Bingo

Në një ditë plazhi, një pasdite me familjen ose një të dielë së bashku me fqinjët. Bingo është loja më e rëndësishme e familjes dhe miqve në shumë vende të botës. E përcaktuar plotësisht rastësisht, bingo është në gjendje të bashkojë familjet përmes grumbullimit të numrave të tërhequr dhe ju lejon të fitoni çmime interesante.

Objektivi i lojës është të plotësojë linjat ose të gjithë kartën dhe të marrë fitoren. Supozohet se kjo lojë filloi të luhej në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, kështu që historia e saj ka më shumë se 400 vjet evolucion. Për ta luajtur atë, ju duhet vetëm një kartë dhe disa topa me numrat që do të vizatohen.

Bingo
Si të luani Bingo

Si të luani Bingo

Ka shumë lloje të bingos, të tilla si bingo kërcimi ose ato që janë për të ndihmuar organizatat bamirëse. Por në përgjithësi, bingo është një lojë që ia lë çdo gjë fatit. Midis të gjithë lojtarëve, kartat trajtohen me një seri numrash të rastësishëm të shtypura në to.

Nga ana tjetër, ka një zhurmë, me topa brenda që kanë numra. Ata që mund të jenë ose jo lojtar, i nxjerrin topat nga zhurma dhe i shpallin numrat me zë të lartë. Personat që e kanë në kartën e tyre duhet ta fshijnë atë, derisa të arrijnë një nga objektivat, që mund të jetë plotësimi i të gjithë kartës ose vetëm një pjesë e saj.

Për të arritur fitoren, çdo lojtar do të duhet të plotësojë vetëm një rresht numrash nga karta e tij, ose më vonë, kartën e plotë. Ka shumë opsione të ndryshme për të luajtur bingo në ditët e sotme, si bingo në internet, e cila gjithashtu mund të luhet në çdo telefon inteligjent. Ka shumë aplikacione që i lejojnë njerëzit të luajnë shpejt dhe lehtë, edhe me baste reale.

Ndërsa luhen në një mjedis të njohur, bastet në bingo janë zakonisht të pakta, por në ngjarje të mëdha, çmimet janë zakonisht të konsiderueshme në këmbim të një investimi të vogël. Numri i madh i njerëzve që mund të marrin pjesë në një lojë lejon fitime të mëdha, kështu që, në përgjithësi, një lojë e vetme bingo mund të përfshijë qindra njerëz.

Si të luani Bingo
Rregullat e Bingos

Rregullat e Bingos

Rregullat e Bingos janë zakonisht shumë të thjeshta. Edhe pse, si gjithmonë, varet nga lloji i bingos që luhet, rregullat e tij janë të njëjta në shumicën e rasteve. Në fillim të çdo loje, një kartë me numra të rastit do t'u shpërndahet të gjithë lojtarëve. Objektivi do të jetë që, përmes shortit, lojtari të plotësojë numrat e një rreshti ose të gjithë kartonit.

Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje çmimesh. Kur dikush plotëson një rresht të kartonit, qoftë horizontal apo vertikal, lojtari duhet ta shpallë atë të VËRTETË dhe të kërkojë një pjesë të çmimit.

Më pas, kur një lojtar plotëson të gjithë numrat në kartën e tij, ai duhet të bërtasë "bingo" dhe të marrë çmimin e parë më pas. Në mënyrë që të gjithë numrat të kenë të njëjtat shanse për të dalë, çdo top duhet të ketë të njëjtën peshë dhe matje. Prandaj, shanset e barabarta për çdo top të tërhequr do të garantohen. Për të kaluar numrat e kartave, ka mënyra të ndryshme. Në lojërat shtëpiake, zakonisht zgjidhni të poziciononi kokrra ose patate të skuqura në numra, për të qenë në gjendje të ripërdorni letrat në lojëra të tjera. Megjithatë, në kazino, zakonisht shkruhet me një shënues ose stilolaps.

Rregullat e Bingos
Strategjia e Bingos

Strategjia e Bingos

Bingo nuk është një lojë për njerëzit që janë me nxitim, ose për ata që duan para shumë shpejt. Strategjia e bingos është mjaft e thjeshtë, sepse gjithçka mbetet në duart e rastësisë, duke pasur parasysh se çfarë duhet të presësh. Durimi është virtyti kryesor i atij që luan bingo, dhe nëse jeni në shoqëri të mirë, bingo mund të jetë një mënyrë për të kaluar kohën.

Ajo që çdo lojtar duhet të ketë gjithmonë në bingo është vëmendja. Asgjë nuk duhet të lejohet të vjedhë vëmendjen e lojtarit, pasi çdo numër që vizatohet duhet të shënohet në kartë, në mënyrë që të respektohen rregullat e lojës.

Nëse dikush është duke luajtur bingo në një mënyrë më profesionale, qëndrimi është i rëndësishëm. Mbani gjithmonë vëmendjen midis numrit që është tërhequr dhe atij të kartës. Përveç kësaj, përballë lojtarëve të tjerë, është e rëndësishme të ruani gjakftohtësinë, pa manifestime të tepruara gëzimi apo shqetësimi.

Në rast se plotësoni të gjithë numrat në kartë ose në një rresht, është e rëndësishme ta shpallni shumë shpejt. Lojtari nuk duhet të frikësohet se ka gabuar, sepse para dhënies së çmimit, numrat do të verifikohen. Në vend të kësaj, nëse një lojtar tjetër bërtet "bingoMë parë, ai do të jetë fituesi i çmimit.

Strategjia e Bingos
Bingo Falas

Bingo Falas

Ndryshe nga shumë lojëra të tjera kazino, bingo është një lojë mjaft e njohur, e cila bashkon shumë njerëz dhe interesi i të cilëve nuk është rreptësisht monetar dhe as për të fituar para. Kjo është arsyeja pse të luash bingo falas është një alternativë e shkëlqyer, nga e cila mund të përfitojnë miliona njerëz jashtëzakonisht pa pasur nevojë të investojnë asnjë qindarkë.

Përveç kësaj, nëse ndonjë lojtar ka aspirata ekonomike, ai mund të praktikojë në ndonjë platformë online. Bingo është gjithashtu një lojë që mund të mbahet në xhep përmes një smartphone në aplikacione të shkëlqyera. Qoftë për praktikë apo thjesht për argëtim, bingo është një lojë që lejon këdo të kalojë momente të jashtëzakonshme pa pasur nevojë të bastojë domosdoshmërisht.

Bingo Falas
Bingo me para të vërteta

Bingo me para të vërteta

Para të vërteta? Në bingo? Gjithçka është e mundur kur luani bingo. Është e vërtetë që shumica e çmimeve të bingos janë gjëra fizike, të tilla si dhurata ose udhëtim falas. Por bingo online, veçanërisht ajo që luhet në telefonat inteligjentë, ka zgjeruar çmimet e parave të gatshme. Kjo është arsyeja pse është shumë tërheqëse të marrësh pjesë në një bingo me pak para.

Por, si në çdo lojë kumari, është e rëndësishme të luash me përgjegjësi. Bixhozi i tepërt mund të përfaqësojë një problem për shëndetin tuaj mendor, kështu që lojtarët duhet të menaxhojnë një buxhet humbjeje, përveç vendosjes së një kufiri të parave për bast. Bingo është një lojë e qetë, kështu që çdo lojtar mund të bastojë në mënyrë të qetë, por përgjegjësia është e rëndësishme.

Bingo me para të vërteta
Historia e Bingos

Historia e Bingos

Për disa historianë, bingo e ka origjinën në fund të Romës së Lashtë, por shumica e datojnë lojën në shekullin e 16-të. Kjo konsiderohet si një nga lojërat e para popullore në histori dhe u luajt nga barbarë nga fshatra të ndryshëm për të kapërcyer fitime dhe pushtime të ndryshme.

Popullarizimi i lojës erdhi fillimisht në Itali, dhe më pas në Francë, ku mori emrin Le Lotto. Në shekullin e 19-të, ajo u zgjerua në të gjithë Evropën dhe tashmë në shekullin e 20-të, arriti në Amerikë. Emri "bingo" është gjithashtu i shekullit të kaluar. Bingo është një nga lojërat që përdoret për të mbledhur fonde.

Historia e Bingos

Lajmi i fundit

Çfarë lloj lojtari Bingo jeni ju?
2022-02-17

Çfarë lloj lojtari Bingo jeni ju?

Të luash bingo në celular është shumë argëtuese dhe kërkon shumë pak aftësi sepse loja bazohet në fat dhe shanse. Sidoqoftë, kjo nuk e pengon një lojtar bingo të adoptojë një stil të caktuar për të përmirësuar lojën e tij, për të fituar çmime më të mëdha dhe për t'u argëtuar më shumë jashtë lojës.

A po luajnë më shumë lojtarë të rinj Bingo në internet?
2021-10-20

A po luajnë më shumë lojtarë të rinj Bingo në internet?

Bingo është një nga shtyllat kryesore lojra kazino celulare në çdo faqe apo aplikacion serioz të kazinosë. Loja është jashtëzakonisht e thjeshtë për t'u luajtur me një shtëpi miqësore për lojtarët më pak se 2%.

Të 90 zhargonet Bingo dhe çfarë përfaqësojnë
2021-10-12

Të 90 zhargonet Bingo dhe çfarë përfaqësojnë

A keni parë ndonjëherë një lojë Bingo dhe keni pyetur veten se çfarë kuptimi kanë ato rima që thirrësi po bërtet? Nëse përgjigja është po, kjo do të thotë dy gjëra.

Si të fitoni në Bingo në internet
2021-01-05

Si të fitoni në Bingo në internet

Online bingo është një lojë kazino që lejon lojtarët të argëtohen dhe të fitojnë para. Por a mund t'i rrisë një lojtar shanset e tij të fitimit ndërsa luan bingo në internet me para të vërteta? Fatkeqësisht, bingo është një lojë fati, kështu që nuk ka asnjë mënyrë reale për t'i dhënë vetes një avantazh mbi shtëpinë. Por mos u shqetësoni ende sepse ka disa gjëra që mund të bëni për të anuar favoret në anën tuaj. Le t'i hedhim një sy!