Lajme

August 15, 2019

Pse një operator i lojrave në internet kërkon dokumente verifikimi kur dikush kërkon një tërheqje dhe çfarë kërkohet normalisht?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

"Nëse dikush ka fituar një çmim të parë në internet ose thjesht ka dashur të fitojë para, mund t'i kërkohet informacion shtesë. Shumica e njerëzve pyesin pse është e nevojshme kjo dhe sa kohë do të duhet të presin për të marrë pagesën e tyre. Proceset e verifikimit përdoren nga faqet e internetit të lojërave online për disa arsye të ndryshme. Ky artikull do të trajtojë "si" dhe "pse" ndodhin këto ngjarje dhe si të kujdeseni për to shpejt dhe me lehtësi.

Pse një operator i lojrave në internet kërkon dokumente verifikimi kur dikush kërkon një tërheqje dhe çfarë kërkohet normalisht?

Arsyeja e parë që kazinotë online verifikojnë informacionin është verifikimi i moshës. Në mënyrë tipike, ky është një proces i thjeshtë që thjesht përfshin ekzekutimin e informacionit personal të identifikimit të lojtarit, si p.sh. një pasaportë ose patentë shoferi përmes një baze të dhënash. Nëse ndodh një verifikim i suksesshëm, lojtari do të konsiderohet i "kaluar" për verifikimin e moshës dhe mund të vazhdojë me lojën. Nëse verifikimi dështon, lojtarëve mund t'u kërkohet t'i japin kazinosë dokumentacion shtesë ose duhet t'u përgjigjen disa pyetjeve në lidhje me informacionin që vetëm klienti i lojërave do t'i dinte. Nëse verifikimi ende nuk funksionon, lojtari nuk do të jetë në gjendje të luajë kumar në sit dhe ka shumë të ngjarë të raportohet gjithashtu në bazën e të dhënave.

Kur shqyrtojnë verifikimet, lojtarët duhet të kenë parasysh se kazinotë në internet janë biznese shumë të rregulluara. Mbrojtja e kompanisë, si dhe e klientëve dhe punonjësve është në interesin më të mirë të të gjithëve. Si rezultat i një shqetësimi të vogël, faqet e internetit janë në gjendje të ofrojnë një përvojë lojrash me cilësi shumë më të lartë. Kompania kursen para dhe është në gjendje të investojë më shumë në lojtarë, shpërblime dhe zhvillime të reja.

Një arsye tjetër që faqet e internetit të lojërave do të kërkojnë dokumentacion është për të identifikuar që pagesat e dhëna i shkojnë marrësit të ligjshëm. Kazinoja do të vendosë një kornizë kohore të njohur si "kohë në pritje". Kjo kornizë kohore është zakonisht një deri në pesë ditë për t'u përfunduar. Arsyeja pse kazinotë mund të kërkojnë informacion personal identifikues për klientin është e qartë; kazinoja online duhet të shohë prova se ata janë pronari i ligjshëm i llogarisë në të cilën po depozitojnë. Përsëri, zakonisht mjafton një pasaportë ose kartë identifikimi me foto. Disa kazino online gjithashtu kërkojnë që ju të jepni prova se emri i klientit është i shënuar në llogari. Kjo do të kërkojë dërgimin e një deklarate ose një kopje të vërtetimit fizik të pagesës. Prova fizike kërkon që lojtari të fotografojë ose kopjojë informacionin dhe ta dërgojë atë.

Shumë herë, klientët shprehin shqetësime se përse ky informacion duhet të verifikohet dhe me të drejtë. Ndër shqetësimet kryesore janë se lojtari përdori një opsion financimi ose tërheqjeje që tashmë është verifikuar, si p.sh. me kuletat elektronike. Ndërsa është e vërtetë që këto llogari zakonisht verifikohen me një procesor pagese; nuk ka asnjë provë për kazinonë që pronari i saktë i llogarisë është në anën tjetër të kompjuterit. Gjithashtu, ndërsa përpunuesit si PayPal, Neteller dhe Skrill konsiderohen si metodat më të sigurta të pagesës në internet; fillimi modest i këtyre përpunuesve ishte një rrugë me gunga. Shumë mashtrime dhe llogari të rreme u krijuan me këta procesorë përpara se ata të rritnin lojën e tyre. Kartat e kreditit gjithashtu konsiderohen zakonisht si llogari vetë-verifikuese; megjithatë, ka pasur raste kur lojtari nuk është mbajtësi aktual i kartës dhe linjat që përcaktojnë mashtrimin mjegullohen papritmas. Gjithashtu, një klienti mund të ketë humbur ose vjedhur mënyrën e pagesës dhe të ketë gjetur rrugën e saj në duar të gabuara. Ndërsa procesi në pritje është një pritje e vogël, mbrojtja e të gjithë të përfshirëve është gjithmonë politika më e mirë.

Një arsye tjetër që mund të jetë i nevojshëm verifikimi ose mund të ndodhë një pengesë është nëse operatori i kazinosë zbulon se pretendimi për fitimin është i pavlefshëm ose mashtrues. Përsëri, është e rëndësishme të mbani mend se operatorët janë nën detyrimin e rreptë për të zbatuar ligjet e juridiksionit të lojrave. Ndërsa teknologjia ka bërë një rrugë të gjatë, ajo ende nuk është perfekte. Herë pas here, ajo që mund të duket si një fitore e vlefshme për klientin është në fakt një mosfunksionim. Për shembull, loja mund të thotë se fitimet janë grumbulluar, megjithatë, linjat e pagesës tregojnë një histori tjetër. Gjithashtu, ndërsa përpjekja e kazinosë për të bërë gjithçka sa më të drejtë dhe të pagabueshme; herë pas here, njerëzit e pandershëm gjejnë mënyra për të shkelur termat dhe kushtet. Nëse klienti beson se ka fituar një shumë të madhe, marrja e një fotografie nga ekrani apo edhe një fotografi me pajisjen tuaj celulare do të ndihmojë në vërtetimin dhe përshpejtimin e çështjes. Herë pas here, një palë e tretë duhet të verifikojë fitimet e jackpot-it dhe gjithashtu duhet të jetë në gjendje të sigurojë që marrësi i çmimit të jetë mysafiri për të cilin kanë rëndësi.

Me pak fjalë, procesi i verifikimit dhe dokumentacioni i kërkuar është një proces mjaft i thjeshtë. Kazinotë fitojnë para vetëm nëse mysafirët janë të lumtur dhe bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për të mbajtur klientët të kthehen. Klientët që janë të shqetësuar për dërgimin e dokumentacionit shtesë nuk duhet të shqetësohen. Procesi i transmetimit është i siguruar me teknologjinë më të avancuar të enkriptimit SSL. Këto procese të thjeshta mund të shtojnë një ose dy ditë më shumë se sa pritej për të përfunduar përpunimin, por të gjitha gjërat e konsideruara ia vlen të prisni. Shumica e njerëzve vizitojnë kazinotë në internet për t'u argëtuar dhe relaksuar. Të mos shqetësohen për gjëra të tilla si vjedhja e identitetit dhe mashtrimi duhet t'i bëjnë klientët të lumtur që kazinoja në internet po kërkon interesin e tyre më të mirë. Sapo informacioni të përcaktohet se është në përputhje me rregulloren, procesi është shumë më i qetë sa herë që vizitori viziton. Mbrojtja e informacionit tuaj personal dhe kazinoja që mbron biznesin e tyre do të thotë se të gjithë janë fitues në këtë skenar!"

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave
2024-05-26

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave

Lajme