Lojëra në internet kundër kumarit në internet: Njihni ngjashmëritë dhe dallimet

Lajme

2021-11-15

Benard Maumo

Nëse ju pëlqen të luani kumar në internet, atëherë këto dy fjalë konfuze janë të njohura për ju; lojrat dhe bixhozin. Ndërsa disa thonë se lojërat dhe bixhozi janë një dhe e njëjta gjë, të tjerë argumentojnë se ndryshimi është i zhveshur.

Lojëra në internet kundër kumarit në internet: Njihni ngjashmëritë dhe dallimet

Pra, cili është ndryshimi kryesor midis lojërave të fatit dhe lojërave të fatit? A mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë? Ky artikull e mbyll debatin me disa fakte të qarta.

Çfarë është lojërat në internet?

Sipas Wikipedia, një lojë në internet është një formë e lojërave video që luhet duke përdorur rrjete kompjuterike si interneti. Bazuar në këtë përshkrim, është e zakonshme të shihet se ku buron konfuzioni midis lojërave të fatit në internet dhe lojërave në internet. Në fund të fundit, bastet e kazinove dhe librave sportiv në internet bëhen edhe online.

Por këtu është gjëja; lojëra është kur një lojtar e shijon lojën për para ose falas. Zakonisht, lojërat nuk përfshijnë fat dhe shanse. Në vend të kësaj, janë aftësitë e lojtarit që mund të fitojnë ose humbasin lojën. Thjesht mendoni për të sikur të luani atë lojë draft me shumë lojtarë në telefonin tuaj celular.

Çfarë është bixhozi në internet?

Për t'u rikthyer te Wikipedia, bixhozi në internet ose kumari në internet është një lloj bastesh që bëhen online. Normalisht, lojërat e fatit në internet kryhen nëpërmjet kazinove celularë dhe librave sportiv, megjithëse shumica vijnë të paketuara si një entitet i vetëm.

Thënë kështu, rezultati i çdo sesioni të lojërave të fatit në internet varet jashtëzakonisht nga rastësia ose fati. Për shembull, mund të vendosni një bast në një lojë blackjack, ruletë, slot në internet, baccarat ose ndonjë lojë tjetër kazinoje në internet.

Gjithashtu, ju mund të vendosni një monedhë në rezultatin e një ndeshje futbolli ose garash garash zagar. Shkurtimisht, kumari përfshin rrezikimin e çdo forme të sendeve me vlerë në një ngjarje me një rezultat të paparashikueshëm.

Ngjashmëritë

Pavarësisht dallimeve të dukshme, lojërat dhe kumari ndonjëherë mund të mbivendosen. Së pari, kumari ligjor ndonjëherë mund të quhet lojë në disa juridiksione. Kjo është arsyeja pse ju do të gjeni organe të kontrollit të basteve si Autoriteti i Lojërave të Maltës dhe Komisioni i Lojërave Kahnawake duke përdorur termin "lojëra" në vend të "bixhozit"

Së dyti, llojet e tjera të lojërave si Esports konsiderohen baste në faqet më të mira të lojërave të fatit. Nëse nuk e dini, Esports (sportet elektronike) është një turne video-lojërash që përfshin luftime, strategji në kohë reale, gjuajtje në personin e parë etj. Me pak fjalë, Esports është një aktivitet lojërash, megjithëse i përket kumarit në botën e kazinosë online dhe të librave sportiv.

Përveç këtyre dy ngjashmërive, disa lojëra janë shndërruar gjithashtu në lojëra kumari duke i lejuar lojtarët të fitojnë artikuj me vlerë. Shumica e lojërave prezantojnë edhe aspektin e blerjeve brenda aplikacionit, ku lojtarët blejnë artikuj me para të vërteta. Në përgjithësi, të dy termat bëhen edhe më konfuz ndërsa gërmoni më thellë.

Dallimet

Kur bëhet fjalë për dallimet, nuk ka asgjë për të diskutuar shumë. Siç u tha më parë, bixhozi përfshin vendosjen e parave të vërteta ose lojëra ose ngjarje me rezultate të pasigurta. Shumë herë, bixhozi përfshin tre elementë: lojën e fatit, paratë e bastit dhe mundësinë e çmimit.

Format e njohura të lojërave të fatit përfshijnë:

  • Lojëra elektronike në internet
  • Blackjack
  • Bakarat
  • Bingo
  • Parashikimet e ndeshjeve etj.

Ndërkohë, lojërat kanë të bëjnë kryesisht me kalimin e kohës së mirë me kompjuterin ose celularin tuaj nëpërmjet videolojërave. Shpesh, rezultati nuk përfshin ndonjë çmim të prekshëm si fitimi i parave. Kjo mund të jetë gara, të shtënat, luftimet, zgjidhja e enigmave dhe më shumë.

Lojëra në internet kundër lojërave të fatit në internet: a ka ndonjë ndryshim?

Epo, varet nga mënyra se si e shikoni. Por siç mund ta shihni, kumari dhe lojërat i referohen dy gjërave të ndryshme. Ndërsa e para ka të bëjë me vendosjen e parave të vërteta në një lojë fati, e dyta ka të bëjë më shumë me argëtimin pa përdorur para të vërteta.

Por për të shmangur çdo konfuzion, bota e lojërave të fatit i përdor këto dy terma në mënyrë të ndërsjellë. Mos harroni, disa forma të aktiviteteve të lojërave si Esports mund të përfshijnë aspektin e përdorimit të parave reale. Sidoqoftë, argëtohuni, qoftë kumar apo lojëra.

Lajmi i fundit

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti
2022-09-21

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti

Lajme