Popullariteti i kazinove celulare në Afrikë

Lajme

2022-01-24

Benard Maumo

Kumari online është një praktikë disi e zakonshme në shumicën e vendeve të zhvilluara. Lojtarët në juridiksione të rregulluara në të gjithë Evropën, Azinë dhe Amerikën munden Luaj lojëra elektronike me para të vërteta në celular kudo, në çdo kohë. 

Popullariteti i kazinove celulare në Afrikë

Por fokusi tani po zhvendoset në Afrikë. Vendet afrikane kanë kohë që operojnë në një hapësirë gri të iGaming. Shtoni normat e shpejta të penetrimit të internetit dhe celularit dhe Afrika bëhet praktikisht e papërmbajtshme për të kazinotë më të mira celulare. Pra, ky postim shikon se çfarë e bën Afrikën të shënojë për operatorët ndërkombëtarë të kazinove në internet.

Penetrimi celular në Afrikë

Ekonomia e Afrikës me rritje të shpejtë ushqehet nga përparimet teknologjike, me teknologjinë celulare që luan një rol qendror. Sipas një raporti të GSMA, kishte rreth 495 milionë përdorues të smartfonëve në Afrikë deri në fund të vitit 2020. Kjo përfaqëson 46% të popullsisë së kontinentit. 

Ende keni nevojë për bindje të mëtejshme se industria e smartfonëve në Afrikë është gjëja tjetër e madhe? Epo, Statista thotë se ekonomia e smartfonëve të Afrikës ka qenë në rritje edhe gjatë pandemisë COVID-19. Raporti thotë se tremujori i tretë i vitit 2021 pa 26 milionë njësi të reja të smartfonëve të dërguar në kontinent. 

Këto statistika duhet të jenë një lajm i shkëlqyer për veshët e kazinotë më të mira celulare. Kjo do të thotë se numri i lojtarëve të mundshëm të kazinove celularë në kontinent po rritet vazhdimisht. Për më tepër, shumica e këtyre telefonave inteligjentë janë të aktivizuar 4G/5G, që është një nxitje e madhe, duke pasur parasysh se lidhja Wi-Fi nuk është aq e përhapur në kontinent. 

Qasja në internet në Afrikë

Pavarësisht përdorimit të fundit të internetit në Afrikë, kontinenti ende ndjek rajone të tjera në këtë drejtim me një milje vendi. Por ka disa lajme të mira. Një raport i DW thotë se Banka Botërore dëshiron të ndihmojë rajonin të arrijë mbulimin universal të internetit deri në vitin 2030. 

Thënë kështu, Nigeria, Egjipti dhe Kenia kryesojnë për sa i përket mbulimit të internetit. Nigeria, për shembull, kishte 154.30 milionë përdorues aktivë të internetit që nga viti 2020, me numra që pritet të rriten edhe më tej. Nga ana tjetër, vende si Sudani i Jugut dhe Eritrea kanë vetëm 8% dhe 6.9% norma depërtimi në internet, respektivisht. 

Pra, edhe pse sfidat ishin përpara, lidhja e internetit e Afrikës pritet të rritet së bashku me abonimet celulare. Akoma më mbresëlënëse është se vende si Nigeria, Kenia dhe Afrika e Jugut tashmë kanë hapur internetin 5G. 

Rregulloret e lojërave të fatit në Afrikë

Fatkeqësisht, Afrika nuk ka qasje uniforme ndaj ligjeve të lojërave. Puna është se shumica e vendeve nuk kanë ligje për të rregulluar lojërat e fatit në internet. Dhe ato që kanë janë ose të vjetruara ose shumë të cekëta për të mbuluar realitetet aktuale të tregut të lojërave të fatit.

Për shembull, të gjitha format e basteve janë të ligjshme në Kenia, duke e renditur vendin të tretën më të lartë në kontinent për sa i përket të ardhurave nga lojërat e fatit. Por, siç pritej, kazinotë me bazë tokësore janë shumë të gjera këtu, kështu që shumica e lojtarëve zgjedhin baste të disponueshme në internet nëpërmjet telefonave celularë. Aktualisht në rajon operojnë dhjetëra kompani bastesh offshore.

Nga ana tjetër, vende si Egjipti dhe Somalia kanë ligje të rrepta bastesh që e bëjnë të vështirë për lojtarët të luajnë lirisht kumar. Por për mbrojtjen e tyre, kjo është zakonisht normë në shumicën e vendeve muslimane, veçanërisht në Lindjen e Mesme. Pra, në përgjithësi, është një çantë e përzier për operatorët kur bëhet fjalë për ligjet e lojërave të fatit në Afrikë.

Po duket e ndritshme për Afrikën!

Për të përfunduar, duke luajtur lojëra elektronike celulare për para të vërteta ose ndonjë lojë tjetër kazinoje tani është e zakonshme në një kontinent që ishte në errësirë disa vite më parë. Afrika aktualisht po përjeton një rritje të lidhjeve të telefonave inteligjentë dhe Wi-Fi. 

Përveç kësaj, qeveritë e kanë kuptuar se kumari i rregulluar mund të sjellë të ardhura të mira. Prandaj, disa vende madje kanë krijuar organe rregulluese të lojërave të fatit për të përmirësuar industrinë. Kështu thamë, Afrika është në trajektoren e duhur për t'u bërë një parajsë për kazinotë më të mira celulare.

Lajmi i fundit

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti
2022-09-21

Depozita me telefon kundrejt kazinove me karta krediti

Lajme