Lajme

March 5, 2022

Numrat pas rritjes së kazinove celularë në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Interneti dhe telefonat celularë janë bërë disi nevoja themelore këto ditë. Përveç bërjes së komunikimit pa probleme, këto teknologji ju sigurojnë që të mos keni më nevojë të shkelni në kazino me tulla. 

Numrat pas rritjes së kazinove celularë në internet

kazinotë më të mira celulare janë të aksesueshme kudo, me kusht që smartphone juaj të ketë një lidhje celulare. Pra, ky artikull bën një pasqyrë të asaj se sa larg ka arritur industria e lojërave celulare dhe çfarë ka e ardhmja. 

Historia e kazinove celularë në internet

Kazinoja online pioniere u lançua në vitin 1996 nga InterCasino dhe ka paguar mbi 3 miliardë dollarë deri më tani. Brenda vetëm një viti pas këtij lansimi, numri i faqeve të lojërave të fatit u rrit nga 15 në mbi 200. Por në atë kohë, lojërat e kazinove në internet ishin të aksesueshme vetëm nëpërmjet PC-ve, pasi teknologjia celulare ishte ende në hapat e saj.

Shpejt përpara në 2005, Playtech lançoi të parën kazino celular për para të vërteta. Kjo platformë ishte e përshtatshme për përdoruesit, e besueshme dhe e aksesueshme përmes shumicës së pajisjeve të lidhura me internetin. Përveç kësaj, sistemi i lojërave mund të mbështesë lojëra si lojëra elektronike, poker, bingo dhe shanse fikse. Që atëherë, industria e kazinove celularë nuk ka parë më mbrapa, me më shumë zhvillues lojërash që i janë bashkuar tregut.

Vlera marramendëse e tregut të lojërave celulare

Sipas GameAnalytics, gjithsej lojtarët e celularëve u zhvendosën nga 1.2 miliardë në 1.75 miliardë në muaj në tremujorin e parë të 2020. Gjithashtu, tremujori i dytë 2020 i kishte lojtarët celularë të shpenzuar 19 miliardë dollarë, që ishte më i larti deri më tani. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, vlera aktuale e tregut të lojërave celulare qëndron në 71 miliardë dollarë dhe pritet të kalojë 153 miliardë dollarë deri në vitin 2027. 

Ndërkohë, Evropa kryeson paketën me një pjesë të tregut global prej 57.2%. SHBA, e cila ka qenë e vakët në lidhje me lojërat e fatit celular, po arrin gjithashtu, me një pjesë tregu prej 15 miliardë dollarësh. Dhe në përgjithësi, norma e rritjes së tregut të lojërave të fatit celular pritet të arrijë në 11.5% në vitin midis 2020 dhe 2027. 

Drejtuesit kryesorë të tregut

Interneti ka qenë jetik për të mundësuar komunikim pa probleme dhe lojëra në distancë. Sipas Statista, kishte të paktën 4.6 miliardë përdorues aktivë të internetit që nga janari 2021. 

Kjo përbën 59.5% të popullsisë globale. Nga ky total, 4.3 miliardë ishin përdorues aktivë të internetit celular. Pra, është e sigurt të thuhet se depërtimi i shpejtë i internetit nëpërmjet celularit ka qenë forca kryesore shtytëse pas rritjes së lojërave të fatit celular.

Përveç depërtimit të telefonit celular dhe internetit, shumica e vendeve po përmirësojnë ligjet e tyre ekzistuese të basteve për të legalizuar lojërat e fatit në internet. 

Për shembull, në gusht 2020, Ukraina hoqi ndalimin e batanijes së lojërave të fatit në internet pas dhjetë vjetësh në të ftohtë. Holanda gjithashtu rifilloi tregun e saj të rregulluar të lojërave të fatit në internet në tetor 2021, pasi miratoi Aktin e Lojërave të fatit në distancë (KOA). Shkurtimisht, shumica e vendeve kanë filluar ta shohin kumarin ligjor në internet si një burim të pasur të ardhurash. 

Ndikimi i COVID-19

Përhapja e koronavirusit në fund të vitit 2019 parashikohej të ndikonte negativisht në rritjen ekonomike globale. Pra, për të luftuar pandeminë, vendet vendosën bllokime dhe kufizime si distancimi social. Por, ndërsa gjërat tashmë po duken të ndritshme, rrotat ekonomike ende nuk kanë lëvizur aq shpejt sa duhet, falë shpikjeve të vaksinave.

Kufizimet godasin më së shumti vendet e basteve personale. Rregulli 1 metër nënkuptonte që kazinotë nuk ishin më të mbushura me bllokime siç ishin përpara pandemisë. 

Por çuditërisht, kjo ishte koha që faqet e lojërave të fatit të shkëlqenin. Lojtarët e kazinove me bazë tokësore u detyruan të tërhiqen në lojërat virtuale në telefonat e tyre celularë dhe PC. Tani e dini pse kazinotë më të mira celulare kanë vazhduar të postojnë numra mbresëlënës pavarësisht nga pandemia. 

Si përfundim, rritja e lojërave të fatit në celular dhe në veçanti e lojërave të fatit në internet është e pandalshme. Teknologjia po përparon vazhdimisht, me shpërndarjen e 5G që mbledh avull dhe 6G në kuzhinë. 

Përveç kësaj, disa zhvillues lojërash si Evolution po përqafojnë tashmë lojërat VR (Realiteti Virtual) për t'u dhënë lojtarëve në distancë një përvojë realiste të lojërave. E ardhmja është e ndritur!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Evolucioni i kodeve të lojërave: Nga fjalëkalimet te përfitimet promovuese
2024-04-16

Evolucioni i kodeve të lojërave: Nga fjalëkalimet te përfitimet promovuese

Lajme