Craps

Craps online është një nga lojërat më emocionuese dhe sfiduese. Derisa u vesh në këtë formë celulare ajo kaloi nëpër shumë ndryshime dhe përshtatje rregullash. Versioni modern online rrjedh nga një lojë e vjetër me zare e quajtur Hazard e adoptuar nga Evropa dhe e sjellë në Shtetet e Bashkuara në fillim të shekullit të 19-të.

Ashtu si çdo aktivitet nga epoka virtuale u zhvendos në mjedisin online, ashtu ndodhi edhe me një nga lojërat më magjepsëse.

Gabimet në internet në kazinotë celulare ofrojnë shanset më të mira dhe gjithashtu një avantazh të ulët të shtëpisë. Për më tepër, në mjedisin virtual, loja është gjithmonë e disponueshme duke ofruar një përvojë unike pavarësisht nga vendi fizik.

Craps
Si të luani Craps

Si të luani Craps

Loja luhet me dy zare. Ai që hedh zarin quhet gjuajtës. Raundi i craps fillon me një rrotull të dalë. Rrotullimi "Come-out" i referohet hedhjes së parë të zarit ose hedhjes së parë të raundit të ri të basteve. Pasi të hidhen zari dhe të zbulohet rezultati, ka tre rezultate:

Ajo Natyrale

Kjo do të thotë se shuma e hedhjes së zareve është 7 ose 11. Me këtë rezultat, lojtari i kumarit fiton dhe e hedh sërish zarin.

Craps

Ky rezultat quhet edhe Sytë e Gjarprit. Është një rezultat humbës që shuma 2, 3 ose 12. Megjithatë, raundi nuk ka përfunduar.

Pika

Nga rezultati i këtij rrotullimi, Pika vendoset. Kjo do të thotë që një rrotull total prej 4, 5, 6, 8, 9 ose 10 do të shënojë pikën. Në këtë rast, lojtari i bixhozit do të hedhë zarin, përsëri dhe përsëri derisa të arrijë të njëjtin numër. Nuk është e nevojshme të jesh në të njëjtin kombinim zaresh si më parë. Nëse shanset nuk janë të favorshme dhe lojtari shënon 7, kjo do të rezultojë në humbjen e bastit. Për më tepër, në këtë fazë të veçantë, rezultati i zarit quhet shtatë jashtë dhe me këtë, raundi i basteve përfundon.

Si të luani Craps
Rregulla përgjithësisht të vlefshme për craps

Rregulla përgjithësisht të vlefshme për craps

Çdo kazino në internet mund të vendosë rregullat e veta për lojërat në internet, sipas politikës së saj, por grupi kryesor i rregullave në lidhje me pagesat dhe bastet është përgjithësisht i vlefshëm. Loja luhet me dy zare dhe kumarxhinjtë hedhin zaret me radhë. Hedhësi i zareve quhet "qitës". Sulmuesi duhet të vendosë një bast në zonat "Fito" dhe/ose "Mos Fito". Këto pika quhen gjithashtu "Pass" dhe "Mos Pass" dhe përfaqësojnë bastet themelore në craps. Basti duhet të përshtatet në vlerat minimale dhe maksimale të tabelës. Loja zhvillohet në raunde dhe bastet bazohen në rezultatin e raundit.

Çdo raund i gabuar përbëhet nga dy faza: dalje dhe pikë. Për të filluar një zare të rrumbullakëta zhvendosen majtas dhe gjuajtësi bën një rrotullim të daljes. Zari duhet të hidhet në drejtim të murit më të largët të pasmë dhe zakonisht është i domosdoshëm për të goditur murin. Për më tepër, të dy zaret duhet të hidhen në të njëjtën kohë. Një rezultat i zareve prej dy, tre ose dymbëdhjetë do të thotë humbje për ata që vënë bast në linjën Pass, por një hedhje prej 7 ose 11 do të çojë në fitore. Një listë me 4, 5, 6, 8, 9 ose 10 do të shënojë pikën. Më shumë detaje mund të gjenden në seksionin "Si të luash".

Rregulla përgjithësisht të vlefshme për craps
Strategjia e Craps

Strategjia e Craps

Para fillimit të lojërave të fatit duhet të ketë përgatitje dhe një plan. Plani duhet të përfshijë një numër të caktuar elementësh dhe një strategji të mirëpërcaktuar. Në të gjitha strategjitë mund të dallohen dy tendenca kryesore:

Strategjia Konservatore

Një bast më pak i rrezikshëm dhe më i përgjegjshëm duhet të rrotullohet rreth linjës Pass/Mos kaloni dhe Eja/Mos eja. Me respektimin e tyre avantazhi i shtëpisë do të minimizohet deri në 1.41 për qind. Në këtë situatë, mund të ketë vetëm 4 mundësi humbjeje: nëse gjuajtësi godet një 2, 3 ose 12 gjatë seancës së daljes ose një rezultat prej 7 pasi numri i pikës është shënuar.

Strategji agresive

Në anën e kundërt, bastet kryesore për stilin agresiv janë bastet e mënyrave të vështira. Këto baste mund të realizohen vetëm në numrat 4, 6, 8 ose 10. Mënyra e vështirë konsiderohet gjithashtu si "dyshe" dhe kërkon rezultatin e zarit 2:2, 3:3, 4:4 ose 5:5 më parë. shfaqet një 7 ose një rrotullim i lehtë që totalizon më pak se numrat e specifikuar.

Sa më i rrezikshëm të jetë basti, aq më të mëdha janë fitimet. Për një hard 6 (3:3) ose një hard 8 (4:4), pagesa është 9 me 1. Dhe një hard 4 (2:2) ose një 10 e vështirë (5:5) është duke paguar 7 me 1 me një avantazh shtëpie prej 11.11 për qind.

Strategjia e Craps
Craps Online Pa pagesë

Craps Online Pa pagesë

Një nga lojërat më të vlerësuara dhe më të luajtura është craps. Si çdo lojë tjetër e njohur midis lojtarëve, craps u miratua nga shumë kazino online. Shumica e kazinove celulare ofrojnë lojën edhe në modalitetin e lojës falas. Kjo është një nga mundësitë më të mira për të mësuar dhe zotëruar rregullat e lojës.

Praktika e bën më të mirë

Të luash lojën falas pa humbur para është një aktivitet i këndshëm, por përtej kësaj, ka një përfitim më të madh. Praktika, zotërimi i rregullave dhe fitimi i përvojës bën dallimin midis një fillestari dhe një mjeshtri. Për më tepër, përpara se një lojtar të kalojë në një lojë me para të vërteta, ai mund të testojë fatin e tij falas.

Craps Online Pa pagesë
Mua me paratë e vërteta

Mua me paratë e vërteta

Bixhozi dhe fitorja është një nga ndjenjat më tërheqëse dhe emocionuese. Por të luash me para të vërteta gjithmonë përfshin një rrezik. Për të minimizuar sa më shumë rrezikun, çdo lojtar duhet të marrë parasysh disa udhëzime bazë. Vendosja e një buxheti dhe gjithmonë t'i përmbaheni atij do të parandaloni çdo humbje shtesë.

Zotërimi i rregullave të lojës do të mbrojë nga zgjedhjet dhe gabimet e gabuara të cilat mund të ulin në mënyrë drastike buxhetin.

Shmangia e të qenit i dehur do të sigurojë një mendje të mprehtë dhe të qartë dhe do të çojë drejt një loje të ekuilibruar.

Përfundimisht, mos tejkalimi i buxhetit dhe njohja kur duhet të përfundojë loja do të parandalojë çdo humbje shtesë.

Mua me paratë e vërteta
Historia e Craps

Historia e Craps

Loja craps është e dyta në popullaritet pas blackjack-ut. Origjina e saj mund të gjendet në një lojë të lashtë me zare të quajtur Hazard. Në këtë rast të veçantë, emri rrezik rrjedh nga një kështjellë e quajtur Hazarth. Ndërsa prisnin të rrethonin kështjellën rreth vitit 1125, kryqtarët po luanin këtë lojë me dy zare.

Gjatë shekujve, loja u zhvillua dhe nga Londra u prezantua në New Orleans në fillim të viteve 1800, nga një lojtar i ri nga një familje e pasur. Me këtë tranzicion, rregullat u thjeshtuan dhe emri gaforre (që në rrezik simbolizonte numrat dy dhe tre, numrat që humbnin menjëherë), me shqiptim të gabuar u kthyen në mut.

Historia e Craps

Lajmi i fundit

Historia e Lojërave të Kumarit me Zare
2021-12-03

Historia e Lojërave të Kumarit me Zare

Zarat janë kubikë katrorë që mund të hidhen me deri në gjashtë anët me pika që kanë po aq pika. Ato zakonisht përdoren për të gjeneruar numra të rastësishëm në lojërat me zare kumar si craps dhe Sic Bo. Dhe falë përparimeve moderne teknologjike, lojërat me zare janë tani një shtyllë kazinotë më të mira celulare në internet.

Lojërat më të mira të kazinosë celulare për fillestarët
2021-11-29

Lojërat më të mira të kazinosë celulare për fillestarët

Pas regjistrimit në kazinotë më të mira celulare, shumica e fillestarëve e shohin koleksionin e lojës paksa dërrmuese. Kjo për shkak se këto kazino kanë një det automatesh dhe variante lojërash tavoline. Pra, ku fillon një lojtar fillestar i kazinosë? Më poshtë është një listë e plotë e lojërave më të mira të kazinosë celulare për duar të gjelbra.

Lojërat më të mira të kazinosë celulare për të luajtur si fillestar
2021-11-03

Lojërat më të mira të kazinosë celulare për të luajtur si fillestar

Ideja e lojërave të fatit në kazinotë më të mira të celularëve në internet mund të duket e thjeshtë në letër derisa ta provoni. Kjo për shkak se pas gjetjes së një kazinoje celulare më të vlerësuar dhe financimit të llogarisë suaj, pengesa tjetër është të kuptoni se cilat lojëra përfaqësojnë vlerën aktuale për paratë.

Si të bëheni një lojtar profesionist i Craps
2021-01-11

Si të bëheni një lojtar profesionist i Craps

Kur është fjala për të luajtur në më të njohurit kazinove online, mut janë gjithmonë në menunë e sotme. E ofruar në formate unike dhe tradicionale, kjo është padyshim një nga kazinotë më argëtuese lojërat për të luajtur dhe për të fituar shumë. Megjithatë, fillestarët mund të ndjehen të frikësuar në fillim duke luajtur mut. Për fat të mirë, ky udhëzues ka disa këshilla të thjeshta por efektive për t'ju dhënë këmbën e përparme duke luajtur mut dhe ndoshta të filloni të fitoni fitime.