Një vështrim në peizazhin e sotëm të lojërave të fatit celular

Lajme

2022-04-08

Eddy Cheung

Ndërsa rritja e përdorimit të celularëve vazhdon të arrijë kulmin, po kështu rritet edhe interesi për kazinotë celulare në nivel global. Pra, cilat janë dinamikat që i japin formë industrisë së lojërave të fatit celular?

Një vështrim në peizazhin e sotëm të lojërave të fatit celular

Kumar celular në numra

Statista tregon se ka mbi gjashtë miliardë përdorues të smartfonëve dhe numri po i afrohet shifrës shtatë miliardë dollarësh në vitet e ardhshme. 

Statistikat e tjera tregojnë se përdorimi global i smartfonëve u rrit me 49.89% midis 2017 dhe 2022, dhe deri në vitin 2026 do të ketë mbi 7.5 miliardë përdorues celularë.

Nga sa më sipër, është e qartë se bota është duke lëvizur. Ky është faktori më domethënës që po nxit kazino celulare lojërat e fatit.

Celulari sundon botën

Sot, është e zakonshme të gjesh kumarxhinj që shijojnë lojëra elektronike celulare ose poker në një pajisje celulare në vend të desktopit. Duke marrë parasysh që të gjithë janë në celular, është e qartë se kumarxhinjtë do të luajnë në pajisjet e tyre portative tani që bëjnë pothuajse të gjitha gjërat e tjera në celular, nga mediat sociale deri te leximi i emaileve të punës.

Për të konfirmuar se kumari celular ka marrë përsipër, një raport nga The European Business Review thotë se 70% e të ardhurave nga bastet vijnë nga kumari në celular.

Teknologjia dhe inovacioni në lojërat e fatit në celular

Përveç faktit që celulari po merr përsipër, disa aspekte të tjera po nxisin rritjen e industrisë së lojërave të fatit celular. Këto janë risi të mëdha teknologjike që po e çojnë përvojën e kazinosë celulare një nivel më të lartë.

Lojëra të kazinosë celulare me cilësi të lartë

Një nga rolet që teknologjia ka luajtur në suksesin e lojërave të fatit celular është ai lojëra kazino celulare me cilësi të lartë. Suksesi i HTML5 në industrinë e kazinosë është provë. 

Shitësit e programeve kompjuterike të kazinove krijojnë lojëra fantastike ndërsa operatorët e tregtarëve të drejtpërdrejtë sjellin përvojën e kazinosë me bazë tokësore në telefonat inteligjentë të lojtarëve. Për më tepër, këto lojëra janë optimizuar për një përvojë të qetë të lojërave celulare edhe kur jeni në lëvizje.

Roli i metodave të pagesës me celular

Një nga telashet e hyrjes në lojë në dekadën e fundit ishte mungesa e metodave të besueshme të pagesës. Lojtarët ishin të kufizuar kur ishte fjala për depozitim dhe metodat e tërheqjes. Për më tepër, transaksionet zgjatën shumë. 

Por falë përparimeve në industrinë e fintech, veçanërisht transferimit të parave në celular, bankat në kazinotë celulare janë të lehta. Lojtarët gëzojnë transaksione të shpejta, të sigurta dhe të përballueshme direkt nga telefonat e tyre celularë.

Kumar në kriptomonedhë

Kur diskutohet se si teknologjia po i jep formë iGaming, është e vështirë të anashkalosh kriptomonedhën. Cryptos, për shembull, Bitcoin, Ethereum, Litecoin dhe Dogecoin, po pranohen në shumë kazino celulare. 

Në fakt, shumë lojtarë po zgjedhin të depozitojnë dhe të tërheqin duke përdorur kripto për shkak të përballueshmërisë, shpejtësisë dhe veçanërisht, anonimitetit. Meqenëse kripto-ja nuk është ende askund afër monedhës fiat për sa i përket adoptimit, është interesante që ajo dominon 4% të të gjitha lojërave të fatit në internet.

E ardhmja e lojërave të fatit në celular

E ardhmja e lojërave të fatit celular është e ndritshme; nuk ka dyshim për këtë. Ndërsa adoptimi i celularit po favorizon natyrshëm lojërat e fatit celular, teknologjia po luan gjithashtu një rol vendimtar. Ai u ofron lojtarëve një përvojë më të mirë të lojërave të fatit, nga lojërat dhe përdorshmëria deri te opsionet bankare.

Lajmi i fundit

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti
2022-09-21

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti

Lajme