, nuk duhet të kalojë gjashtë muaj.
  • Vërtetim i metodës bankare: Përcaktimi i burimit të fondeve të lojtarit është kritik në një industri të ngarkuar me mashtrime. Kazinotë janë të vetëdijshëm se disa lojtarë vënë baste me paratë e fituara nga të ardhurat e korrupsionit, pazaret e drogës, vjedhjet, etj. Pra, ata kërkojnë gjashtë shifrat e para dhe katër të fundit të kartës së kreditit ose një pamje të detajeve të portofolit elektronik. 

Çfarë ndodh nëse kazinoja refuzon dokumentet?

Një kazino e besueshme celulare zakonisht do të merrte 24 deri në 48 orë për të verifikuar dokumentet e lojtarit. Në disa raste, kjo mund të zgjasë deri në 5 ditë pune. Por çfarë ndodh nëse letrat tuaja nuk e plotësojnë pragun? A e keni lënë fare lojën?

Së pari, sigurohuni që të gjitha fotot dhe dokumentet e ngarkuara të jenë të qarta. Nëse është e mundur, gjeni një telefon me specifika 'të mira' të kamerës për të marrë pamjet e ekranit apo edhe për të skanuar dokumentet. Ekipi i rishikimit të kazinosë do të refuzojë dokumentet e paqarta në rastin më të vogël.

Një tjetër gjë është që gjithmonë të futni detajet e sakta gjatë procesit të regjistrimit. Ju nuk prisni që kazinoja celulare të pranojë një dokument kundërshtues të provës së qëndrimit, apo jo? E thënë thjesht, mos përdorni emra alias ose mos vendosni vendndodhjen e gabuar në formularin e regjistrimit. Edhe një VPN nuk do ta shpëtojë lëkurën tuaj këtu.

Nëse të gjitha kutitë e mësipërme janë të kontrolluara dhe kazinoja vazhdon të luajë top, ndoshta është koha për të kontaktuar mbështetjen. Në shumë raste, emaili i përgjigjes duhet të tregojë pse dokumentet tuaja janë refuzuar. Megjithatë, kërkimi i sqarimeve të mëtejshme drejtpërdrejt nga një agjent mund të jetë përmbushës. Pra, sigurohuni që mbështetja të jetë e disponueshme në email, telefon ose bisedë live.

Kazinotë celulare pa KYC

A ka kazino online që anashkalojnë këtë proces shumë të rëndësishëm? Po, disa kazino pay-n-play nuk do t'ju vënë në këtë proces të mundimshëm dhe të mundimshëm. Por, çuditërisht, ata nuk thyejnë asnjë rregull dhe nuk janë kazino mashtruese. 

Këtu është marrëveshja; një kazino celulare mund të jetë partnere me një platformë pagese si Zimpler ose Boku. Pra, kur hapni një llogari dhe zgjidhni një mënyrë pagese partneri, kazinoja thjesht do të përdorte të dhënat tuaja të verifikuara në portofolin elektronik. Është kaq e lehtë!

Një mënyrë tjetër për të shmangur procesin e bezdisshëm KYC është të luani në një kazino strikte kripto. Siç mund ta dini tashmë, transaksionet e kriptomonedhave janë më të sigurta dhe anonime sesa pagesat në monedhë fiat. Kjo është arsyeja pse një kazino Bitcoin nuk do t'u kërkojë lojtarëve informacionin e tyre personal për të luajtur.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë
2024-05-30

E ardhmja e lojrave: Si VR, Blockchain dhe AI ​​po i japin formë industrisë

Lajme