Varësia nga kumari

Sophia Martinez
PublisherSophia MartinezPublisher
WriterArdit KrasniqiWriter

Hulumtimet e deritanishme tregojnë se kumarxhinjtë patologjikë dhe të varurit nga droga ndajnë shumë nga të njëjtat predispozita gjenetike për impulsivitet dhe kërkim shpërblimi. Ashtu si përdoruesit e substancave kërkojnë suksese gjithnjë e më të forta për të arritur rezultate të larta, kumarxhinjtë kompulsivë ndjekin sipërmarrje gjithnjë e më të rrezikshme. Po kështu, si të varurit nga droga ashtu edhe lojtarët me probleme të fatit durojnë simptomat e tërheqjes kur ndahen nga kimikati ose emocionet që dëshirojnë. Dhe disa studime sugjerojnë se disa njerëz janë veçanërisht të prekshëm si ndaj varësisë nga droga ashtu edhe ndaj lojërave të fatit kompulsiv, sepse qarku i tyre i shpërblimit është në thelb joaktiv --- gjë që mund të shpjegojë pjesërisht pse ata kërkojnë emocione të mëdha në radhë të parë.

Edhe më bindëse, neuroshkencëtarët kanë mësuar se droga dhe lojërat e fatit ndryshojnë shumë nga të njëjtat qarqe të trurit në mënyra të ngjashme. Këto njohuri vijnë nga studimet e rrjedhës së gjakut dhe aktivitetit elektrik në trurin e njerëzve teksa kryejnë detyra të ndryshme në kompjuterë që ose imitojnë lojërat e kazinosë ose testojnë kontrollin e tyre të impulsit. Në disa eksperimente, kartat virtuale të zgjedhura nga kuvertë të ndryshëm fitojnë ose humbasin para një lojtari; detyra të tjera sfidojnë dikë që t'i përgjigjet shpejt imazheve individuale që ndezin në ekran, por jo të reagojnë ndaj të tjerëve.

Një studim gjerman i vitit 2005 duke përdorur një lojë të tillë letrash sugjeron se lojtarët me probleme --- si të varur nga droga --- kanë humbur ndjeshmërinë ndaj nivelit të tyre të lartë: kur fitonin, subjektet kishin aktivitet elektrik më të ulët se tipik në një rajon kritik të sistemit të shpërblimit të trurit. Në një studim të vitit 2003 në Universitetin Yale dhe një studim të vitit 2012 në Universitetin e Amsterdamit, lojtarët patologjikë që bënin teste që matnin impulsivitetin e tyre kishin nivele jashtëzakonisht të ulëta të aktivitetit elektrik në rajonet paraballore të trurit që i ndihmojnë njerëzit të vlerësojnë rreziqet dhe të shtypin instinktet. Të varurit nga droga gjithashtu shpesh kanë një korteks paraballor të dëshpëruar.

Dëshmi të mëtejshme se bixhozi dhe droga ndryshojnë trurin në mënyra të ngjashme u shfaqën në një grup të mrekullueshëm njerëzish: ata me çrregullim neurodegjenerativ sëmundja e Parkinsonit. Karakterizohet nga ngurtësimi i muskujve dhe dridhjet, sëmundja e Parkinsonit shkaktohet nga vdekja e neuroneve që prodhojnë dopaminë në një pjesë të trurit të mesëm. Gjatë dekadës, studiuesit vunë re se një numër jashtëzakonisht i lartë i pacientëve me Parkinson --- midis 2 dhe 7 përqind --- janë kumarxhinj kompulsivë. Trajtimi për një çrregullim ka shumë të ngjarë të kontribuojë në një tjetër. Për të lehtësuar simptomat e Parkinsonit, disa pacientë marrin levodopa dhe ilaçe të tjera që rrisin nivelet e dopaminës. Studiuesit mendojnë se në disa raste fluksi kimik që rezulton modifikon trurin në një mënyrë që i bën rreziqet dhe shpërblimet --- le të themi, ato në një lojë poker --- vendimeve më tërheqëse dhe të nxituara më të vështira për t'u rezistuar.

Një kuptim i ri i lojërave të fatit kompulsiv i ka ndihmuar gjithashtu shkencëtarët të ripërcaktojnë vetë varësinë. Ndërsa ekspertët e mendonin varësinë si varësi nga një kimikat, ata tani e përkufizojnë atë si ndjekje të vazhdueshme të një përvoje shpërblyese pavarësisht pasojave serioze. Kjo përvojë mund të jetë niveli i lartë i kokainës ose heroinës ose emocioni i dyfishimit të parave në kazino.

"Ideja e kaluar ishte se ju duhet të merrni një ilaç që ndryshon neurokiminë në tru për t'u varur, por ne tani e dimë se pothuajse çdo gjë që bëjmë ndryshon trurin."

thotë Timothy Fong, një psikiatër dhe ekspert i varësisë në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos.

“Ka kuptim që disa sjellje shumë shpërblyese, si kumari, mund të shkaktojnë dramatike [fizike] ndryshon gjithashtu."

About the author
Sophia Martinez
Sophia Martinez
About

Sophia "SpinQueen" Martinez është një vendase dixhitale nga Kalifornia me diell, e cila bashkon natyrën e saj të teknologjisë me dashurinë për kazinotë. Si zëri kryesor i MobileCasinoRank, ajo siguron që çdo bajt i përmbajtjes të rezonojë me entuziastët e kazinove në lëvizje.

Send email
More posts by Sophia Martinez