Bingo Lingo: Zotëroni të gjitha 90 termat e zhargonit dhe origjinën e tyre

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerHenrik JohanssonFact Checker

Bingo, një lojë e dashur nga shumë njerëz në mbarë globin, nuk ka të bëjë vetëm me numrat; është një komunitet i gjallë me gjuhën e tij unike. Ky postim zhytet në botën magjepsëse të zhargoneve Bingo, duke eksploruar të 90 termat dhe çfarë përfaqësojnë ato, duke shtuar një shtresë shtesë argëtimi në lojën tuaj të ardhshme Bingo!

1-10: Numrat e ngrohjes

 1. Syri i Kellit: I emëruar pas Ned Kelly, një i jashtëligjshëm australian, është një referencë për syrin e tij të vetëm të mbijetuar.
 2. Një rosë e vogël: I ngjan numri 2, është aq i thjeshtë sa një shaka e vetme!
 3. Filxhan çaj: Një i preferuar britanik, numri 3 është një shenjë për kulturën e çajit.
 4. Trokitni në Derë: Rimon me katër, duke sinjalizuar dikë në derë.
 5. Njeriu i Gjallë: Rimuar me pesë, është një thirrje eksitimi.
 6. Tom Mix: Një rimë për gjashtë, e quajtur sipas një kauboji të hershëm të Hollivudit.
 7. Shtatë me fat: E njohur botërisht, shtatë shpesh shihet si një numër me fat.
 8. Porta e Kopshtit: Rimon me tetë dhe gjithashtu një frazë që tregon 'mos u vono'
 9. Urdhrat e mjekut: Gjatë Luftës së Dytë Botërore, pilulat numër 9 ishin një laksativ i dhënë nga mjekët e ushtrisë.
 10. Zona e Borisit: Dhjetë i referohet 10 Downing Street, rezidenca e kryeministrit britanik.

11-20: Adoleshentët dhe të njëzetat

 1. Këmbët e njëmbëdhjetë: I ngjan një palë këmbësh, shpesh të shoqëruara me bilbil ujku.
 2. Një duzina: Një frazë e zakonshme për një grup prej dymbëdhjetë vetash.
 3. I pafat për disa: Reputacioni i trembëdhjetë si një numër i pafat.
 4. Dita e Shën Valentinit: Festohet më 14 shkurt.
 5. Të rinj dhe të prirur: Pesëmbëdhjetë rima me mprehtësi, që tregojnë entuziazëm.
 6. Gjashtëmbëdhjetë e ëmbël: Një ditëlindje e rëndësishme në shumë kultura.
 7. Mbretëresha e kërcimit: Duke iu referuar këngës së famshme ABBA.
 8. Ardhja e moshës: Në shumë vende, 18 është mosha e moshës madhore.
 9. Mirupafshim adoleshentët: Nëntëmbëdhjetë, i fundit i viteve të adoleshencës.
 10. Një pikë: Një 'rezultat' është një term i vjetër për njëzet.

21-30: Një qese e përzier

 1. Çelësi i derës: nënkupton mbushjen e 21-vjeçit, tradicionalisht moshën e pjekurisë.
 2. Dy rosa të vogla: I ngjan një çifti rosash, pra "quack quack"
 3. Ti dhe Unë: Rimë për njëzet e tre.
 4. Dy duzina: Dy herë dymbëdhjetë, një numërim i thjeshtë.
 5. Duck dhe Dive: Rimon me njëzet e pesë.
 6. Zgjidhni dhe përzieni: Rimuar me njëzet e gjashtë.
 7. Porta për në Parajsë: Rimuar me njëzet e shtatë.
 8. Në një shtet: Rima me njëzet e tetë.
 9. Ngrihu dhe Shkëlqe: Rimuar me njëzet e nëntë.
 10. Gertie e pistë: Bazuar në një këngë të Luftës së Dytë Botërore.

31-40: Pikat e jetës

 1. Ngrihu dhe vrapo: Një rimë me tridhjetë e një.
 2. Mbërtheni këpucën time: Nga rima fidanishte (32).
 3. Të gjithë të Treshit: Vizualisht, tre treshe.
 4. Pyet per me shume: Rimon me tridhjetë e katër.
 5. Kërce dhe Jive: Një lëvizje kërcimi, me rimë me tridhjetë e pesë.
 6. Tre duzina: Një numërim i thjeshtë.
 7. Më shumë se njëmbëdhjetë: Rimon me tridhjetë e shtatë.
 8. Torta e Krishtlindjeve: Zhargon me rimë për tridhjetë e tetë.
 9. Hapat: Duke iu referuar filmit të Hitchcock-ut të vitit 1935, '39 hapat'
 10. Dyzet keq: Një term i gjallë për të mbushur të dyzetat.

41-50: Jeta e mesme

 1. Koha për Argëtim: Rimuar me dyzet e një.
 2. Winnie Pooh: Ariu i famshëm, që rimon me dyzet e dy.
 3. Poshtë në gjunjë: Rimon me dyzet e tre.
 4. Sirtarë të varur: I ngjan formës së numrave.
 5. Në gjysmë të rrugës: Gjysma e nëntëdhjetë, numri më i lartë i bingos.
 6. Deri në truket: Rimon me dyzet e gjashte.
 7. Katër dhe Shtatë: Një telefonatë e drejtpërdrejtë.
 8. Katër duzina: Përsëri, një numërim i thjeshtë.
 9. PC: Duke iu referuar policit britanik, kodi i tyre është '49'.
 10. Gjysmë shekulli: Pesëdhjetë vjet, një moment historik i rëndësishëm.

51-60: Rruga drejt daljes në pension

 1. Tweak of Thumb: Rimon me pesëdhjetë e një.
 2. Danny La Rue: Një artist i famshëm drag, duke rimuar me pesëdhjetë e dy.
 3. Mbërthyer në Pemë: Rima me pesëdhjetë e tre.
 4. Pastro dyshemenë: Rimuar me pesëdhjetë e katër.
 5. Gjarpërinjtë e gjallë: I ngjan gjarpërinjve, rima me pesëdhjetë e pesë.
 6. A ia vlente ajo?: I referohet kostos së licencës së martesës 5 shilinga dhe 6 pena.
 7. Varietetet e Heinz: I referohet '57 varieteteve' në reklamat e Heinz.
 8. Bëjini ata të presin: Rima me pesëdhjetë e tetë.
 9. Brighton Line: Duke iu referuar trenit nga Londra në Brighton.
 10. Pesë duzina: Një numërim i drejtpërdrejtë.

61-70: Vitet e Artë

 1. Bukëpjekësi: Rimon me gjashtëdhjetë e një.
 2. Kthejeni vidhën: Rimuar me gjashtëdhjetë e dy.
 3. Më gudulis: Rimon me gjashtëdhjetë e tre.
 4. E kuqe e papërpunuar: Rimuar me gjashtëdhjetë e katër.
 5. Pensioni i pleqërisë: Mosha tradicionale e daljes në pension.
 6. Klikoni me klikime: I ngjan klikimit të gjilpërave të thurjes.
 7. Shkallët për në parajsë: Rimon me gjashtëdhjetë e shtatë.
 8. Shpëtimi i hirit: Rimuar me gjashtëdhjetë e tetë.
 9. Sido që të jetë lart: Numri duket i njëjtë me kokë poshtë.
 10. Tre pikë dhe dhjetë: Biblikisht, jetëgjatësia e një njeriu (70 vjet).

71-80: Rripi i Sunset

 1. Shpërthim në daulle: Rimon me shtatëdhjetë e një.
 2. Gjashtë duzina: Një numërim i drejtpërdrejtë.
 3. Mbretëreshë Bletë: Rimuar me shtatëdhjetë e tre.
 4. Dyqan karamele: Rimon me shtatëdhjetë e katër.
 5. Përpiqu dhe Përpiqu: Rimuar me shtatëdhjetë e pesë.
 6. Trombonet: Nga kënga '76 Trombone' në muzikalin 'The Music Man.'
 7. Rripi i Sunset: Një zonë e famshme në Los Angeles, dhe gjithashtu ngjan me dy shtatëshe.
 8. Porta e Qiellit: Rimuar me shtatëdhjetë e tetë.
 9. Edhe një herë: Rimon me shtatëdhjetë e nëntë.
 10. Tetë dhe bosh: Rimuar me tetëdhjetë.

81-90: Numërimi mbrapsht final

 1. Ndaloni dhe vraponi: Rimon me tetëdhjetë e një.
 2. Drejtpërsëdrejti Përmes: Rimuar me tetëdhjetë e dy.
 3. Koha për çaj: Rimuar me tetëdhjetë e tre.
 4. Shtatë duzina: Një numërim i thjeshtë.
 5. Qëndruar gjallë: Nga kënga e Bee Gees, e rimuar me tetëdhjetë e pesë.
 6. Midis shkopinjve: Rima me tetëdhjetë e gjashtë, referencë portieri.
 7. Torquay në Devon: Rrimuar me tetëdhjetë e shtatë, një vend në MB.
 8. Dy zonja të trasha: I ngjan formës së numrave.
 9. Pothuajse atje: Vetëm një më pak nga numri më i lartë.
 10. Maja e Dyqanit: Numri më i lartë në bingo, duke sinjalizuar fundin.

Ja ku i keni, të gjitha 90 zhargonet Bingo! Secili prej tyre është një pjesë e vogël e historisë, kulturës ose thjesht argëtim. Herën tjetër që do të kaloni rrugën tuaj në një lojë Bingo, mbani mend këto zhargone dhe shtoni pak gjallëri shtesë në lojën tuaj!

Bingo Lingo: Zotëroni të gjitha 90 termat e zhargonit dhe origjinën e tyre
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
Gjeni stilin tuaj Bingo: Një udhëzues për llojet e luajtësve të Bingos në celular

Gjeni stilin tuaj Bingo: Një udhëzues për llojet e luajtësve të Bingos në celular

Të luash bingo në celular mund të jetë një argëtim kalim kohe që kërkon shumë pak aftësi pasi bazohet kryesisht në fat dhe shanse. Megjithatë, lojtarët e bingos mund të përmirësojnë ende lojën e tyre, të fitojnë çmime më të mëdha dhe ta shijojnë lojën edhe më shumë duke adoptuar një stil të caktuar loje.

Udhëzues për Mobile Bingo: Luaj dhe Fito në internet

Udhëzues për Mobile Bingo: Luaj dhe Fito në internet

Bingo është një nga shtyllat kryesore lojra kazino celulare në çdo faqe apo aplikacion serioz të kazinosë. Loja është jashtëzakonisht e thjeshtë për t'u luajtur me një shtëpi miqësore për lojtarët më pak se 2%.