Dragon Tiger

Mobile Dragon Tiger ka më shumë sesa dinamika e lojës. Kjo lojë me letra gëzon një histori të pasur nga rrënjët e saj në Kamboxhia deri në vendin e saj modern si një tipar dominues në sallat e kazinove. Objekti i lojës është të parashikojë me sukses dorën më të fortë, dragoin ose tigrin.

Dragon Tiger është një lojë letrash e thjeshtë por dukshëm tërheqëse. Çuditërisht, nuk ka lojëra më të thjeshta me letra të kazinosë celulare me kaq shumë për t'i mbajtur lojtarët të mbërthyer në pajisjet e tyre dore. Më e rëndësishmja, natyra me ritme të shpejta të kësaj loje (një raund standard zgjat vetëm 25 sekonda), është një tërheqje kryesore për shumicën e entuziastëve të lojërave me letra.

Dragon Tiger
Si të luani Dragon Tiger

Si të luani Dragon Tiger

Siç u përmend më lart, qëllimi i lojës është të përcaktojë se cila anë ose dorë ka kartën më të lartë. Në disa raste, lojtarët mund të kënaqen gjithashtu me një barazim, gjë që rezulton kur të dyja duart kanë një vlerë të ngjashme karte. Është e rëndësishme të filloni duke kuptuar opsionet e basteve për të marrë një perspektivë më të mirë se si të fitoni në Dragon Tiger. Këtu janë katër opsionet kryesore të basteve të ofruara në tavolinat e Dragon Tiger:

  • Dragon: I njohur gjithashtu si e majta, ky bast paguan 1:1 me një përqindje pagese prej 96.27%
  • Tiger: I referuar gjithashtu si e drejta, ky bast paguan 1:1 me një përqindje të ngjashme pagese me bastin e dragoit
  • Bast barazues: Ky bast paguan 11:1 dhe ka një përqindje pagese prej 89.64%
  • Bast i përshtatshëm për barazim: Ky bast rezulton kur të dyja duart janë të të njëjtit kostum. Paguan 50:1 dhe përqindja e pagesës është 86.02%

Pasi të keni kuptuar teknikat e përfshira në procesin e basteve, hapi tjetër është të filloni të vendosni baste. Lojtarëve u kërkohet të përcaktojnë shumat që u nevojiten për të vënë bast brenda pak sekondash, një proces që mund të ndihmohet nga ngjyrat e semaforëve. Përveç vendosjes manuale të basteve, ka opsione të tjera të asistuara si "Përsëritni bast", "Dyfish" ose "Zbëni" për të përmirësuar veprimin e basteve.

Si të luani Dragon Tiger
Rregullat e Tigerit të Dragoit

Rregullat e Tigerit të Dragoit

Dragoi apo Tigri? Për sa i përket lojës, objektivi kryesor për çdo lojtar është t'i përgjigjet kësaj pyetjeje gjatë vendosjes së basteve. Në çdo raund, tregtari shpërndan dy letra, një për bankierin dhe një tjetër për lojtarin, përkatësisht "dragoin" dhe "tigrin". Loja fillon duke i lejuar lojtarët të vënë bastin e tyre në të gjitha opsionet e mundshme të basteve, pas së cilës letrat vendosen në paraqitjen përballë. Bazuar në vlerat e kartës, një parashikim i suksesshëm rezulton në një fitore, ndërsa të bësh një parashikim të gabuar do të thotë që shuma e bastit humbet në shtëpi, megjithëse jo gjithmonë.

Ekzistojnë dy rregulla kryesore që duhen marrë parasysh kur bëhet fjalë për vendosjen e basteve. Së pari, kartat klasifikohen nga e ulëta në e lartë. Në mënyrë ideale, letrat renditen nga Aces-2-3-4-5-6-7-8-9-10-JQK, me aces që janë vlera më e ulët e renditjes së kartës dhe Kings është më e larta. I vetëdijshëm se letra më e lartë fiton, ka gjithmonë një mundësi për të pasur një barazim, dhe këtu hyn rregulli i dytë. Në rast se një lojtar bast ose mbi Dragoin ose Tigrin, por rezultati është një barazim, shtëpia merr gjysma e shumës së bastit. Edhe pse mjaft e qartë, nga të gjitha duart që mund të luhen, shtëpia do të ketë gjithmonë një avantazh.

Rregullat e Tigerit të Dragoit
Strategjia e Tigrit të Dragoit

Strategjia e Tigrit të Dragoit

Për shkak të thjeshtësisë së lojës, nuk ka asnjë mënyrë reale për të parashikuar rezultatin e lojës, bazuar në opinionet e ndara nga lojtarët me përvojë të Dragon Tiger. Në dritën e kësaj, strategjia më e thjeshtë këtu është përcaktimi i basteve me avantazhin më të ulët të shtëpisë. Në këtë rast, pjesë e të qenit strategjik mund të nënkuptojë bast vetëm për Dragoin ose Tigrin, të cilët kanë avantazhin më të lartë të lojtarit, dhe rrjedhimisht avantazhin më të ulët të shtëpisë në krahasim me bastet e barazuara. Bastet e barazimit, nëse parashikohen me sukses, ofrojnë kthime dukshëm më të mëdha se bastet e dragoit dhe tigrave, por megjithatë me një rrezik të lartë.

Ekziston një strategji tjetër që ia vlen të provohet në Dragon Tiger - bast së bashku me fituesin e fundit. Një numër i madh lojtarësh kanë zakon të bastojnë së bashku me fituesin e mëparshëm me shpresën për të kapur një varg duarsh. Në raste të tjera, lojtarët me përvojë përdorin një strategji numërimi letrash kur shfaqen letrat e përziera nga kazino, gjë që e zvogëlon edhe më tej avantazhin e shtëpisë. Numërimi i letrave ka të bëjë kryesisht ose me mbajtjen e shënimeve të kostumeve ose të letrave të ulëta dhe të larta. Në këtë shënim, strategjia e tyre më e lehtë e numërimit është të mbajnë gjurmët e kostumeve, duke pasur parasysh se ekzistojnë vetëm katër mundësi. Disa lojtarë shkojnë aq larg sa të bëjnë disa tabela strategjike.

Strategjia e Tigrit të Dragoit
Dragon Tiger Pa pagesë

Dragon Tiger Pa pagesë

Natyra e thjeshtë e Dragon Tiger apelon për shumë lojtarë të letrave. Megjithatë, jo çdo lojtar që dëshiron të luajë këtë lojë ka atë që duhet për të luajtur me para të vërteta. Në dritën e kësaj, shumica e kazinove celulare u ofrojnë fansave të Dragon Tiger një opsion falas për t'i mbajtur ata të gjallëruar.

Shumica e kazinove në internet e kuptojnë se ka raste kur lojtarët duhet të luajnë për argëtim. Disponueshmëria e Dragon Tiger në modalitetin e lojës falas u ofron lojtarëve një shans për t'u argëtuar gjatë eksplorimit të lojës ose kur provojnë strategji të ndryshme. Duke marrë parasysh se nuk ka para në lojë, lojërat falas Dragon Tiger janë padyshim të vlefshme.

Dragon Tiger Pa pagesë
Tiger Dragoit me Para të Vërteta

Tiger Dragoit me Para të Vërteta

Të luash Dragon Tiger me para të vërteta është shpërblyese në shumë mënyra. Lojërat me para të vërteta u ofrojnë lojtarëve një mundësi për të shijuar më të mirën e dy botëve, kënaqësinë dhe mundësinë për të fituar para. Sidoqoftë, të luash lojëra me para të vërteta vjen me shanse të barabarta për të fituar dhe për të humbur para.

Sa më shpejt që një lojtar të pranojë faktin se fitorja dhe humbja janë pjesë e lojës, aq më mirë. Në dritën e këtij fakti, mënyra më e mirë për të luajtur lojëra me para të vërteta është të luani me një buxhet. Një buxhet kërkon të mbrojë një lojtar nga rreziqet e të qenit i zhytur në lojë.

Tiger Dragoit me Para të Vërteta
Historia e Tigerit të Dragoit

Historia e Tigerit të Dragoit

Dragon Tiger është një variant i lojës Baccarat dhe lojës me letra Casino War. Nuk është çudi që loja ka ngjashmëri të ngushtë me Baccarat, ndërsa rregullat janë në përputhje me ato të përdorura në Casino War. Kjo lojë i ka rrënjët në Azi, Kamboxhia, për të qenë specifik.

Dragon Tiger fitoi me shpejtësi popullaritet në mesin e lojtarëve nga pjesë të ndryshme të botës. Ashtu si shumica e lojërave të kazinosë, kjo lojë ka bërë të ndjehet prania e saj në kazinotë online. Vlen të përmendet se loja e saj favorizon lojtarët e kazinove celularë, një arsye kryesore pse një numër në rritje i tifozëve të Dragon Tiger hyjnë në hollin e lojërave duke përdorur telefonat inteligjentë.

Historia e Tigerit të Dragoit