Lajme

August 15, 2019

Sekretet e strategjisë Martingale për suksesin e kazinosë celulare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher

Jeni në kërkim të një strategjie bastesh që mund t'ju ndihmojë të maksimizoni fitimet tuaja? Mos kërkoni më larg se strategjia e basteve Martingale. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë të gjitha detajet që duhet të dini rreth këtij sistemi popullor bastesh.

Sekretet e strategjisë Martingale për suksesin e kazinosë celulare

Strategjia Martingale është një metodë e thjeshtë por efektive që shumë bastesh e kanë përdorur për të rritur shanset e tyre për të fituar. Ai përfshin dyfishimin e bastit tuaj pas çdo humbjeje për të rikuperuar përfundimisht humbjet tuaja dhe për të bërë një fitim. Megjithëse strategjia mund të duket e drejtpërdrejtë, ka faktorë thelbësorë që duhen marrë parasysh përpara se ta zbatoni atë.

Si funksionon Strategjia Martingale?

Nese dashuron duke luajtur në një kazino celular, mund të jeni të interesuar për strategjinë Martingale, e cila është një metodë popullore bastesh e bazuar në probabilitet. Strategjia përdoret zakonisht në lojëra ku ka shanse të barabarta për të fituar ose humbur, të tilla si ruleta ose hedhja e monedhave.

Për të përdorur strategjinë Martingale, ju filloni duke vendosur një bast të një shume të caktuar, le të themi 10 dollarë. Nëse fitoni, mund të mbani 10 dollarët dhe të filloni nga e para me të njëjtën shumë. Megjithatë, nëse humbni, ju dyfishoni bastin tuaj në 20 dollarë. Nëse fitoni raundin tjetër, ju jo vetëm që rikuperoni humbjen tuaj prej 20 dollarësh, por gjithashtu bëni një fitim prej 10 dollarësh. Nëse humbni përsëri, ju dyfishoni bastin tuaj në 40 dollarë, e kështu me radhë.

Por mbani në mend se strategjia Martingale nuk është një mënyrë e garantuar për të fituar. Supozon që ju keni një bankroll të pakufizuar dhe se nuk ka kufij bastesh. Megjithatë, në realitet, shumica e lojtarëve kanë një buxhet të kufizuar dhe kazinotë celulare vendosin kufij maksimalë të basteve, të cilat mund të kufizojnë efektivitetin e strategjisë. Pra, vazhdoni me kujdes dhe luani gjithmonë me përgjegjësi.

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të Strategjisë Martingale

Si çdo strategji bastesh, strategjia Martingale ka avantazhet dhe disavantazhet e saj. Le të hedhim një vështrim më të afërt në të dyja anët e medaljes.

Të mirat:

✅ Strategjia Martingale mund të jetë efektive në afat të shkurtër, veçanërisht nëse keni një seri fitoresh. Kjo ju lejon të rikuperoni shpejt humbjet tuaja dhe të bëni një fitim.

✅ Është një strategji e thjeshtë dhe e lehtë për t’u kuptuar që nuk kërkon llogaritje apo analiza komplekse.

✅ Strategjia mund të përdoret në skenarë të ndryshëm bastesh, duke përfshirë bastet sportive, lojra kazino celulare, dhe madje edhe tregtimin e opsioneve binare.

Disavantazhet:

❌ Një nga të metat më të rëndësishme të strategjisë Martingale është potenciali për humbje të konsiderueshme. Nëse përjetoni një seri të gjatë humbjesh, mund të arrini kufirin maksimal të basteve ose të mbeteni pa fonde përpara se të rikuperoni humbjet tuaja.

❌ Strategjia supozon që ju keni një bankroll të pakufizuar, i cili është i ndryshëm për shumicën e bastorëve. Mund të jetë e rrezikshme të dyfishoni bastet tuaja pas çdo humbjeje, veçanërisht nëse keni një buxhet të kufizuar.

❌ Strategjia Martingale nuk merr parasysh avantazhin e shtëpisë ose shanset për të fituar. Ajo bazohet thjesht në supozimin se ju do të fitoni përfundimisht.

Keqkuptime të zakonshme rreth Strategjisë Martingale

Ka disa keqkuptime rreth strategjisë Martingale që duhet të adresohen. Le të hedhim poshtë disa nga më të zakonshmet:

 1. Strategjia Martingale garanton një fitore: Ndërsa strategjia mund të jetë efektive në disa skenarë, ajo nuk garanton një fitore. Është e rëndësishme të mbani mend se kumari është në thelb i rrezikshëm dhe asnjë strategji nuk mund ta eliminojë atë rrezik.
 2. Ju mund të përdorni strategjinë Martingale pafundësisht: Në teori, strategjia Martingale mund të përdoret pafundësisht. Megjithatë, në praktikë, disa kufizime mund t'ju pengojnë ta bëni këtë. Këto përfshijnë kufijtë e basteve të vendosura nga kazinotë dhe madhësinë e bankrollit tuaj.
 3. Strategjia Martingale funksionon në të gjithë skenarët e basteve: Strategjia Martingale është më efektive në lojërat me shanse 50/50 për të fituar. Mund të japë rezultate të ndryshme në lojëra me shanse ose rezultate të ndryshme.

Supozoni se keni nevojë për më shumë bindje se strategjia Martingale është e duhura për ju. Në këtë rast, ka strategji alternative të basteve që mund të merrni në konsideratë. Këtu janë disa të njohura:

 1. Strategjia Fibonacci: Kjo strategji bazohet në sekuencën Fibonacci, ku çdo numër është shuma e dy atyre të mëparshëm. Bastet përfshijnë rritjen e bastit tuaj pas një humbjeje pas sekuencës Fibonacci.
 2. Strategjia Labouchere: I njohur gjithashtu si sistemi i anulimit, kjo strategji përfshin krijimin e një sekuence numrash dhe bastjen e shumës së numrave të parë dhe të fundit në sekuencë. Nëse fitoni, kaloni dy numrat dhe nëse humbni, shtoni shumën që keni vënë bast në fund të sekuencës.
 3. Strategjia e D'Alembert: Kjo strategji bazohet në teorinë e ekuilibrit. Ai përfshin rritjen e bastit tuaj pas një humbjeje dhe uljen e tij pas një fitoreje, për të arritur një ekuilibër midis fitoreve dhe humbjeve.
Strategjitë më të mira themelore të ruletës për fillestarët

Këshilla për përdorimin efektiv të strategjisë Martingale

Nëse vendosni të provoni strategjinë Martingale, këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar ta përdorni atë në mënyrë efektive:

 1. Vendosni një buxhet: Përpara se të filloni të përdorni strategjinë Martingale, përcaktoni se sa jeni të gatshëm të rrezikoni. Vendosni një buxhet me të cilin jeni të kënaqur dhe përmbajuni atij.
 2. Filloni me baste të vogla: Për të minimizuar humbjet tuaja, filloni me baste të vogla dhe gradualisht rrisni ato ndërsa bëheni më të kënaqur me strategjinë.
 3. Dije kur të largohesh: Është thelbësore të dini se kur duhet të ndaloni përdorimin e strategjisë Martingale. Nëse jeni në një seri humbjesh, bëni një pushim dhe rivlerësoni qasjen tuaj.
 4. Kombinoni strategjinë Martingale me strategji të tjera: Për të rritur shanset tuaja për të fituar, merrni parasysh kombinimin e strategjisë Martingale me strategji ose teknika të tjera bastesh.

në Veprim

Për të kuptuar më mirë se si funksionon strategjia Martingale në praktikë, le të shohim disa shembuj të jetës reale:

 1. Ruletë: Në ruletë, strategjia Martingale mund të zbatohet duke vënë bast në të zezë ose të kuqe. Sa herë që humbni, ju dyfishoni bastin tuaj në të njëjtën ngjyrë derisa të fitoni.
 2. Bastet sportive: Strategjia Martingale mund të përdoret gjithashtu në baste sportive. Për shembull, nëse jeni duke vënë bast në një ndeshje futbolli dhe shanset janë 2.0, ju do të dyfishoni bastin tuaj pas çdo humbje derisa të fitoni.
 3. Tregtimi i opsioneve binare: Disa tregtarë përdorin strategjinë Martingale në tregtimin e opsioneve binare. Ata dyfishojnë investimin e tyre pas çdo humbjeje, për të rikuperuar humbjet dhe për të bërë një fitim.
Ruletë

Përfundim: A duhet të përdorni strategjinë Martingale në lojërat tuaja?

Strategjia Martingale mund të jetë një mjet i fuqishëm në arsenalin tuaj të basteve nëse përdoret si duhet. Mund t'ju ndihmojë të rikuperoni humbjet dhe të fitoni, veçanërisht në lojërat me një shans 50/50 për të fituar. Megjithatë, ajo ka rreziqet dhe kufizimet e saj.

Përpara se të zbatoni strategjinë Martingale, është thelbësore të kuptoni mekanikën, të mirat dhe të këqijat e saj. Vendosni një buxhet, përgatituni për humbje të mundshme dhe merrni parasysh kombinimin e strategjisë me teknikat e tjera të basteve për një qasje të plotë.

Pavarësisht nëse zgjidhni të përdorni strategjinë Martingale ose të eksploroni strategji alternative, mbani mend se kumari i përgjegjshëm është jetik. Gjithmonë luani kumar brenda mundësive tuaja dhe trajtojini basteve si një formë argëtimi dhe jo si një burim të garantuar të ardhurash.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave
2024-05-26

Bëhuni gati për stuhinë: valët e forta vendosen për të ndezur botën e lojërave

Lajme