Lajme

June 21, 2021

Udhëzues për të gjitha variacionet e pokerit të kazinove në internet

Emily Patel
WriterEmily PatelWriter
ResearcherAmara NwosuResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kur krijoni një llogari të kazinosë në internet, loja e parë për të luajtur ka shumë të ngjarë një automat. Kjo është pjesërisht sepse shumica e kazinove e paketojnë këtë lojë në shumicën e bonuseve të tyre të mirëseardhjes. Por thellë poshtë ujërave qëndron padyshim loja më fitimprurëse e kazinosë celulare - video poker.

Udhëzues për të gjitha variacionet e pokerit të kazinove në internet

Pokeri, ashtu si blackjack, u ofron lojtarëve një mundësi për të përdorur një strategji vrasëse për të reduktuar avantazhin e shtëpisë në më pak se 1%. Por a e dini se ka shumë variante pokeri për të luajtur online? Më poshtë është një listë e lojërave më të njohura të pokerit.

Texas Hold'em

Nga të gjitha variacionet e pokerit këtu, Texas Hold'em është padyshim më i luajturi. Këtë lojë do ta gjeni pothuajse në çdo kazino celulare ku zgjidhni të luani. Kjo kryesisht për shkak se Hold'em është shumë i lehtë për t'u mësuar dhe përmirësuar. Loja fillon me dy lojtarë të cilët fillojnë duke vendosur baste të detyruara të quajtura "blinds". Pas kësaj, lojtarëve u shpërndahen letra me dy vrima dhe veprimi fillon. Lojtarët mund të ngrenë, palosin ose telefonojnë, në varësi të situatës.

Jacks ose më mirë

Jacks or Better ofron një thjeshtësi të lojës për t'u përshtatur. Këtu, loja është mjaft e ngjashme me automatet. Lojtarët fillojnë duke vendosur një bast fillestar (të verbër) përpara se të marrin pesë letra. Pas kësaj, ju mund të mbani çdo numër karte përpara se të bëni një të fundit. Së fundi, një konsideratë pagese fikse i bëhet një dore që përmban një palë Jacks or Better. Është kaq e shpejtë dhe e drejtpërdrejtë!

Omaha Përshëndetje

Variacionet e pokerit nuk vijnë më mirë se Omaha Hi. Në këtë rast, loja është e ngjashme me Texas Hold'em, edhe pse me një ndryshim të vogël. Këtu, lojtarëve u shpërndahen katër letra në vend të dy. Pas kësaj, lojtarët e bëjnë atë për të lëshuar dorën fituese me 5 letra.

Por duke bërë këtë, ju do të përdorni vetëm dy nga letrat vrima dhe tre nga pesë letrat e përbashkëta. Me pak fjalë, të bësh një dorë vrasëse në këtë lojë është shumë e lehtë, sepse në fillim ju shpërndahen më shumë letra.

Omaha Hi-Lo

E quajtur ndonjëherë Omaha 8 ose më mirë, Omaha Hi-Lo është një lojë pokeri e ngjashme me Omaha Hi. Megjithatë, vazoja në fund ndahet në mënyrë të barabartë midis dorës me 5 letra më të ulët dhe më të lartë. Por siç pritej, dora "e ulët" duhet të plotësojë disa kushte strikte. Së pari, të gjitha letrat në dorën "e ulët" me 5 letra duhet të renditen tetë ose më poshtë. Përveç kësaj, flushes dhe straights nuk llogariten kundër një dore gjatë kësaj loje.

7 Card Stud

Para shpikjes së Texas Hold'em, 7 Card Stud ishte 'sundimtari' i tavolinave të pokerit. Është interesante se kjo lojë përmban zero letra të komunitetit, që do të thotë gjithashtu më pak duar të larta. Në atë rast, lojtarët përdorin vetëm letrat e shpërndara për të bërë kombinimin popullor të pokerit me 5 letra. Secili lojtar merr një kartë me fytyrë lart së bashku me dy letra me fytyrë poshtë. Me pak fjalë, më pak duar nënkuptojnë baste agresive të hershme dhe më shumë fokus në llogaritjen e koeficienteve.

Studim Karaibe

Poker Caribbean Stud përfshin lojën kundër kazinosë në vend të lojtarëve të tjerë. Pse? Kazinotë krijuan këtë lojë të bazuar në shtëpi për adhuruesit e pokerit të cilët gjithmonë dyshojnë se lojtarët e tjerë mund të mashtrojnë. Mënjanë këtë, argëtimi fillon me krupierin që shpërndan dhjetë letra; pesë për ata dhe pesë për ju. Pastaj, ata do t'ju tregojnë një nga letrat e tyre që ju ta ngrini ose palosni. Sido që të jetë, dora më e lartë fiton.

konkluzioni

Siç mund ta shihni, bota e pokerit është e gjerë. Mund të luani edhe variante të tjera pokeri si 5-Card Omaha, 5-Card Draw, 3-Card Poker dhe shumë të tjera. Sidoqoftë, është e qartë se Texas Hold'em është më i popullarizuari. Kjo ndodh sepse loja ofron rregulla të thjeshta për t'u zotëruar dhe më shumë mundësi fitimi për lojtarët e aftë. Pra, a jeni gati të filloni të luani poker?

Të rejat e fundit

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare
2023-11-28

Fitimi i lojërave të mëdha në kazinotë celulare

Lajme