Si të bëheni një lojtar profesionist i Craps

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerHenrik JohanssonFact Checker

Nëse jeni duke kërkuar për një lojë të njohur kazino për të luajtur, craps është një zgjedhje e shkëlqyer. Me formate unike dhe tradicionale, është një nga lojërat më të këndshme për t'u luajtur dhe potencialisht për të fituar të mëdha. Megjithatë, për fillestarët, mund të jetë frikësuese. Sidoqoftë, mos u shqetësoni - ky udhëzues ka disa këshilla të thjeshta por efektive për t'ju ndihmuar të filloni të luani mut dhe madje të filloni të fitoni disa fitime. Craps është një lojë e njohur me zare e luajtur në kazino në të gjithë globin. Loja përfshin parashikimin e rezultatit të një hedhjeje me dy zare dhe ka lloje të ndryshme bastesh që mund të vendosni, secila me shanset dhe pagesat e veta. Për t'u bërë një lojtar profesionist i lojërave, është e rëndësishme të kuptoni rregullat dhe terminologjinë bazë të lojës. Basti Pass Line dhe bast Come janë dy baste të njohura në craps. Për të marrë vendime të informuara gjatë lojës, është thelbësore të kuptoni shanset dhe pagesat që lidhen me çdo lloj basti. Duke studiuar dhe praktikuar bazat, ju mund të bëheni një lojtar profesionist dhe të rrisni shanset tuaja për sukses.

Si të bëheni një lojtar profesionist i Craps

Le të fillojmë duke kuptuar se çfarë është craps në internet. Craps është një lojë klasike kazino që luhet duke vënë baste në rezultatin e një hedhjeje ose një serie hedhjesh me dy zare. Kjo lojë filloi në SHBA dhe u bë e njohur pas Luftës së Dytë Botërore. Sot, ajo pëlqehet nga shumë lojtarë dhe operatorë të kazinove në internet. Craps në internet është versioni dixhital i lojës tradicionale me zare që luhet në kazinotë fizike. Ai përsërit përvojën e lojës duke përdorur një ndërfaqe kompjuteri ose pajisjeje celulare, duke e bërë atë të aksesueshme për një gamë më të gjerë lojtarësh. Versioni në internet përdor një gjenerues të numrave të rastësishëm për të siguruar drejtësinë e secilës hedhje zari. Rregullat dhe opsionet e basteve të lojërave të gabuara në internet janë të njëjta si në një kazino fizike, duke përfshirë bastet e njohura si "pass line" dhe "not pass line". Ju mund të luani lojëra lojërash në internet për para të vërteta ose në një mënyrë praktike dhe është e disponueshme në platforma të ndryshme të kazinove në internet.

Bastet themelore të Сraps për të ditur

Interesante, bastet bazë të katrahurave zakonisht ofrojnë shanset më të larta në këto rrugë. Pra, është jetike të mësosh se si funksionon çdo bast për të pasur një shans për të grumbulluar më shumë fitore.

 • Bast i kalimit të linjës – Ky është pa asnjë dyshim basti më kritik i mutrave. Këtu, faqosja e tabelës ka një zonë të gjerë të linjës për vendosjen e çipave tuaja. Ju do të fitoni nëse gjuajtësi hedh një shtatë ose njëmbëdhjetë në listën e daljes.
 • Mos e kaloni bastin e linjës – Ky është një tjetër bast i rregullt në craps online. Me pak fjalë, është saktësisht e kundërta e një basti të kalimit. Për të fituar, lista e daljes duhet të lexojë dy ose tre. Lojtarët që luajnë këtë bast zakonisht quhen lojtarë "të gabuar" pasi ata përballen me gjuajtësin që është lojtari "i duhur".
 • Eja bast – Basti “Come” është shumë i ngjashëm me një bast “pass line”, vetëm se bëhet nëse vendoset një pikë. Me fjalë të tjera, ju bëni një bast pasi gjuajtësi vendos një pikë.
 • Mos vini bast – Bastet Mos u radhit renditen ndër bastet më të shëndosha matematikisht në këtë lojë popullore me zare. Ato janë shumë të ngjashme me bastet e mos kalimit, përveçse ato bëhen pasi një gjuajtës bën një pikë pasimi. Ka një avantazh shtëpie prej 1.35%, të ngjashme me bastet mos i kalojnë.
 • Bast me shanse – Një bast me shanse nuk është basti juaj i zakonshëm. Në këtë bast, ju duhet të vendosni një bast standard si mos kaloni vijën ose vijën e kalimit, më pas vendosni shanset tuaja pas njërës prej këtyre basteve. Çuditërisht, ky bast ka një avantazh prej 0%.

Këshilla për të përmirësuar lojën tuaj Craps

Përmirësimi i lojës suaj craps kërkon praktikë, durim dhe gatishmëri për të mësuar nga gabimet tuaja. Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të bëheni një lojtar profesionist i craps:

 1. Praktikoni rregullisht: Sa më shumë të luani, aq më mirë do të bëheni. Përfitoni nga lojërat falas në internet për të praktikuar aftësitë tuaja dhe për të provuar strategji të ndryshme.
 2. Vëzhgoni lojtarët me përvojë: Shikoni sesi lojtarët me përvojë i qasen lojës dhe mësoni nga teknikat dhe strategjitë e tyre. Ju lutemi vini re modelet e tyre të basteve dhe proceset e vendimmarrjes.
 3. Mësoni nga humbjet tuaja: Humbja është një pjesë e lojërave të fatit, por është e rëndësishme të mësoni nga humbjet tuaja dhe të rregulloni strategjitë tuaja në përputhje me rrethanat. Analizoni lojën tuaj dhe identifikoni fushat për përmirësim.
 4. Qëndroni të qetë dhe të fokusuar: Craps mund të jetë një lojë emocionuese dhe me ritme të shpejta, por është e rëndësishme të qëndroni të qetë dhe të përqendruar. Shmangni shpërqendrimet dhe merrni vendime të informuara bazuar në situatën aktuale.
 5. Përfitoni nga bonuset dhe promovimet: Shumë kazino online ofrojnë bonuse dhe promovime që mund t'ju japin fonde shtesë për të luajtur. Përfitoni nga këto oferta për të zgjeruar bankrollin tuaj dhe për të rritur shanset tuaja për të fituar.

Duke ndjekur këto këshilla dhe duke i kushtuar kohë praktikimit dhe përmirësimit të aftësive tuaja, ju mund të bëheni një lojtar profesionist dhe të rrisni shanset tuaja për të fituar të mëdha.

Gabimet e zakonshme që duhen shmangur gjatë luajtjes së craps

Ndërsa luani mut, është e rëndësishme të shmangni gabimet e zakonshme që mund të ndikojnë negativisht në lojën tuaj. Këtu janë disa gabime për t'u kujdesur:

 1. Ndjekja e humbjeve: Mund të jetë joshëse për të ndjekur humbjet duke rritur bastet tuaja pas një serie humbjesh. Megjithatë, kjo mund të çojë në humbje të mëtejshme dhe një bankroll të varfëruar. Qëndroni në strategjinë tuaj të menaxhimit të bankrollit dhe shmangni ndjekjen e humbjeve.
 2. Bast në çdo rrotullim: Craps është një lojë me ritme të shpejta, por është e rëndësishme t'i rezistoni dëshirës për të vënë bast në çdo rrotullim. Jini selektiv me bastet tuaja dhe fokusohuni në ato me shanset dhe pagesat më të mira.
 3. Duke injoruar shanset: Kuptimi i gjasave është vendimtar në craps. Sigurohuni që të njiheni me shanset e basteve të ndryshme dhe të merrni vendime të informuara bazuar në këto probabilitete.
 4. Duke u kapur nga bestytnitë: Craps është një lojë fati dhe bestytnitë nuk kanë asnjë ndikim në rezultatin e rrotullës. Shmangni kapjen nga bestytnitë dhe fokusohuni në marrjen e vendimeve logjike dhe strategjike.

Duke shmangur këto gabime të zakonshme, ju mund të përmirësoni lojën tuaj dhe të rrisni shanset tuaja për të fituar në tavolinën e craps.

Duke u bërë një lojtar i suksesshëm craps

Për t'u bërë një lojtar profesionist i muteve kërkon përkushtim, praktikë dhe gatishmëri për të mësuar nga gabimet tuaja. Është e rëndësishme të kuptoni bazat e lojës, të menaxhoni bankrollin tuaj në mënyrë efektive dhe të zhvilloni një strategji fituese për të rritur shanset tuaja për të fituar të mëdha në tavolinën e craps.

Për të arritur sukses, është thelbësore të qëndroni të qetë dhe të përqendruar, të shmangni gabimet e zakonshme dhe të përfitoni nga burimet në internet për të mësuar dhe praktikuar. Duke ndjekur këto këshilla dhe strategji, ju mund të bëheni një lojtar i suksesshëm i mutacioneve dhe të shijoni botën emocionuese dhe shpërblyese të mutacioneve.

Pra, çfarë po prisni? Hidhni zaret me besim dhe filloni udhëtimin tuaj për t'u bërë një lojtar profesionist i mutrave. Eksitimi dhe potenciali për fitore të mëdha ju presin në tryezën e mut!

Fat i mirë dhe rrokullisje të lumtur!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është Craps Online?

Craps në internet është një version dixhital i lojës klasike të zareve të kazinosë, ku lojtarët vënë bast mbi rezultatin e hedhjes, ose serisë së hedhjeve të dy zarave. Është i disponueshëm në platforma të ndryshme të kazinove në internet dhe mund të luhet për para të vërteta ose në modalitetin praktik.

Si funksionon basti Pass Line në Craps?

Basti i vijës së kalimit është një bast themelor në lojërat e gabuara ku fitoni nëse gjuajtësi hedh një shtatë ose njëmbëdhjetë në listën e daljes. Nëse rrokulliset një 2, 3 ose 12, ju humbni. Çdo numër tjetër vendos një pikë dhe gjuajtësi duhet ta rrokullisë përsëri atë numër përpara se të rrokulliset shtatë që ju të fitoni.

Çfarë është një bast "Mos Kaloni Line"?

Basti i linjës mos kalo është e kundërta e bastit të vijës së kalimit. Ju fitoni nëse renditja e daljes është 2 ose 3 dhe humbni me 7 ose 11. Një listë me 12 rezulton në barazim. Ashtu si vija e kalimit, nëse vendoset një pikë, ju fitoni nëse rrokulliset një shtatë para numrit të pikës.

A mund ta shpjegoni bastin Come në Craps?

Basti i ardhur është i ngjashëm me bastin e pasimit, por bëhet pasi gjuajtësi vendos një pikë. Nëse rrotullimi tjetër është 7 ose 11, basti i ardhur fiton. Nëse është 2, 3 ose 12, humbet. Çdo numër tjetër bëhet pika e ardhjes dhe basti fiton nëse ky numër hidhet sërish përpara shtatë.

Çfarë është një bast Don't Come?

Basti mos eja është si basti mos kalo, por bëhet pasi të jetë vendosur një pikë. Ai fiton nëse gjuajtësi hedh një 2 ose 3 dhe barazohet me 12. Nëse një 7 hidhet përpara pikës së ardhjes, fiton basti "mos vjen".

Cilat janë bastet me shanse në craps?

Bastet me shanse janë unike në craps pasi vendosen pas një linje kalimi ose nuk kalojnë bastet e linjës pasi të vendoset një pikë. Ata janë të favorshëm pasi paguajnë me koeficient të vërtetë dhe kanë një avantazh shtëpie prej 0%.

Çfarë duhet të shmang duke bërë kur luaj craps?

Është e rëndësishme të shmangni gabimet e zakonshme si ndjekja e humbjeve, bastet në çdo xhiro, injorimi i gjasave dhe rënia në besëtytni. Qëndroni në një strategji, kuptoni lojën dhe menaxhoni bankrollin tuaj me mençuri.

Si mund ta përmirësoj lojën time Craps?

Për t'u përmirësuar, praktikoni rregullisht, mësoni nga fitoret dhe humbjet dhe vëzhgoni lojtarët me përvojë. Qëndroni të qetë, të përqendruar dhe merrni vendime të informuara bazuar në situatën aktuale të lojës.

A ka strategji për të fituar në Craps?

Ndërsa nuk ka asnjë strategji të garantuar fituese, të kuptuarit e gjasave dhe probabiliteteve të secilit bast, menaxhimi i bankrollit tuaj dhe bërja e basteve inteligjente mund të rrisë shanset tuaja për sukses.

A janë Craps në internet të disponueshme në pajisjet celulare?

Po, batutat në internet mund të luhen në pajisjet celulare përmes aplikacioneve të kazinosë ose faqeve të internetit miqësore për celularët, duke ofruar komoditet dhe aftësi për të luajtur nga kudo.