Lajme

June 9, 2021

Ngritja e Lojërave të Kazinosë Mobile

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

kazino online industria është në rritje. Sot, lojtarët nuk duhet të përdorin më desktop dhe laptopë për të vendosur baste, falë kazinove celulare. Me lojërat e fatit celular, lojtarët mund të shijojnë lojërat e tyre të preferuara të kazinosë duke përdorur pajisje si telefonat inteligjentë ose tabletët. Por sa larg ka arritur industria e basteve celulare? Këtu është një përmbledhje e shpejtë!

Ngritja e Lojërave të Kazinosë Mobile

Historia e kazinove celulare

Mesi i viteve '90 ishte kur u lansuan lojërat e para të lojërave të fatit në internet. Megjithatë, lojtarët dhe madje edhe operatorët e kazinove online në atë kohë ishin skeptikë në lidhje me RNG (Random Number Generators). Ky dhe shumë faktorë të tjerë si siguria e të dhënave të lojtarëve i penguan këto kazino të godasin potencialin e tyre të vërtetë.

Në vitin 1994, Antigua dhe Barbuda filluan të rregullojnë lojërat e fatit në internet, duke krijuar terrenin për një industri shumë miliarda dollarëshe. Dy vjet më vonë, InterCasino u bë uebsajti i parë i lojërave të fatit që u ofron lojtarëve një koleksion gjithëpërfshirës të lojërave të kazinosë.

Megjithatë, është në vitin 2003 që Lotaria Mobile lançoi aplikacionin e parë të lojërave celulare në MB. Tre vjet më vonë, Evropa ishte tashmë tregu më i madh i kazinove celularë në mbarë botën. Megjithatë, ekspertët e telekomunikacionit në atë kohë parashikonin se Azia po arrinte hapin. Në atë kohë, kontinenti nuk kishte ligje të qarta për lojërat e fatit, me popullsinë që po përpiqej të gjente telefona të përshtatshëm.

Më tej në SHBA, kumari me celular ka qenë një aferë e suksesshme. Në vitin 2011, DOJ (Departamenti i Drejtësisë) ilegalizoi bastet celulare pavarësisht se shërbimi tashmë funksionon në shtete si New Jersey dhe Nevada.

Por në vitin 2012, ligjvënësit e udhëhequr nga senatori Jim Whelan filluan të shtyjnë për legalizimin e lojërave të fatit në celular për të kundërshtuar Las Vegas. Në vitin 2019, guvernatori i Rhode Island nënshkroi një projekt-ligj për legalizimin e basteve sportive në celular, duke u bërë shteti i parë dhe i vetëm që e bën këtë. Shtetet e tjera si New Jersey, Iowa, West Virginia, Nevada dhe Nju Jorku ndoqën së fundmi shembullin.

Licencimi dhe rregullimi i kazinove celulare

Ka shumë organe licencimi dhe auditorë në industrinë e kazinove në internet dhe librave sportiv. Megjithatë, asnjë organ i veçantë nuk mbikëqyr aktivitetet globale të lojërave të fatit në internet. Thënë kështu, Autoriteti i Lojërave të Maltës është një nga rregullatorët më të respektuar të lojërave të fatit në internet. Ky organ u formua në vitin 2001 për të siguruar kumar të ndershëm, për të parandaluar kumarin e të miturve dhe për të mbrojtur fondet e lojtarëve.

Një tjetër rregullator kryesor i lojërave të fatit në internet në Evropë është UKGC. Komisioni i lojërave të fatit u krijua pas miratimit të Aktit të Lojërave të Fatit të vitit 2005 dhe trajton të gjitha aktivitetet që lidhen me lojërat e fatit, përveç basteve sportive. Lojtarët mund të luajnë gjithashtu në kazinotë celulare të rregulluara nga Autoriteti Suedez i Lojërave të Fatit, Komisioni i Lojërave Kahnawake, Autoriteti Rregullator i Gjibraltarit dhe më shumë.

Por lojtarët nuk duhet të shikojnë vetëm licencimin kur zgjedhin kazinonë më të mirë në internet. Kjo për shkak se certifikimi i lojës nga organe të njohura të testimit të softuerit gjithashtu ka rëndësi. Në këtë rast, eCOGRA (i krijuar në 2003) është emri më i dukshëm. Për të parë nëse lojërat e kanë kaluar testin e drejtësisë, lëvizni poshtë faqen kryesore të kazinosë në internet dhe klikoni logon eCOGRA. Këtu do të shihni një certifikatë me të gjitha lojërat e testuara.

Pse të luani në një kazino celulare?

Me më shumë se 5 miliardë përdorues të telefonave celularë në mbarë botën, është e sigurt të konkludohet se ka diçka të veçantë në lidhje me këto pajisje në distancë. Telefonat inteligjentë dhe tabletët u ofrojnë lojtarëve të kazinosë komoditet të pakrahasueshëm duke i lejuar ata të kënaqen kudo. Vetëm sigurohuni që bateria e telefonit tuaj të jetë plot. Gjithashtu, lidheni atë me një internet të fortë dhe të qëndrueshëm për të marrë përvojën më të mirë.

Përveç komoditetit, bonuset e kazinosë celulare janë një tjetër motivim pas rritjes së lojërave të kazinosë celulare. Shpesh, lojtarët marrin rrotullime falas ose para bonus për të luajtur vetëm për shkarkimin e aplikacioneve të lojërave të fatit. Me pak fjalë, ka të ngjarë të shijoni një koleksion bonusesh duke luajtur në celular sesa në desktop ose kazinotë koprrac me bazë tokësore. Sidoqoftë, mos harroni të lexoni bonusin T & C.

Mendimet Përfundimtare

Për ata që nuk kanë ende një llogari të kazinosë celulare, atëherë po humbisni një përvojë të këndshme. Lojërat me celularë janë sot forma më e njohur e lojërave të fatit, falë teknologjisë gjithnjë në rritje të smartfonëve dhe mbulimit të internetit. Pra, bëhu pjesë!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024
2023-12-20

Telefonat inteligjentë më të mirë për të luajtur lojëra të kazinosë celulare në 2024

Lajme